Prekvapenia na M-SR na 10 000 m: Tomeček a Kuriačková odsunuli favoritov na vicemajstrovské pozície

Tituly majstrov Slovenska v behu na 10 000 m na dráhe si na sobotňajšom spoločnom šampionáte ČR a SR v moravských Otrokoviciach vybojovali prekvapujúco 27-ročný Radovan Tomeček (Slávia STU Bratislava) časom 31:23,60 min a jeho rovesníčka Ivana Kuriačková (ŠK Atóm Levice) výkonom 36:03,61. V juniorských kategóriách si zlato odniesli Tomáš Jakubík (Slávia STU Bratislava, 34:04,09) a Lenka Kotianová (ŠKP Žilina, 39:28,30).
Pri neúčasti obhajcov z lanského šampionátu v Skalici Tibora Sahajdu a Margaréty Bičanovej boli hlavnými favoritmi tohtoroční majstri SR v polmaratóne Marek Hladík a Silvia Valová, ale pre oboch zostala tentoraz iba strieborná pozícia.
Hladík bol od úvodných metrov lídrom spomedzi siedmich štartujúcich Slovákov v A-behu. Postupne sa na neho začal doťahovať Tomeček, podarilo sa mu tu po siedmich kilometroch a približne 1200 m pred cieľom ho aj predstihol. Zverenec trénera Marcela Lopuchovského si prvenstvo už postrážil, pričom si takmer o minútu zlepšil osobný rekord z vlaňajších M-SR v Skalici (32:18,04), kde skončil šiesty. Radovan Tomeček si vybojoval premiérový seniorský dráhový titul. Hladík, ktorý si oproti roku 2021 polepšil o jednu priečku, zaostal o necelých 14 sekúnd. Zverenec kanadského kouča Reida Coolsaeta má v zbierke už päť titulov v rôznych bežeckých disciplínach, ale na zlato z 10 000 m si musí ešte počkať. Okrem vlaňajšieho bronzu získal predvlani striebro.

Bronzová priečka patrila Michalovi Mojžišovi z AK Zdravie v pohybe Lučatín, ktorý sa tiež posunul o jeden stupienok v porovnaní s minuloročnými M-SR a ešte si aj zlepšil osobný rekord o vyše deväť sekúnd. Vlaňajší juniorský šampión Michal Staník skončil štvrtý (32:14,25).
Triatlonistka Ivana Kuriačková zaskočila majsterku spred dvoch rokov Valovú, ktorá sa po ročnej absencii (vlani v apríli sa jej narodil syn Janko) opäť objavila na dráhovom šampionáte na 10 000 m. Hlavná favoritka dostihla Kuriačkovú po štyroch kilometroch a v ďalšom priebehu išla aj na líderskú pozíciu zo šestice štartujúcich Sloveniek. O titule zo slovenského šampionátu sa rozhodlo na deviatom kilometri, keď Kuriačková získala takmer desaťsekundový náskok, ktorý do cieľa ešte zvýraznila až na 25,11 s. Vlaňajšia vicemajsterka SR na 5000 m sa mohla radovať nielen z nového osobného rekordu, ale aj prvého titulu na 10 000 m. Šesťnásobná slovenská šampiónka Valová sa o druhé zlato v tejto disciplíne môže pokúsiť o rok.

Dvojnásobná účastníčka olympijských hier Katarína Pejpková (za slobodna Berešová), ktorá M-SR na 10 000 m vyhrala päťkrát (2010, 2011, 2013, 2014, 2015), si dobehla pre bronz výkonom 36:54,46. Pejpková sa len vracia do bežeckého diania, vlani v júni sa jej narodila dcéra Zojka.

Z minuloročných medailistiek v súťaži žien bežala v Otrokoviciach len strieborná Lucia Pelikánová, ktorá si v marci na náročnej trati v Strážskom zlepšila osobný rekord na 10 km na ceste n 35:39 min, ale tentoraz preteky nedokončila takisto ako prekvapenie halovej sezóny Žofia Naňová.

FAKTY Z OTROKOVÍC

Muži: 1. Radovan Tomeček (Slávia STU Bratislava) 31:23,60 min, 2. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 31:37,39, 3. Michal Mojžiš (AK ZVP Lučatín) 31:48,32, 4. Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) 32:14,25, 5. Adam Mihalov (AK ZVP Lučatín) 32:46,95, 6. Dalibor Jakal (Slávia Trenčín o. z.) 32:56,29, 7. Lukáš Koperdák (Slávia STU Bratislava) 33:16,67, 8. Michal Kubovčík (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica) 33:59,38. Ženy: 1. Ivana Kuriačková (ŠK Atóm Levice) 36:03,61 min, 2. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 36:28,72, 3. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 36:54,46, 4. Kristína Resslová (AK ZVP Lučatín) 39:59,54.

Kompletné výsledky
23.4.2022   /   Dráhové behy   /   Autor: Gabriel Bogdanyi/atletika.sk/SAZ   /    Foto: Facebook/Mária Kuriačková