Úvod sedemdesiatych rokov minulého storočia bol v Košiciach tak trocha austrálsky

Úvod sedemdesiatych rokov minulého storočia bol v Košiciach tak trocha austrálsky
Favorizovaný Derek Clayton síce v roku 1970 v Košiciach zvíťaziť nedokázal, no jeho krajan John Farrington, ktorý v tom čase okupoval popredné priečky svetových rebríčkov, si o dva roky neskôr víťazstvo vziať nenechal. Ako jeden z mála papierových favoritov košickej maratónskej histórie tak dokázal predštartovné prognózy do bodky aj naplniť.
Zastúpenie na štarte malo v roku 1972 celkovo 18 krajín. Príčinou tohto, z dnešného pohľadu relatívne nízkeho čísla boli i stále platné prísne kvalifikačné kritériá, ktoré vtedy v Košiciach neumožňovali štartovať komukoľvek. Svedčí o tom aj fakt, že posledný pretekári dobehol v Košiciach v onom roku 1972 do cieľa v čase iba niečo nad 3 hodiny. A tiež bežcov starších ako 40 rokov by ste na štarte hľadali len s ťažkosťami, hoc i tu platila jedna výnimka. Spojená je s menom vtedy 56 ročného Jaroslava Štruppa. Ten si s traťou i v tomto veku poradil za 2 hodiny a 53 minút. Niet sa však čomu diviť. Šlo o víťaza tohto maratónu z roku 1951, ktorý okrem bežeckých kvalít presviedčal Košičanov aj o svojej vernosti. 

Hovorí o tom i jeho šnúra 24 úspešných štartov zapísaná vo výsledkoch MMM v rozpätí rokov 1945 – 1974. A istú formu vernosti preukázal i víťazný John Farrington. Austrálčan síce pri pokuse o obhajobu titulu o rok neskôr neuspel, no do Košíc sa ešte raz vrátil. V roku 2012 si prišiel ako protagonista projektu Po stopách maratónskych legiend pripomenúť štyridsiate výročie svojho triumfu a zažiť popritom toľko zmieňovanú neopakovateľnú atmosféru, ktorá mu podľa jeho vlastných slov tak prirástla k srdcu.

21.6.2022   /   Ostatné   /   Autor: BK   /    Foto: Maratónsky klub Košice

Ďalšie články