Warholmov snový výkon nad prekážkami ospevujú aj legendy. Dávajú ho na úroveň Bolta či Johnsona

Warholmov snový výkon nad prekážkami ospevujú aj legendy. Dávajú ho na úroveň Bolta či Johnsona
Svetová atletika má nového kráľa - Nóra Karstena Warholma.
BRATISLAVA 3. augusta -  Jeho tokijský finálový prelet nad prekážkami na 400 m pripomínal legendárne turbovýkony v šprinte v štýle Michaela Johnsona na 200 m z OH 1996 v Atlante (19,32) či 9,58 s na 100 m a 19,19 s na 200 m v podaní Usaina Bolta na MS 2009 v Berlíne. Zrejme dlho potrvá, kým sa niekto aspoň priblíži k času 45,94 v najdlhšom šprinte nad prekážkami. Dvadsaťpäťročný Warholm kedysi na začiatku kariéry vyhlásil, že chce byť európsky, olympijský aj svetový rekordér. Teraz zabil tri muchy jednou ranou a pridal k nim bonus v podobe olympijskej zlatej medaily.

"Prežívam extázu, nemôžem uveriť tomu, že som bol až taký rýchly. Dlho som sa zapodieval otázkou, či sa vôbec dajú zabehnúť perfektné preteky. Prišiel som na to, že dokonalosť neexistuje, ale teraz som sa k nej priblížil asi najviac, ako sa len dá," zamyslel sa Karsten Warholm, cituje ho portál BBC Sport. "V medailovej kolekcii z veľkých pretekov mi chýbalo už len olympijské zlato. Pred finále v Tokiu som si spomenul na všetku drinu, ktorú som podstúpil, aby som sa tam dostal. A odmena je sladká," doplnil Warholm, ktorý vo víťaznej eufórii roztrhal na sebe tričko.
Nórov výkon vyvolal veľké ohlasy u odborníkov vrátane skvelých šprintérov nedávnej minulosti. Dvojnásobný majster sveta v behu na 110 m prek. Brit Colin Jackson vyhlásil: "Ak sa bavíme o svetových rekordoch, Warholma dávam na rovnakú úroveň s Boltovým časom 9,58 s a tiež časom Florence Griffthovej-Joynerovej 10,49 na stovke. Je to jeden z najpozoruhodnejších svetových rekordov a som si istý, že ma prežije. Stále som v šoku."

Svoj názor prostredníctvom twitteru pridal aj už spomenutý legendárny Američan Michael Johnson, ktorý bol 13 rokov držiteľov najrýchlejšieho výkonu histórie na 200 m. Až kým ho neprekonal Bolt. "Prekonal sám seba o 76 stotín? Podľa mňa jeden z najpôsobivejších výkonov v histórii športu," nadchol sa štvornásobný olympijský víťaz. Niekdajší strieborný medailista z OH na 1500 m Brit Steve Cram vyzdvihol aj výkon 46,17 s v podaní strieborného Raia Benjamina. "Nemôžem uveriť tomu, čo sme práve videli. Dvaja muži zabehli výkony, ktoré boli doteraz len v ríši snov. Ani sa nečudujem, že Warholm na sebe roztrhal tričko. Je to Superman tejto disciplíny," skonštatoval Cram, majster sveta z Helsínk 1983.

Novinár Nick Zaccardi z NBC si dovolil porovnať výkony Johnsona na 200 m z Atlanty 1996 a Warholma na 400 m prek. z Tokia 2021. "Michal Johnson v Atlante vylepšil svetový rekord o 34 stotín sekundy a skresal z neho 1,7 percenta. Warholm v Tokiu ukrojil z rekordu 76 stotín a 1,6 percenta. To nás núti zamyslieť sa nad tým, čo za šialenosť predviedol Bob Beamon na OH 1968 v Mexiku v diaľke, keď svetový rekord vylepšil o 55 cm a 6,59 percenta."

Na pripomenutie Beamon skončil v Mexiku v roku 1968 neuveriteľných 890 cm a tento svetový rekord v diaľke vydržal až do roku 1991, keď ho na MS v Tokiu zlepšil o 5 cm Mike Powell.

3.8.2021   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články