Šport mi zachránil život, hovorí zakladateľ pražského maratónu Carlo Capalbo

Šport mi zachránil život, hovorí zakladateľ pražského maratónu Carlo Capalbo
Carlo Capalbo je ohnivý Talian, usmievavý milovník piva a profesionálny trýzniteľ. Práve on môže za to, že sa tisíce bežcov všetkých váhových i vekových kategórií vrhajú po celom Česku na polmaratónsku trať. Vrcholným zážitkom je májový pražský maratón, teda trať dlhá 42 kilometrov a 195 metrov. 
Heslo pretekov RunCzech znie All Runners are beautiful, Všetci bežci sú krásni. Akého najkrajšieho bežca či bežkyňu ste v živote spoznali?

Bolo ich veľa, vlastne všetci. Ale určite jedným z tých najkrajších je Lukáš Petrusek, ktorý pracoval v RunCzech.com. Okrem toho, že je výnimočná osobnosť a skvelý človek, trpí vrodeným ochorením s názvom achondroplázia, teda zastaveným rastom. Lukáš ale denne behá a pravidelne sa zúčastňuje mnohých pretekov vrátane maratónov. Lekári boli dlho presvedčení o tom, že nebude nikdy chodiť, a predpovedali mu život na vozíku.

Na aký z pretekov z vašej série najradšej spomínate? Ktorý bol „the most beautiful“?
 
Rozhodne hneď ten premiérový v roku 1995. Bolo to prvýkrát, takže na to nikdy nezabudnem. Aby sa vôbec bežalo, musel som obehať a zariadiť veľa vecí. Bolo to neuveriteľne náročné. Nikto ma tu nepoznal, nikto mi neveril. Na maratóne sa vtedy zúčastnilo necelých tisíc bežcov, so sprievodnými behmi sa do akcie zapojilo celkom pätnásť tisíc ľudí. Finančne to síce pre nás bola tragédia, ale zaťali sme zuby a RunCzech v Prahe odvtedy organizuje jeden z najprestížnejších maratónov na svete.
Ako sa táto úspešná myšlienka zrodila?
 
Trochu ma k tomu nahovoril môj kamarát Gelindo Bordin, mimochodom olympijský víťaz v maratóne v Soule. Prišiel za mnou do Prahy a pri pive s tým začal. Robil som si srandu, že z neho hovorí hlavne pivo. Nakoniec to ale všetko dávalo zmysel. Praha je pre takéto preteky ideálna. Navyše tu žil legendárny vytrvalec Emil Zátopek. Tak sme sa za ním rozhodli vyraziť, aby sme poznali aj jeho názor. A Emila to neskutočne nadchlo. Potom som sa už nedal zastaviť, aj keď ma to vtedy stálo všetky nervy a tiež všetky našetrené peniaze.

Čo robí dobré preteky? Dáte trochu nahliadnuť do svojho know-how?
 
Pre mňa osobne sú to každé preteky, na ktorých stretávam bežcov s úsmevom na tvári. Emócie a slzy šťastia, ktoré vidím v cieli, sú na nezaplatenie. To sú pre mňa dobré preteky. Tiež si cením množstvo známok kvality, ktorými sa naše behy pýšia. To je naša vizitka. Navyše naše behy pomáhajú ekonomikám miest, kde sa konajú - napríklad Českým Budějoviciam, Ústí nad Labem alebo Olomoucu.
Ste športovec, hrali ste volejbal či rugby. Čo všetko vám dal aktívny šport?

Šport mi zachránil život, bol som neposlušné dieťa. Veľmi som sa upokojil. Vďačím mu teda za veľa. Toto chcem preniesť aj do našej spoločnosti. Aby sme konečne vstali zo sedačiek a pracovali na sebe. Som hlboko presvedčený, že keď na sebe pracujeme, zlepšujeme tým aj celú našu spoločnosť. A to je predsa dôležité. Je čas vystúpiť zo svojej bubliny.

Párkrát ste bežali aj polmaratón. Mimochodom, aký je váš osobák a kedy a kde ste ho zaznamenali?

Už je to asi desať rokov späť, nepamätám si to presne. Viem ale, že to bolo v Miláne, čas som mal pod dve hodiny, asi 1:55 hod. Snažím sa stále hýbať, ale v poslednom čase ma trápi zranenie, takže mám bohužiaľ pauzu. Ale keď som zdravý, stále zvládam dvakrát týždenne päť kilometrov. Ten príjemný pocit po dobehnutí sa ničím nedá nahradiť. A tiež ma teší, že robím niečo pre seba, pomáha mi to odbúrať pracovný stres.

Ja mám osobný rekord 1:36 a nejaké drobné, zabehol som ho vlani na pražskom polmaratóne. Ale povedzte mi, ako je možné, že ste ešte nebežal maratón? Kedy to napravíte? Ja pobežím svoj druhý v nedeľu 7. mája a strašne rád by som zdolal štvorhodinovú hranicu.

Mám z vás radosť. Vždy ma teší, keď sa stretnem s milovníkom behu. Viete, príprava a organizácia takto veľkých akcií sa nedá veľmi skĺbiť s prípravou na maratón. Aj pri samotných pretekoch toho síce veľa nabehám, lenže mimo trate. Verím ale, že si ho určite raz zabehnem.
27.2.2023   /   Rozhovory   /   Autor: AL   /    Foto: RunCzech

Ďalšie články