Grék Gkelaouzos s triumfom v prvom popandemickom aténskom maratóne

V nedeľňajších pretekoch neštartovali elitní zahraniční bežci.
ATÉNY 14. novembra - Grécky vytrvalec Konstantinos Gkelaouzos triumfoval v nedeľňajšom maratóne v Aténach časom 2:16:49 h a pomohol tak obnoviť prerušenú tradíciu slávneho podujatia v "kolíske olympijských hier". Vlani sa maratón neuskutočnil pre pandémiu koronavírusu, tento rok však okolnosti dovolili pokračovaniu akcie, i keď s viacerými obmedzeniami.

Za Gkelaouzosom dobehol na 2. mieste s viac ako päťminútovým mankom Panagiotis Bourikas (2:22:33), tretí bol Charalambos Pitsolis (2:24:05). Medzi ženami sa blysla Gloria Privileggio, ktorá vyhrala v čase 2:41:30 a s náskokom takmer sedem minút pred najbližšou súperkou. Celkovo skončila na 23. priečke.
Na štart v dedine Maratón sa postavilo 9558 bežcov, čo bolo menej ako polovica z rekordného počtu 20 041 vytrvalcov, ktorí absolvovali predvlaňajšiu edíciu. Začiatok pretekov bol v blízkosti miesta, kde Aténčania a ich spojenci v roku 490 pred naším letopočtom porazili omnoho väčšiu armádu Peržanov. Legenda tvrdí, že posol, ktorý prebehol vzdialenosť do Atén, aby oznámil víťazstvo, po dobehnutí skonal.

V nedeľňajších pretekoch neštartovali elitní zahraniční bežci, hlavne z Etiópie a Kene. Práve kenskí bežci vyhrali preteky od roku 2001 dovedna už 16-krát. Jeden z nich, Felix Kipchirchir Kandie, vytvoril v roku 2014 traťový rekord - 2:10:34 h.

14.11.2021   /   Cestné behy   /   Autor: AP/WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP