Dubovský nahradí Pupiša na poste šéftrénera SAZ

Dubovský nahradí Pupiša na poste šéftrénera SAZ
Slovenská atletika nevstúpi do roku 2023 bez seniorského šéftrénera. 
Na uvedenej pozícii totiž nedávno skončil Martin Pupiš, no Slovenský atletický zväz (SAZ) už za neho vybral aj náhradu, stal sa ním Radoslav Dubovský. Ten v minulosti viedol trojskokanku Danu Velďákovú a dotiahol ju k dvom bronzovým medailám z halových ME. Dubovský uspel vo výberovom konaní a novú pozíciu berie ako veľkú životnú výzvu.

"Keď som sa dozvedel, že Martin Pupiš sa vzdal funkcie, o možnosti nastúpiť na jeho miesto som ani len neuvažoval - bol som šéftréner mládeže. Prischla mi však úloha pomôcť pri zostavovaní koncepcie seniorskej reprezentácie na rok 2023 a pri tejto práci sa vynorila myšlienka, prečo to neskúsiť aj s dospelými. Spočiatku som však túto možnosť nebral príliš vážne. Netušil som, akí zdatní kandidáti sa do výberového konania prihlásia, preto som si radšej žiadne veľké nádeje nerobil. Po skúsenostiach s mládežou som to však chcel aspoň skúsiť aj s dospelými. Takmer dvadsať rokov som mal v reprezentácii Danku a Janku Velďákové, absolvoval som s nimi mnoho šampionátov. Veľa ďalších skúseností som nazbieral ako zväzový šéftréner skokov. Azda zavážil práve tento fakt, aj keď si nemyslím, že bol ten najdôležitejší. Predpokladám však, že už v lete, keď ma oslovili s ponukou prebrať post šéftrénera mládeže, zohrali úlohu práve moje skúsenosti,“ uviedol košický rodák na oficiálnom webe SAZ.  

Dubovský si uvedomuje, že jeho práca bude iná ako doteraz. "Robiť šéftrénera v kategórii dospelých je veľká výzva. Už to nebude iba o skokoch či o mojich zverencoch. Prehľad v atletike mi nechýba, pohybujem sa v nej dlhé roky. Sám som však zvedavý, ako zvládnem komplexnosť tejto funkcie, ako sa zorientujem vo všetkých disciplínach. Ťažko hovoriť o nejakom nadšení, čaká ma výrazne väčšia zodpovednosť, ako som mal doposiaľ, ale v globále to môže to byť veľmi zaujímavá robota. Viem, že ma z titulu funkcie čaká úloha nadviazať kontakty s rôznymi štátnymi inštitúciami, s ministerstvom školstva, Duklou, ŠCP či Národným športovým centrom. S tým zatiaľ nemám veľa skúseností, ale verím, že sa toho zhostím. Viac sa však obávam toho, že ma môže limitovať slabšia znalosť cudzích jazykov - ako-tak sa dohovorím po rusky, trochu španielsky, ale v angličtine mám skôr pasívne znalosti - ale aj to sa dá obrátiť na motiváciu, aby som sa v tomto smere zdokonalil. Pousilujem sa vykompenzovať tento nedostatok inými kvalitami,“ pokračoval na webe atletika.sk.

A čo považuje Dubovský za kľúčový problém v slovenskej seniorskej atletickej reprezentácii, ktorý by chcel vyriešiť? "Našu vrcholovú atletiku sužujú rovnaké problémy ako mládežnícku. Drží ju nad vodou pomerne málo ľudí, úbytok talentov je veľmi veľký a prejavuje sa to aj na kvalite úrovne jednotlivých disciplín. Až na niekoľko výnimiek výkonnosť v širšom meradle nedosahuje požadovanú úroveň. Kľúčová úloha podľa mňa spočíva v tom, aby z mládežníckych kategórií prechádzalo medzi dospelých čo najviac kvalitne pripravených atlétov. Potrebujeme znížiť odliv nádejí, zdvihnúť kvalitu, ale aj počet špičkových atlétov, podať pomocnú ruku trénerom, ale vyžiada si to ešte veľa ďalších krokov. Ďalší aspekt je náročnosť rebríčkového systému, ktorý odhalil potrebu poskytnúť našim atlétom, a verím, že ich bude čoraz viac, kvalitné manažérske zázemie. Aby im zabezpečilo možnosť zbierať body na kvalitných mítingoch,“ prezradil nový šéftréner SAZ.

Verí tiež, že v porovnaní s MS 2022 v americkom Eugene sa na budúcoročnom svetovom šampionáte v Budapešti predstaví viac ako ako dvojnásobok Slovákov. Do USA cestovali piati. "V individuálnych disciplínach počítam s desiatimi. Z garnitúry nastupujúcich atlétov, ktorí sa derú hore, môžu podľa mňa približne piati výkonnostne rásť. Tí majú šancu tento počet rozšíriť. V prípade, že udržíme trend stúpajúcej výkonnosti štvorstovkárov, dávam šance aj štafetám. Za maximálne priaznivých okolností, keď všetko stopercentne vyjde a atléti budú aj zdraví, by mohla na MS do Budapešti cestovať aj dvadsaťčlenná výprava. Reálne to však vidím niekde na úrovni medzi desať až pätnásť,“ poznamenal Dubovský. 
23.12.2022   /   Rozhovory   /   Autor: Webnoviny/SITA   /    Foto: SITA

Ďalšie články