EuroHeroes hľadá nové hviezdy európskej atletiky. Do Česka prilákala séria už vyše 11-tisíc bežcov zo zahraničia

EuroHeroes hľadá nové hviezdy európskej atletiky. Do Česka prilákala séria už vyše 11-tisíc bežcov zo zahraničia
Európa bývala plná bežeckých idolov. Emil Zátopek, Paula Radcliffe, Stefano Baldini ... A bude ich plná opäť. Objaviť nové hviezdy vytrvaleckých pretekov si dal za cieľ projekt EuroHeroes.
EuroHeroes predstavil RunCzech v roku 2018 v spolupráci s Európskou atletickou asociáciou. V tohtoročnej sezóne sa do série pretekov EuroHeroes znovu zaradili polmaratóny, ktoré sú ocenené zlatou známkou Svetovej atletiky – polmaratóny v Karlových Varoch, Českých Budějoviciach, Olomouci a v Ústí nad Labem. Tieto akcie privítajú v elitnom poli iba Európanov.

EuroHeroes bol Európskou atletikou zvolený ako najlepší projekt roku 2019 (kvôli covidovým reštrikciám sa konal až tento rok). Vtedy sa ho zúčastnilo viac ako 150 elitných európskych bežcov, celkom 105 204 pretekárov, z ktorých bolo 11 904 cudzincov z devätnástich európskych krajín.

„Naším cieľom je poskytnúť európskym športovcom väčšiu príležitosť súťažiť a získať uznanie za svoje výkony na prestížnych polmaratónoch. Veríme, že s podporou Českého atletického zväzu a Európskej atletiky by sme mohli dosiahnuť niekoľko cieľov. Chceli by sme napríklad, aby sa traja najlepší bežci v hodnotení EuroHeroes automaticky kvalifikovali na majstrovstvá Európy v polmaratóne 2025, ktoré spoločne podporujú RunCzech a European Athletics. Týmito pretekmi zároveň významne podporujeme mestá, v ktorých sa jednotlivé akcie konajú,“ načrtol šéf RunCzech Carlo Capalbo.

Najlepší pretekári získajú status EuroHeroes a budú finančne odmenení. V ročníku 2019 kraľovali Talian Yassine Rachik a Ukrajinka Daria Mykhailova. Kto zažiari tento rok?
16.3.2023   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články