Prvým EuroHeroes víťazom sa stal Ukrajinec Vitaliy Shafar. Medzi ženami zvíťazila Polka Aleksandra Lisowska

V jubilejnom 10. ročníku polmaratónu v Karlových Varoch bol najrýchlejší Ukrajinec Vitaliy Shafar s časom 1:04:53, ktorý sa tak stal prvým tohtoročným víťazom v sérii EuroHeroes.
Na tohtoročnom ročníku odštartovalo v Karlových Varoch 2 800 bežcov. Pred polmaratónom prebehla ešte rodinná míľa, ktorej sa zúčastnilo ďalších 2000 bežcov. Celý deň sprevádzalo skutočné jarné počasie, ktoré sa neskôr premenilo na zatiahnutú oblohu a začal fúkať silnejší vietor. Polmaratónsku trať zabehol najrýchlejšie Ukrajinec Vitaliy Shafar s časom 1:04:53. ,,V Karlových Varoch je príjemná a priateľská atmosféra, preto tu bežím už druhýkrát. Preteky  som si naozaj užil," dodal v cieli Shafar, ktorý vyhral systémom štart - cieľ. ,,V prvej polovici pretekov som mal dobré tempo, ale posledných 10 km mi to šlo horšie, ale zvládol som to," dodal Vitaliy. Svojím víťazstvom sa tiež zapísal ako prvý víťaz v tohtoročnej sérii EuroHeroes. Druhý skončil Maxim Railean s časom 1:05:36 a v závese za ním dobehol do cieľa Khalid Choukoud s časom 1:05:42.
Veľké očakávania mala bežecká verejnosť od majsterky Európy v maratóne 2022, Polky Aleksandry Lisowskej, ktorá patrí k vychádzajúcim bežeckým hviezdam, v Karlových Varoch zabehla čas 1:13:24. ,,Naposledy som bežala polmaratón pred 3 rokmi, takže som vôbec nečakala, že by som mohla vyhrať. Urobilo mi to obrovskú radosť." dodala Lisowska, ktorá do šestnásteho kilometra viedla tesný súboj s ďalšou favoritkou Militsou Mirchevou, ale nakoniec sa odtrhla a zvíťazila o necelú minútu a pol. ,,Bežalo sa mi dobre celé preteky, ale v prvej polovici bolo na mňa veľmi horúco, našťastie sa neskôr ochladilo a podarilo sa mi odpútať od súperky," dodala Aleksandra. Mircheva dobehla s časom 1:14:41 a tretia sa umiestnila Hanne Verbruggen s časom 1:16:24.

Najlepšou Slovenkou bola Monika Kusendová (Atletika Nové Mesto nad Váhom), ktorá zaznamenala čas 1:33:44.
21.5.2023   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: RunCzech