Tituly do Kene, Berešová na 53. a Vitko na 88. mieste

MS v polmaratóne v Kodani: Tri tituly do Kene, jeden do Eritrey
KODAŇ 29. marca - Majstrom sveta v polmaratóne v Kodani sa stal Keňan Geoffrey Kamworor vo svetovom výkone roka 59:08 min. Druhý skončil Samuel Tsegay z Eritrey (59:21), bronz si vybojoval Etiópčan Guye Adola (59:21). Až 14 vytrvalcov z prvej dvadsiatky si zlepšilo osobný rekord! „Na štarte sa zišla výborná konkurencia a to ma hnalo dopredu,“ uviedol 21-ročný Kamworor, bývalý juniorský majster sveta .

Bez medaily zostal päťnásobný individuálny svetový šampión v polmaratóne Zersenay Tadese z Eritrey, ktorý dobehol štvrtý so stratou 17 sekúnd na medailovú pozíciu. V tímovej súťaži triumfovala prvý raz v histórii Eritrea pred Keňou a Etiópiou, čo pre 32-ročného Tadeseho v 9. štarte na MS znamenalo celkovo už 13. medailu z polmaratónskych MS. Jeho bilancia je 5 - 1 - 0 v individuálnych pretekoch a 1 - 6 - 0 v družstvách!

Slovenský reprezentant Juraj Vitko (JM Demolex Bardejov) obsadil v konkurencii 113 vytrvalcov (najvyššia účasť od roku 2002) vo svojej premiére na polmaratónskych MS 88. miesto časom 1:06:48 h, keď za svojím osobným rekordom z polovice februára vo Verone zaostal len o 15 sekúnd. Z Európanov bol 36.

„Nemôžem byť nespokojný, ale oveľa spokojnejší by som bol, ak by som si viezol domov aj osobný rekord,“ priznal sebakriticky 27-ročný Vitko. „V Kodani však boli podmienky ťažšie ako pred mesiacom vo Verone. „Začal som dosť rýchlo, prvých 5 km za 15:23. Potom som väčšinou bežal sám a proti vetru, čo ma stálo dosť síl. Organizácia šampionátu i atmosféra na trati bola neskutočná, diváci povzbudzovali každého. Je to pre mňa zážitok na celý život. Keď na štarte zaznelo moje meno, zbadal som predsedu SAZ Petra Korčoka i podpredsedu Vladimíra Gubrického. Zakývali mi a aj to bolo pekné povzbudenie pred súťažou.“

Titul v súťaži žien si vybojovala strieborná z MS 2013 v Moskve na 10 000 m Keňanka Gladys Cheronová 1:07:29 h pred svojimi krajankami Mary Ngugiovou (1:07:44) a Sally Kaptichovou (1:07:52). Prvých päť žien v cieli bolo z Kene, čo sa ešte nikdy v histórii MS v polmaratóne nestalo. „Skvelé preteky, ešte lepšia tímová spolupráca,“ nadchýnala sa 30-ročná Cheronová. „Vôbec som však nečakala, že budem najlepšia.“ V tímovej súťaži žien získali zlato Keňanky, striebro Etiópčanky a bronz Japonky.

Slovenská vytrvalkyňa Katarína Berešová (TJ Obal servis Košice) obsadila z 89 bežkýň na štarte 53. miesto časom 1:15:03 h. Za svojím osobným maximom zo septembra minulého roka v Karlsruhe zaostala presne o 1:31 min. Z Európaniek skončila na solídnej dvadsiatej priečke.

„Katke sa bežalo celkom dobre, akurát jej v závere trochu chýbala voda na občerstvenie. Škoda, že sa jej nepodarilo udržať sa s sestrami-dvojičkami Luikovými z Estónska, mohlo to byť o 45 sekúnd lepšie. Ušli jej približne na 15. kilometri,“ vravel Berešovej tréner Gabriel Valiska.

Jeho zverenka však nastúpila na štart s hendikepom, lebo po únavovej zlomenine chodidla vlani v novembri začala s klasickým bežeckým tréningom až 15. januára 2014. Najúspešnejšou krajinou kodanských MS sa stala Keňa s 3 zlatými, 2 striebornými a 1 bronzovou medailou pred Eritreou (1 - 1 - 0), Etiópiou 0 - 1 - 2) a Japonskom (0 - 0 - 1).

Šéftréner: Berešová a Vitko splnili, čo sme od nich čakali

Podľa šéftrénera Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martina Pupiša Katarína Berešová a Juraj Vitko na MS v polmaratóne v Kodani splnili, to, čo sa od nich očakávalo.

Dvadsaťsedemročný vytrvalec JM Demolex Bardejov (trénuje ho Milan Slivka) obsadil v konkurencii 113 vytrvalcov (najvyššia účasť od roku 2002) vo svojej premiére 88. miesto časom 1:06:48 h, keď za svojím osobným rekordom z polovice februára vo Verone zaostal len o 15 sekúnd. Z európskych vytrvalcov skončil 36.

Dvadsaťšesťročná Berešová z TJ Obal servis Košice skončila z 89 bežkýň na štarte na 53. mieste časom 1:15:03 h. Za svojím osobným maximom zo septembra minulého roka v Karlsruhe zaostala o 1:31 min. Z Európaniek skončila na solídnej dvadsiatej priečke. Zverenka trénera Gabriela Valisku však nastúpila na štart s hendikepom, lebo po únavovej zlomenine chodidla vlani v novembri začala s klasickým bežeckým tréningom až 15. januára 2014.

„Môj odhad pri dobrej konštalacii a to, čo by ma úplne uspokojilo, bolo u Katky 50. miesto a u Juraja 80. Obaja skončili kúštik za mojím očakávaním, navyše Juraj len tesne za osobným rekordom. Predviedli však výkony, ktorým potvrdili oprávnenosť nominácie. Po pretekoch sme sa s predsedom nášho zväzu Peťom Korčokom zhodli: škoda, že aspoň takýchto bežov nemáme ešte viac. Nakoniec, z Európanov bola Katka 20. a Juraj 36., čo tiež nie je zlé,“ uviedol šéftréner SAZ Martin Pupiš. „Dúfam, že štart na MS v polmaratóne bude pre oboch motivácia do ďalšej práce a verím, že aj pre ďalších. Bolo by skvelé, ak by sme boli schopní v budúcnosti postaviť aj družstvá z vytrvalcov aspoň na Berešovej a Vitkovej úrovni.“

Výsledky:

Muži - jednotlivci: 1. Geoffrey Kamworor (Keňa) 59:08 min - svetový výkon roka, 2. Samuel Tsegay (Erit.) 59:21, 3. Guye Adola (Et.) 59:21, 4. Zersenay Tadese 59:38, 5. Nguse Amlosom (obaja Erit.) 1:00:00, 6. Wilson Kiprop (Keňa) 1:00:01,... 16. Polat Arikan (Tur.) 1:01:22 (najlepší Európan),... 88. Juraj Vitko (SR) 1:06:48. Družstvá: 1. Eritrea (Tsegay, Tadese, Amlosom) 2:58:59, 2. Keňa (Kamworor, W. Kiprop, Kipkemoi) 2:59:38, 3. Etiópia (Adola, Takele, Dida) 3:00:48, 4. JAR 3:03:13, 5. Uganda 3:04:39, 6. Japonsko 3:05:45,... 9. Francúzsko 3:07:28. Ženy - jednotlivkyne: 1. Gladys Cheronová 1:07:29, 2. Mary Ngugiová 1:07:44, 3. Sally Kaptichová 1:07:52, 4. Lucy Kabuuová 1:08:37, 5. Mercy Kibarusová (všetky Keňa) 1:08:42, 6. Netsanet Gudetová (Et.) 1:08:46, 7. Christelle Daunayová (Fr.) 1:08:44 (najlepšia Európanka),... 53. Katarína Berešová (SR) 1:15:03. Družstvá: 1. Keňa (G. Cheronová, Ngugiová, Kaptichová) 3:23:05, 2. Etiópia (Gudetová, Desalegnová, G. Yalewová) 3:27:05, 3. Japonsko (Nomurová, Takenaková, Iwadeová) 3:31:33, 4. Taliansko 3:31:57, 5. USA 3:32:48, 6. Francúzsko 3:36:21.

29.3.2014   /   Cestné behy   /   SITA   /    Foto: SITA/AP/ Jens Dresling/POLFOTO