Svetový triatlon povolí transrodovým športovkyniam účasť na ženských podujatiach

Svetový triatlon povolí transrodovým športovkyniam účasť na ženských podujatiach
Transrodové triatlonistky si musia udržať v tele určitú hladinu testosterónu dva roky, ak chcú súťažiť so ženami.
LAUSANNE 4. augusta - Svetový triatlon dovolí transrodovým športovkyniam zúčastňovať sa na ženských podujatiach za splnenia určitých podmienok. Najmenej dva roky si musia udržať hladinu testosterónu v tele na úrovni 2,5 nanomólu na liter krvi. Ak transrodová žena v minulosti súťažila v akomkoľvek športe s mužmi, musí počkať aspoň štyri roky, kým dostane povolenie zaradiť sa do ženskej kategórie.
"Tieto naše nové pravidlá ukazujú, že našou prioritou je princíp férovosti, ale zároveň podporujeme inklúziu. Sú plne v súlade s odporúčaniami Medzinárodného olympijského výboru a podobné tým, ktoré schválili iné športové federácie v ostatných mesiacoch," vyhlásila prezidentka Svetového triatlonu Marisol Casadová. Nový postup pri posudzovaní transrodových triatlonistiek začne platiť do 30 dní.

Podobné pravidlá pre transrodové športovkyne ako Svetový triatlon zaviedla v júni Medzinárodná cyklistická únia (UCI). Naopak, Medzinárodná plavecká federácia (FINA) od pondelka 20. júna 2022 zakázala transrodovým ženám súťažiť na ženských podujatiach. V rámci novej politiky FINA môžu súťažiť na ženských podujatiach iba plavkyne, ktoré prešli zmenou pohlavia pred nástupom puberty alebo pred dosiahnutím veku 12 rokov, podľa toho, čo nastalo skôr.
4.8.2022   /   Ostatné   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články