Čo ak srdcová frekvencia nezodpovedá našim predstavám?

Čo ak srdcová frekvencia nezodpovedá našim predstavám?
Zmeňte stereotyp, pobeží sa vám ľahšie
Môj problém spočíva v tom, že pokojovú srdcovú frekvenciu mám okolo 80-84, čo je pomerne dosť a teda by som ju rada znížila. Začala som teda asi pred rokom behávať, pričom som si zakúpila športtester s hrudným pásom, aby som mohla sledovať svoje zlepšenia, vzdialenosti ale aj srdcovú frekvenciu. V podstate do doby, kým som športtester nemala, vôbec som netušila, na čom som. Prečítala som si veľa článkov o tom, ako správne behať, v akých srdcových frekvenciách, no s mojou frekvenciou sa na tie hodnoty nikdy nedostanem. Vychádza mi to asi takto: pokojná TF 80-84, pri chôdzi je to okolo 120, pri pomalom behu (okolo 7km/h) 172-174, a pri normálnom behu (okolo 9 km/h) 184... Behávam po lese, terén je rôznorodý, viac menej polovica cesty kopec hore a druhá polovica smerom dolu. Priemerne zabehnem tak 5-6km 3x týždenne (ale to len posledné 2 mesiace, dovtedy to bolo menej a kratšie vzdialenosti),  niekedy aj viac a častejšie, podľa nálady.  Potrebovala by som poradiť, ako sa dostanem na lepšiu srdcovú frekvenciu, resp. za ako dlho keď budem pravidelne behávať, pripadne inak športovať, napríklad bicyklovať. Viem, že keby som mala lepšie čísla TF, behalo by sa mi omnoho ľahšie a vedela by som zabehnúť aj omnoho dlhšie trate. Cítim, ako ma to sprvoti obmedzuje. Akákoľvek rada, ktorá mi pomôže zlepšiť tieto čísla, ma veľmi poteší.
Samotná hodnota srdcovej frekvencie nemusí nič povedať. Všetko závisí od toho, koľko percent z maxima daný športovec dosahuje. Odporúčal by som vám zistiť si hodnotu maximálnej srdcovej frekvencie, alebo absolvovať testy. Podľa vašich záznamov sa pravdepodobne k dvestovke priblížite. To je genetika. Nič mimoriadne.

Vo vašom prípade čo sa týka behu a hodnôt srdcovej frekvencie, tak veľkú rolu hrá členitosť terénu a s ním spojená kondičná úroveň. Ak bežec nezabehne nahladko 10 km pod jednu hodinu, veľmi ťažko sa aj v mierne členitom teréne dostane na úroveň 75 -  80% z maximálnej hodnoty srdcovej frekvencie. V tomto rozmedzí dokáže organizmus okrem iného využívať tuky vo väčšej miere ako cukry. Na to, aby vám klesli pulzy povedzme pri 9 km rýchlosti, sa musíte zlepšiť v kondícii. Ak budete behať stále ten istý okruh 3x týždenne, je fajn z hľadiska príjemných pocitov, ale organizmus si navykne a po čase nebude žiadne zlepšenie. Musíte ho stresovať novými podnetmi.

Nebude sa vám behať ľahšie, keď "budete mať lepšie čísla". Výkonnejší bežci poznajú, že vplyvom únavy z predchádzajúcich tréningov či pretekov mávajú nižšie hodnoty srdcovej frekvencie. Napriek tomu zažívajú pocit ťažkých nôh. Keďže sa zníži srdcová frekvencia, pracujúce svaly nedostavajú kyslík v takej miere, ako si dané tempo vyžaduje. Lepšie čísla budete mať vtedy, keď sa vám bude behať ľahšie. Zmeňte stereotyp. Z môjho pohľadu je z kopca väčší stres na chrbát ako klusanie po asfalte. Začnite so silovým tréningom zameraným na oblasť trupu. Aj ja mám problémy s krížami, preto cvičím denne kompenzačné cvičenia.

13.2.2019   /   Poradňa Viktora Bielika   /   Autor: Doc. RNDr. Viktor Bielik, PhD.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články