Banskobystrický maratón oslávi jubileum, na bežcov čaká svetový unikát

Banskobystrický maratón oslávi jubileum, na bežcov čaká svetový unikát
Banskobystrický maratón si počas dekády svojej existencie vybudoval silné renomé multišportového podujatia i pevné miesto v Slovenskom bežeckom kalendári.
V roku 2021 vstupuje do svojej desiatej sezóny. O tom, kam sa uberá nielen samotné podujatie, ale i originálna bežecká séria Marathon BB Tour, sme sa rozprávali s hlavnými organizátormi - Petrom Fabokom a Miroslavom Štrbom.

Spomínate si ešte na svoje organizátorské začiatky?

PF: Bolo to veľmi spontánne. Jednoducho sme sa pri pive dohodli, že urobíme v Bystrici vlastný maratón - Bolo to na jeseň 2011, tesne potom, čo sme sa vrátili s maratónskymi medailami z MMM. Ako prvý krok sme si dali patentovať slogan “Srdce športovca bije v srdci Slovenska”. Žijeme v meste olympijských víťazov…

MŠ: Prišli sme na Mestský úrad v Banskej Bystrici a povedali, že v septembri chceme robiť maratón. Všetci sa zdesili - upokojili sa, až keď sme vysvetlili, že v septembri 2012, čiže o rok. Prvý maratón sme pripravovali rok. Najväčšou výzvou bolo nájsť v členitom meste s dopravou bezpečnú trať.

Dnes je Banskobystrický maratón jedným z najrýchlejších. Trať je okruhová a môžete sa pochváliť úplnou výlukou dopravy. Ako ste sa k tejto variante dopracovali?

MŠ: Prvý 21km okruh v roku 2012 bol snáď najčlenitejší z mestských maratónov na Slovensku. Bol to cenný skalp pre každého bežca - akurát každému asi stačilo raz… Naším dlhodobým cieľom je budovať silné zážitkové podujatie s návratovým potenciálom. Dnes máme okruh, na ktorom sa dajú bežať osobné rekordy, každé 2km je občerstvovacia stanica.

PF: Tiež sa nám podarilo docieliť väčšiu koncentráciu divákov v kľúčových zónach. Tradične štartujeme a dobiehame na historickom atletickom štadióne na Štiavničkách - hoci tentokrát (vzhľadom k jeho dlhodobej rekonštrukcii) bude srdce diania pred spomínaným obchodným centrom.

Keď hovoríte o zážitkovom podujatí s návratovým potenciálom - čo si pod tým môžeme predstaviť?

PF: My sami sme dnes hobby športovci, rovnako ako 99% účastníkov našich podujatí. Každý jeden z nás bojuje s vlastnou výzvou a na cieľovej čiare je každý víťaz. Snažíme sa vytvoriť pre tieto silné osobné príbehy to najnezabudnuteľnejšie zázemie.

MŠ: Máme funzóny a sprievodný program, ako sa na veľký mestský maratón patrí. Svetovým unikátom bude premiéra kompletne nazvučenej trate - toto technické riešenie sme plánovali takmer rok a bežci sa môžu tešiť na personalizované povzbudzovanie a špeciálnu hudobnú slučku počas celého behu. Samotný dobeh po zotmení nasvieteným koridorom je unikátnym zážitkom. Stále pracujeme na tom, aby sme pridali niečo naviac, niečo, za čím sa oplatí do Bystrice vrátiť.
Sezóna 2020 hromadným športovým podujatiam veľmi nepriala - ani úvod tej aktuálnej nevyzerá optimisticky. Ako ste to zvládli vy?

MŠ: Naša séria Marathon BB Tour je zložená z piatich silných podujatí. Sme radi, že sa nám nakoniec, i keď s obmedzeniami počtu účastníkov, podarilo realizovať tradičný Trojkráľový beh, najväčší trailový beh na Slovensku - ikonický Kordícky Extrém, aj ostatné behy… s výnimkou nášho maratónu. Najskôr sme kvôli prvej vlne pandémie boli nútení zmeniť termín na jesenný a nakoniec sme boli postavení na poslednú chvíľu pred neľahkú dilemu - zrušiť Banskobystrický maratón, alebo ho presunúť do virtuálnej roviny.

PF: Nakoniec bol maratón jediným podujatím, ktoré sme za pochodu menili na virtuálne. V neľahkej situácii sme prišli s niečím ojedinelým - priamo v spomínanom shoppingu sme realizovali výstavu Milujem pohyb, ktorej srdcom bola monumentálna inštalácia štartovej brány a dobehového koridoru v interiéri. Chceli sme tým poukázať na to, že pohyb je niečo, na čo by sme nemali rezignovať, rovnako ako naše ciele a túžby. Veľmi si ceníme, že nás podržali bežci aj partneri podujatia.

Vaše behy spája povestná medailová skladačka. Je to niečo, čo ste priniesli na Slovensku ako prví. Funguje to stále ako motivácia absolvovať celú Tour?


MŠ: Je to veľké lákadlo. Každý rok sa snažíme prísť s niečím netradičným a vtipným - s niečím, čo má príbeh. V jubilejnom desiatom roku sme zvolili symboliku závesného zámku. Predstavuje naše predsavzatia, túžby a ciele - kľúčom k nemu sú odhodlanie a disciplína v nás.

PF: Jednotlivé medaile sú samy o sebe šperkom, navyše je ich možné do seba zavesiť, čím vznikne hodnotná dekorácia na každú stenu slávy.

Tohtoročný Banskobystrický maratón ste naplánovali na 5. jún. Myslíte, že je to realistický termín, vzhľadom na vývoj situácie? Aký je váš plán B?

PF: Júnový termín je pre nás tradičný a reprezentuje našu víziu. Už sme zažili presúvanie termínov a dokážeme to v prípade nevyhnutnosti zvládnuť, dnes je však predčasné špekulovať. Spustili sme registráciu na všetky naše podujatia, je to náš spôsob, ako dať bežcom vedieť, že sme stále tu a je to pre nás interný záväzok urobiť maximum. Myslíme pozitívne, bez toho by naša práca a motivácia iných neboli úprimné.
MŠ: Všetky podujatia Marathon BB Tour plánujeme ako reálne zážitky a s tým aj spúšťame registráciu. Virtuálna forma má určite na trhu svoje miesto, ale v prípade, že podujatie je od začiatku dizajnované a prezentované týmto spôsobom. Preto je naším plánom B v prvom kroku hľadať bezpečný náhradný termín. Jubilejný 10-ty ročník Banskobystrického maratónu si zaslúži veľkú párty. Naším snom bolo vždy robiť hromadné podujatia, kde sa budú ľudia stretávať - v tomto držíme pozície.

Znamená to, že nepripravujete po vzore niektorých ďalších organizátorov virtuálne podujatia, ktoré by vám mohli pomôcť preklenúť toto zložité obdobie.

MŠ: Ako sme spomenuli, virtuálne podujatie môže byť skvelé, pokiaľ je tak dizajnované od začiatku. Rozhodli sme sa dať Slovensku nový formát prvoaprílového behu, na ktorý sme práve spustili registráciu. Ide o čisto virtuálny koncept, kde si každý bežec môže vybrať nielen vyhovujúcu vzdialenosť, ale aj profil trate tak, aby bol najrýchlejší…

PF: To bude bláznivé a netradičné. Keďže kvôli objektivite tratí sa väčšina virtuálnych behov obmedzuje na účastnícke medaile bez vyhodnotenia poradia. My to spravíme naopak - preteky budú hodnotené a je na každom, aby si našiel vhodnú trasu pre svoj najlepší výkon. Dosiahnuté časy zoradíme a najlepších odmeníme finančnou prémiou.

MŠ: Samozrejme, každý získa účastnícku medailu, a nie obyčajnú. Môžete sa tešiť na umelecké dielo s impozantným priemerom 13cm. Medaile budeme posielať každému účastníkovi poštou.


23.1.2021   /   Rozhovory   /   Autor: br

Ďalšie články