Ako dotiahnuť na preteky bežecké hviezdy

Ako dotiahnuť na preteky bežecké hviezdy
Ako dlho vybavuje Medzinárodný maratón mieru elitných bežcov, koľko stoja peňazí a ktorí tento rok pobežia v Košiciach? Kvalitných atlétov je síce z roka na rok viac, paradoxne je stále náročnejšie získať ich.
Kým v zahraničí je takmer samozrejmé, že na veľkých bežeckých podujatiach štartujú aj elitní atléti, na Slovensku je to skôr ojedinelé. Vo svete sú takýchto súťaží tisíce, my ich máme len zopár. Magazín Behame.sk vyspovedal organizátorov Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach a pretekov Brose Night Run v Prievidzi, aby zitil, čo znamená dotiahnuť na Slovensko bežcov z Afriky či Kene, aj ako sa to robí.

V Košiciach už štartovali olympijskí víťazi, majstri Európy, svetoví rekordéri i šampióni Commonwealthu. S traťovým rekordom 2:06:55 h sa radí medzi najkvalitnejšie maratóny na svete a pomerne vysoko je hodnotená aj úroveň jeho organizácie. Minulý rok sa podľa bodovania Svetovej atletiky stal 21. najkvalitnejším maratónom na svete, hneď po maratónoch vo Viedni, Paríži a Bostone.
Dôkazom jeho vysokej kvality je aj významné ocenenie World Athletics Heritage Plaque, ktoré Svetová atletika udelila najstaršiemu maratónu v Európe v roku 2020 v kategórii významných atletických súťaží.

„Svetová atletika je poctená udeliť toto ocenenie Medzinárodnému maratónu mieru v Košiciach, ktorý je jedným z najtradičnejších pretekov vo svete. Počas desaťročí bol lákadlom i pre najlepších, spomeňme olympijského víťaza z roku 1932 Juana Carlosa Zabalu, svetového rekordéra z roku 1958 Sergeja Popova či Abebe Bikilu, držiteľa dvoch zlatých olympijských medailí,“ okomentoval udelenie plakety prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe.

Pýtate sa, čo všetko zabezpečuje organizátor elitným bežcom, alebo či je šanca, že raz budú v Košiciach bežať aj najlepší maratónci sveta? Čítajte ďalej.

Výška finančných odmien

Medzinárodný maratón mieru (MMM) sa už tradične koná v prvý októbrový víkend, no pripraviť ho trvá takmer rok. O elitných pretekároch sa organizátori začínajú s manažérmi predbežne rozprávať hneď po skončení pretekov, keď je jasné, či má traťový rekord novú hodnotu aj na akú výkonnosť budú cieliť o rok. Potom to na zopár mesiacov utíchne a naplno sa rozbehne od mája ďalšieho roka.

„Maratón je špecifický sezónnosťou a spravidla čakáme na koniec série jarných pretekov. Vtedy už tímy začínajú plánovať jesenné štarty a vedia lepšie posúdiť možnú formu a pripravenosť svojich bežcov. Naše aktivity sa v tomto smeru zintenzívňujú od mája,“ približuje Branislav Koniar, riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru.
V Košiciach každoročne behá okolo dvadsať elitných pretekárov. Každý z nich patrí do niektorej z manažérskych skupín a rokovania prebiehajú s ich zástupcami. Organizátor im prepláca cestovné náklady, ubytovanie aj celodennú stravu a ponúka finančné podmienky podľa individuálnej dohody. O ich podobe do veľkej miery rozhoduje predchádzajúca výkonnosť bežca a rokovania s jeho agentom. Súčasťou ich pritiahnutia je aj administratívna podpora vo forme písomných pozvaní či podkladov k udeleniu víz.

V Košiciach si minulý rok mohol víťaz prilepšiť o 15-tisíc eur, ak bežal pod dve hodiny a deväť minút, alebo o 12-tisíc eur, ak dobehol do cieľa neskôr. V hre bol aj bonus vo výške päťtisíc eur za vytvorenie nového traťového rekordu.
To bol prípad Keňana Philemona Rona, ktorý na minuloročnom 100. ročníku MMM vylepšil doterajšie maximum Lawrencea Kimaiya z roku 2012 o šesť sekúnd. Ženské maximum drží od roku 2022 Keňanka Margaret Agai výkonom 2:24:04 h. Tento rok sa oba rekordy pokúsia bežci a bežkyne prekonať v nedeľu 6. októbra.

„Prvé mená elitných pretekárov už máme na stole. Dôležité však je, ktoré tam budú na konci augusta. Manažéri čakajú na ďalšie ponuky a tiež na to, ako dopadne kvalifikácia na olympiádu. Veľa bežcov blokujú aj preteky v rámci Marathon Majors, pretože čakajú, či ich zoberú alebo vyradia. Avšak s určitosťou môžem povedať, že bežcov s výkonnosťou 2:05 h uvidíme v Košiciach aj v tomto roku,“ odkrýva Koniar.

Vysoká úroveň v Prievidzi

Keďže elitných bežeckých podujatí je na Slovensku minimum a štart bežcov svetovej úrovne veľmi ojedinelý, je namieste otázka, prečo to organizátori vôbec robia. Košice v tom majú jasno.

„Je za tým obrovská tradícia špičkových pretekov v Košiciach. Jednak nadväzujeme na súčasný záujem športového fanúšika vidieť čo najkvalitnejšie súboje, zároveň si ctíme odkaz z minulosti, keď tu celé desaťročia bola zjavná snaha dostať na štart čo najlepších bežcov,“ prezrádza Koniar.

Podobne to vnímajú v Prievidzi, aj keď tamojšie podujatie Brose Night Run má za sebou ešte len štyri ročníky a s elitnými bežcami zo zahraničia začalo len minulý rok. Dokopy ich z Kene a Nórska prišlo bežať sedem a dvaja z nich si vytvorili osobné rekordy. Vďaka ich kvalitným výkonom sa prievidzský večerný beh stal podľa bodovania Svetovej atletiky 160. najkvalitnejším cestným bežeckým podujatím na svete za rok 2023.

Tento článok si dočítate v aktuálnom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.
28.8.2024   /   Rozhovory   /   Autor: Mário Šmýkal   /    Foto: SITA

Ďalšie články