V Ostrave štartuje úplne nový maratón. Nesie meno legendárneho bežca Emila Zátopka

V Ostrave štartuje úplne nový maratón. Nesie meno legendárneho bežca Emila Zátopka
V Ostrave štartuje úplne nový maratón – na certifikovanom okruhu, s medzinárodnou účasťou aj televíznym prenosom. Nesie meno legendárneho bežca Emila Zátopka, ktorý bol okrem iného vyhlásený českým olympionikom storočia. Jeho súčasťou bude aj 12. ročník Českého behu žien Ostrava.
Ostrava, 18. 4. 2024 - V sobotu 26. októbra na Mestskom štadióne v Ostrave-Vítkoviciach odštartuje celkom 10 pretekov od tých pre deti a rodiny cez bežkyne začiatočníčky až po borcov na maratónskej trati. Chýbať nebudú ani štafety a tímové behy. V areáli, kde pravidelne pretekajú najlepší atléti sveta, čaká bežcov i fanúšikov celý deň športu, workshopov, dobrého jedla, súťaží, koncertov, aktivít pre deti i tradičného expa. Organizátorom akcie je SSK Vítkovice, okrem iného úspešný usporiadateľ 62 ročníkov Zlatej tretry Ostrava.„Veľký maratón bol naším snom už dlho, z rôznych dôvodov sme ho ale odkladali. V roku, keď vítkovická atletika oslavuje 100 rokov od svojho založenia, je ten správny čas na jeho usporiadanie. Nesie meno Emila Zátopka, jednej zo svetových maratónskych legiend, ktorý svoje prvé dva svetové rekordy na 10 000 metrov zabehol práve na vítkovickom štadióne. To bola prvá veľká kapitola jeho príbehu, dúfam, že sa nám na ňu podarí nadviazať," hovorí Oldřich Zvolánek, predseda organizačného výboru akcie. Emil Zátopek zabehol svetový rekord na 10 000 metrov v Ostrave v júni 1949 a následne ho v októbri o sedem sekúnd vylepšil. Prekonal 18 svetových a vyše 50 československých rekordov.
„Ostrava má vo svete športu veľké renomé. Usporiadateľsky aj atleticky vyvoláva dôveru a meno Emila Zátopka rezonuje vo svetovej komunite bežcov snáď ešte viac ako v Česku. To sú všetko devízy, ktoré nám pomáhajú získať na štart aj veľmi dobrých bežcov. Verím, že ich ponúkneme v takej kvalite, že sa k nám budú hobby aj vrcholoví športovci radi vracať. Veľmi magický je jeden kompaktný okruh trate s dobrým profilom," vysvetľuje športový manažér akcie a manažér Zlatej trety Ostrava Alfonz Juck a dodáva: „Myslím si, že aj vďaka nej prijali osobnosti ako Wilson Kipketer alebo Agnes Ngetichová rolu ambasádorov akcie vrátane osobnej účasti."
Na českej strane sú ambasádormi ďalšie maratónske legendy - Alena Peterková a Karel David. Obaja bývalí českí reprezentanti, olympionici a držitelia národných rekordov, Alena Peterková do roku 2018 a Karel David doteraz.

„Celý koncept je postavený na organizátorskej skúsenosti, kvalitnej trati a špičkovom zázemí i starostlivosti o všetkých bežcov, ich výkon, sprievod a fanúšikov,“ opisuje Šárka Mokrá, výkonná riaditeľka projektu. „Našou víziou nie je mnohotisícová masa bežcov, ale kvalitné preteky, kde je dôležitý každý účastník, pre ktorého vytvoríme špičkový servis pred, v priebehu akcie aj po nej. Okrem bohatého sprievodného programu je pripravené zázemie na trati s toaletami, osviežovacími a občerstvovacími stanicami, lekárskou aj bezpečnostnou službou, nebude chýbať zázemie pri štarte aj v cieli," dopĺňa Mokrá.„Verím, že si všetci užijú špeciálnu atmosféru, a to nielen vo svojich obvodoch, ale hlavne na štadióne, buď ako fanúšikovia, ktorí tu s rodinami strávia príjemný prvý deň jesenných prázdnin, alebo ako pretekári. Teší ma, že vďaka televíznemu prenosu predstavíme Ostravu a jej časti z iných uhlov, než je bežne zvykom a že na štarte privítame aj kolegov z našich partnerských miest. Okrem iného aj z Košíc, ktoré sú usporiadateľmi najstaršieho maratónu v Európe,“ popísal ostravský primátor Ján Dohnal.

Košický maratón mieru je zároveň partnerským podujatím Zlatého maratónu Emila Zátopka Ostrava. Ten najstarší maratón v Európe sa tak prepája s tým najmladším.

Za štartovné účastníci zaplatia čiastku od 30 eur. Súčasťou štartovacieho balíčka je aj originálne funkčné tričko. Po dobehu obdrží každý pretekár finišerskú medailu a účastníčky Českého behu žien finišerské "prekvapenie". Rodinné behy aj sprievodný program pre prichádzajúcich je zadarmo, rovnako ako štartovné pre mužov nad 70 a ženy nad 60 rokov.
18.4.2024   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: Emil Zátopek Golden Maraton Ostrava

Ďalšie články