Bratislava? Ťažký ale dobrý maratón, vraví maďarská legenda

Bratislava? Ťažký ale dobrý maratón, vraví maďarská legenda
Odbehla už takmer sto maratónov – dva na olympijských hrách, ďalšie na majstrovstvách sveta či Európy, aj maratónske klasiky v Bostone, či Tokiu. Berlíne či Aténach. V Paríži a Hamburgu dokonca vyhrala, v Berlíne vytvorila národný rekord, ktorý vydržal dodnes. Judit Földing-Nagy je maďarská bežecká legenda. Aj v 47 rokoch stále súťaží a okrem toho pomáha pri organizovaní pretekov Győr – Lipót. Štvrtý ročník podujatia, ktoré sa teší veľkej obľube aj medzi slovenskými bežcami, sa koná túto nedeľu.

BEHAME.sk>> Tento víkend sa uskutoční štvrtý beh Győr - Lipót, čo bolo impulzom na vznik pretekov?

Judit Földing-Nagy>> Inšpirovali nás obľúbené bežecké preteky Pécs-Harkány, ktoré sa konajú koncom zimy. Našim zámerom bolo zorganizovať súťaž  s cieľom v krásnom prostredí. Preto sme kontaktovali šéfa termálnych kúpeľov Lipót, ktorý náš nápad podporil. Radi by sme ukázali bežcom krásy Szigetközu. Chceme zorganizovať také preteky, aby sa k nám bežci vracali.

BEHAME.sk>> Čo by ste chceli ešte v budúcnosti bežcom ponúknuť?

Judit Földing-Nagy>> Toto je štvrtý ročník pretekov a každý rok ich plánujeme rozvíjať. Trasa  vedie po cyklistickej trase, ktorá je bezpečná. Naše podujatie patrí k oficiálnym prípravným pretekom na maratón v Budapešti. Okrem toho stráviť popoludnie v kúpeľoch po pretekoch je príjemný rodinný program. A v Győri sa oplatí zostať aj viac než len jeden deň.  Akurát 19. - 21. júla sa konajú v meste Dni legiend Győru a súčasne Dni vína. V Lipóte je zasa festival Rýb a chleba (v Lipóte je známa a tradičná pekáreň Lipót).

BEHAME.sk>> Koľko bežcov zo Slovenska štartovalo na pretekoch v minulosti

Judit Földing-Nagy>> Od prvého ročníka štartuje u nás veľa bežcov zo Slovenska a vlani, pravdepodobne aj vďaka propagácii v slovenskom jazyku, prišli bežci z Česka i Poľska.

BEHAME.sk>> Aký je v súčasnosti trend v Maďarsku, pribúda rekreačných bežcov?

Judit Földing-Nagy>> Veľa ľudí behá najmä pre zdravie. Ďalší behajú, aby prekonávali rôzne výzvy. Niektorí túžia zabehnúť maratón a potom sa pustia do ešte väčších vzdialeností. Obľúbené sú štafetové preteky, napríklad štafeta okolo jazera Balaton alebo v rámci maratónu v Budapešti.

BEHAME.sk>> Koľko členov má klub futóbarátok v Győri?

Judit Földing-Nagy>> Spolok Futóbarátok sme založili pred štyrmi rokmi pre členov bežeckého tímu Nike. Mávame dva-tri spoločné tréningy týždenne, na ktorých sa zúčastňuje  okolo 15-50 ľudí, máme viac ako 70 aktívnych členov. Spolok reprezentujeme na viacerých pretekoch. Máme výborných bežcov na kratších tratiach okolo 4 km aj skvelých ultrabežcov. 

BEHAME.sk>> Čo bolo pre vás osobne náročnejšie - bežať maratón na OH či MS alebo organizovať bežecké preteky?

Judit Földing-Nagy>> Ako špičkový športovec som sa dvadsať rokov pripravovala na preteky dvojfázovým tréningom, na sústredeniach a podobne. Súťažila som na   piatich kontinentoch, dvoch olympijských hrách, piatich majstrovstvách sveta a štyroch majstrovstvách Európy. Minulý rok som mala 47 rokov a vyskúšala som 100 kilometrovú trať a získala som na majstrovstvách Európy bronz.  Ešte stále súťažím na menších pretekoch. Tieto profesionálne skúsenosti dokážem využiť aj v našich pretekoch. Mám radosť, keď moji známi tréningoví partneri prídu na naše preteky a dobre sa u nás cítia.

BEHAME.sk>> V kariére ste odbehli množstvo pretekov, ktorý maratón sa vám páči najviac a prečo?

Judit Földing-Nagy>> Za ostatných 26 rokov som absolvovala 93 maratónov. Obľúbených je viac.   Na Parížskom maratóne som bežala deväťkrát, v roku 1995 som tu vyhrala. Mala som tú trať veľmi rada, vedie popri krásnych budovách a miestach. Úžasné boli maratóny Jungfrau vo Švajčiarsku alebo v Plitviciach v Chorvátsku. Bežala som tradičné maratóny v Aténach, Tokiu, Bostone, v Orlande, Hamburgu... Na majstrovstvách Európy v Splite som finišovala piata, veľmi si cením 17. miesto na olympiáde v Sydney, v Berlíne som zasa zabehla maďarský rekord. Vždy keď môžem, štartujem v Budapešti. V Bratislave som bežala trikrát. Ťažký, ale dobrý maratón.

BEHAME.sk>> Váš čas 2:28:50 z Berlína 1996 je stále maďarským rekordom v maratóne. Čo myslíte dokedy vydrží?

Judit Földing-Nagy>> Momentálne žiadna maďarská bežkyňa nedosahuje čas okolo 2:30. Rekord má 17 rokov a podľa mňa sa dožije dvadsiatky.

BEHAME.sk>> Aké máte ešte bežecké ciele?

Judit Földing-Nagy>> Behám každý deň. V tomto roku som absolvovala už tri maratóny. Chcela by som absolvovať aj môj stý maratón. Kým sa mi dobre behá, určite budem súťažiť. Beh je súčasťou môjho života, nechcem s ním končiť. Moji bežeckí partneri z nášho tímu i moja rodina ma stále motivujú, aby som sa naďalej pripravovala na preteky.


PROPOZÍCIE Győr – Lipót


Štart:
21. júl 2013, nedeľa, 10.00 Miesto: Győr (Maďarsko), za Széchenyi István Univerzitou, pred budovou Mobilis. GPS súradnice: N 47° 41.650; E 17° 37.517  Vyhľasovateľ: Spolok Futóbarátok a Spolok Tandemszem Dĺžka trate: 27km (1 x 27 km, alebo štafetový beh 9km-10km-8km) Trasa: Győr, Hédervári u. - Győrújfalu - Győrzámoly - Győrladamér - Dunaszeg - Ásványráró - Hédervár – Lipót. Na trase Győr – Hédervár súťaž sa uskutoční na cyklistickej ceste. Na trase Hédervár- Lipót sa súťaž uskutoční na pozemných komunikáciách. Cieľ: V areáli termálneho kúpaliska Lipót. Občerstvenie v obciach: Győrújfalu, Győrzámoly, Győrladamér, Dunaszeg, Ásványráró, Hédervár Štartovné: Do 30.6.2012 štartovné stojí 2500 HUF ( cca. 9 EUR), do 18.7.2012 3000 HUF ( cca. 11 EUR). Na mieste 3500 HUF , približne12 EUR. Štartovné treba zaplatiť vo Forintoch najneskôr v deň súťaže o 7.30. Pre tých, ktorí zaplatili štartovné na SPAR Budapest Medzinárodný Maraton aspoň 10 dni pred súťažou, si môžu uplatniť 50%- nú zľavu zo štartovného. Kategórie: Muži do 40 rokov, Ženy do 40 r, Muži 40-49 rokov, Ženy 40-49 rokov, Muži 50-59 rokov, Ženy 50-59 rokov, Muži od 60 rokov, Ženy od 60 rokov, Štafeta muži, Štafeta ženy, ,Štafeta pre firmy, muži Štafeta pre firmy, ženy  Prihlásenie do súťaže: Na webovej stránke www.nevezes.hu (čoskoro), v predajniach „Spuri“ v Győri do 19. júla, alebo v deň sůťaže na mieste o 7.30. Štartovné zahŕňa: Tričko s logom súťaže, Vstupenku do areálu termálneho kúpaliska Lipót, Čipové meranie času, Občerstvenie počas súťaže, Po súťaži porcia jedla, Pre účastníkov štafetového behu transfer na jednotlivé štafetové body, Po súťaži transfer z termálneho kúpaliska Lipót do Győru 21,26% DPH, Ceny pre 3 najúspešnejších v jednotlivých kategóriach
19.7.2013   /   Rozhovory   /   Autor: Braňo Raškovič   /    Foto: gyorsport.hu

Ďalšie články