V Bratislave otvorili novú osvetlenú bežeckú trasu medzi mostami SNP a Lanfranconi

V Bratislave otvorili novú osvetlenú bežeckú trasu medzi mostami SNP a Lanfranconi
Včerajšia večerná metropola patrila desiatkam nočných bežcov, ktorí prišli spoločne pokrstiť a zároveň otestovať novú osvetlenú bežeckú trasu medzi bratislavskými mostami SNP a Lanfranconi. Na štart sa postavilo takmer sto bežcov, ktorí sa spoločne za účasti zástupcov hlavného organizátora večerného behu Telekom Night Run prebehli po trase, ktorá bola dovčera vhodná na športovanie či prechádzky najmä za denného svetla.
Osadené LED svetlá na bežeckom chodníku spĺňajú tie najmodernejšej ekologické štandardy. Sú zapustené do povrchu a pre ekonomickú prevádzku disponujú senzorom pre automatické zapnutie a vypnutie na základe intenzity svetla. Osvetlenie si nevyžaduje žiadny prívod elektrickej energie, ani iného energetického zdroja. Na svoju prevádzku totiž využíva len slnečnú energiu, ktorú si vyrába cez vstavaný slnečný kolektor. Ten dokáže LED svetlu dodať energiu až na 200 hodín. Vďaka svojmu tvaru je LED svetlo viditeľné zo vzdialenosti až 500 metrov a jeho dizajn je navrhnutý tak, aby nevytváral zbytočný svetelný smog.

"Tento nový osvetlený bežecký chodník s nainštalovanými 97 LED lampami zlepší svetelné podmienky všetkým nočným bežcom, ktorí nestíhajú trénovať za svetla, alebo ich láka práve vyskúšať si nočný beh, no chcú mať väčší pocit istoty," prezradila Petra Novotná riaditeľka marketingu a značky Slovak Telekom.
Unikátny dizajn svetla bol vyvinutý tak, aby nevplýval negatívne na netopiere ani na nočné vtáctvo. Špeciálne prevedenie svetla Bat-Hat redukuje priame svetlo, ktoré vychádza smerom nahor, až o 98 percent. Vychádzajúci svetelný lúč je zároveň navrhnutý tak, aby neoslepoval ani cyklistov, bežcov alebo chodcov, aj keď sú priamo nad ním.

"Téme osvetlenia v hlavnom meste venujeme mimoriadnu pozornosť, z hľadiska bezpečnosti obyvateľov, aj ich komfortu. Teší nás, že bežci, no aj všetci obyvatelia Bratislavy, získali novú osvetlenú časť v rámci obľúbenej trasy vedúcej popri rieke. Veríme, že ju ocenia nielen športovci, ale aj tí, ktorí sa vo večerných hodinách vydajú na prechádzku mestom,“ uviedla Tatiana Kratochvílová, prvá námestníčka primátora Bratislavy.

Spustením novej osvetlenej časti trasy medzi mostami SNP a Lanfranconi sa otvára úplne nová večerná trasa s dĺžkou takmer 8 kilometrov. Od štvrtka je tak pre bežcov k dispozícii mestský okruh, ktorý vedie po oboch stranách Dunaja a ponúkne tak nové možnosti večerného trénovania. Spojovníkom novej trasy sú bratislavské mosty SNP, Lanfranconi a Starý most, ktoré ponúkajú uzatvorený osvetlený okruh, ktorý poskytuje dostatočné osvetlenie aj počas nočných hodín.

Otvorením novej osvetlenej trasy pribudlo ďalšie miesto pre obyvateľov hlavného mesta, ktoré môže slúžiť nie len na aktívny pohyb, ale aj na večerné prechádzky s krásnou scenériou nočnej Bratislavy.
5.8.2022   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: Slovak Telecom

Ďalšie články