Košický maratón ovládli Keňan Korir a Etiópčanka Didová

90. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach
KOŠICE 6. októbra - Víťazom mužskej kategórie na 90. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa stal Patrick Kiptanui Korir z Kene. V slnečnom aj keď trochu chladnom počasí zvíťazil výkonom 2:09:36 h, čo je pre 36-ročného Keňana osobný rekord.

"Som veľmi spokojný s časom, ktorý som zabehol v Košiciach. Je môj najlepší v celej kariére. V závere som sa snažil útočiť a podarilo sa mi predstihnúť Abebeho,“ povedal na tlačovej konferencii víťazný Korir, ktorý je jedenásty kenský bežec s víťazstvom na MMM v Košiciach.

Len štvrtý raz v histórii pretekov dosiahol víťaz čas pod 2:10 h. Dokonca všetci traja bežci na stupňoch víťazov pokorili túto hranicu. Druhý skončil Etiópčan Gezahegn Abebe (2:09:42) a tretí ďalší Keňan Elisha Barno (2:09:45). Rekord podujatia v podaní Keňana Lawrencea Kimaiya z minulého roka odolal o vyše dve a pol minúty (2:07:01).

Titul majstra Slovenska si vybojoval rovnako ako vlani 27-ročný Jozef Urban (JM Demolex Bardejov), ktorý si výkonom 2:23:51 h výrazne zlepšil osobný rekord z vlaňajška. Vtedy zabehol 2:25:34 h. V oboch prípadoch obsadil 11. miesto.

"Je to skvelé. Trochu som zmrzol na štarte, ale vyrovnal som sa tým neskôr veľmi dobre. Určite som nečakal taký dobrý víťazný čas, lebo od 25. do 40. km ma pichalo v boku. Nebyť toho, bol by výsledný čas ešte zrejme lepší," povedal v cieli šťastný Jozef Urban, zverenec trénera Dušana Valenta.

Čo sa tento rok v Košiciach nepodarilo mužom, vyšlo ženám. Zo súboja skvelých Etiópčaniek vyšla v ideálnom maratónskom počasí víťazne Ašete Didová, ktorá výkonom 2:27:47 h utvorila skvelý traťový rekord.

"Je to môj najlepší čas, ktorý som v kariére dosiahla. Som veľmi šťastná,“ uviedla víťazná Didová na tlačovej konferencii. Druhá skončila Marta Megrová (2:28:02) a stupne víťazov skompletizovala ďalšia Etiópčanka Lemelem Yachemová. Všetky tri najlepšie ženy si utvorili osobné maximá a prekonali aj doterajší traťový rekord Keňanky Hellen Mugovej z vlaňajška (2:29:59).

Úspešná obhajoba titulu majsterky Slovenska sa vydarila Ingrid Petnuchovej (Partizán Bardejov), ktorá výkonom 2:50:38 obsadila 5. miesto a získala už piaty domáci maratónsky titul.

"Nie je to môj osobný rekord. Ten som zabehla v roku 2008 časom 2:48:23. Vzhľadom na to, čo som mala natrénované, som dnes očakávala výkon na hranici 2:55, takže som spokojná. Bežalo sa mi dobre, bez krízy," referovala v cieli Petnuchová.

Mužský záver maratónu bol v nedeľňajšom chladnom košickom predpoludní dramatický. Už od začiatku sa utvorila silná 13-členná skupina, v ktorej podľa predpokladov udávali tempo Keňania a Etiópčania. Na 33. km bola vpredu ešte deväťčlenná skupina, ale tempo nebolo také vysoké, aby sa mohol prekonať traťový rekord. V závere to bol skôr taktický boj. Dvojica Keňanov Barno - Korir a Etiópčan Abebe sa približne osem kilometrov pred cieľom odtrhla z vedúcej skupiny a napokon si to rozdali o víťazstvo. V posledných kilometroch útok striedal útok. V samom závere mal najviac síl 36-ročný Korir, keď ušiel Abebemu, ktorý nastúpil predčasne.

Celkovo sa na jubilejnom 90. ročníku MMM v Košiciach predstavilo vo všetkých kategóriách vyše 9500 bežcov z 53 krajín. Ide o rekordné číslo. V uliciach Košíc pretekárov povzbudzovali až desaťtisícky ľudí.

"Toľko ľudí pri trati som nevidel za posledných 25 rokov, čo sa podieľam na organizácii tohto maratónu. Na poslednom kilometri bolo určite viac fanúšikov ako nedávno v Berlíne. Sme veľmi spokojní s atmosférou pri trati. Je to dôkaz toho, že Košičania svoj maratón milujú,“ komentoval riaditeľ MMM Branislav

Maratón - muži: 1. Patrick Kiptanui Korir (Keňa) 2:09:34 h, 2. Gezahegn Abebe (Et.) 2:09:42, 3. Elisha Kiprop Barno (Keňa) 2:09:45, 4. Abebe Negash Duki (Et.) 2:11:14, 5. Teferi Wodajo Kure (Et.) 2:11:15, 6. Philemon Bitia Baaru (Keňa) 2:11:25... 11. Jozef Urban (SR) 2:23:51, 15. Boris Csiba (SR) 2:38:38, 16. Tomáš Kopčík (SR) 2:39:08.

Majstrovstvá Slovenska: 1. Jozef Urban, 2. Boris Csiba, 3. Tomáš Kopčík

Maratón - ženy: 1. Ashete Bekereová Didová (Et.) 2:27:47, 2. Marta Lemová Megrová (Et.) 2:28:02, 3. Lemelem Berhová Yachemová (Et.) 2:29:42, 4. Hellen Wanjiku Mugová (Keňa) 2:32:00, 5. Ingrid Petnuchová 2:50:38, 6. Natalia Malaja (Ukr.) 2:53:51, 7. Patrícia Gánovská 2:54:01, 8. Zuzana Korotvičková (všetky SR) 2:57:14.

Majstrovstvá Slovenska: 1. Ingrid Petnuchová, 2. Patrícia Gánovská, 3. Zuzana Korotvičková

Polmaratón - muži: 1. Tibor Sahajda (SR) 1:09:04, 2. Anatolij Malyj (Ukr.) 1:12:30, 3. László Makár (Maď.) 1:13:05

Polmaratón - ženy: 1. Katarína Berešová (SR/TJ Obal servis Košice) 1:14:31 h, 2. Adriana Vítková (SR) 1:22:51, 3. Melanie Edwardsová (V Brit.) (V. Brit.) 1:24:04.