Ďurec sa vrátil zo sústredenia v kenskom Itene, v nedeľu sa pokúsi o rýchly polmaratónsky čas v Berlíne

Ďurec sa vrátil zo sústredenia v kenskom Itene, v nedeľu sa pokúsi o rýchly polmaratónsky čas v Berlíne
Najlepší slovenský vytrvalec, ortopéd Peter Ďurec z banskobystrickej Dukly pobeží v nedeľu v Berlíne polmaratón.
Ďurec, ktorý na prelome marca a apríla absolvoval trojtýždňové sústredenie v kenskom Itene, sa snaží kvalifikovať sa na júnové ME v Ríme. V polmaratóne je limit 1:01:40 h, štartovať bude 60 vytrvalcov. Aktuálne má limit 39 bežcov, ďalších 21 by sa na ME dostalo vďaka postaveniu v renkingu. Posledný 60. v rebríčku má bodový priemer 1053, čo je polmaratónsky čas 1:03:25 h.

„Peťo sa v pondelok v noci vrátil z Kene a po pár hodinách spánku zamieril rovno do práce v Roosveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. V stredu absolvoval vylaďovací tréning, celkom mu to išlo,“ informoval Ďurecov kouč Pavel Kováč. „Uvidíme, ako sa Peťovo telo v Berlíne vyrovná s aklimatizáciou, bude to šiesty deň po návrate. Ideálne je totiž súťažiť hneď po príchode z vysokohorskej prípravy. Navyše, na nedeľu hlásia 24 – 25 stupňov, ale ráno by ešte nemuselo byť tak teplo…“
Tréner je s Ďurecovou prípravou v Keni spokojný. Slovenský rekordér na 5 km na ceste nabehal v Itene 534 kilometrov. „K tomu pridal hodiny silového tréningu a kompenzačných cvičení. Dovolenku v práci využil na tréningy naozaj naplno. Peťo je odhodlaný bežať v Berlíne rýchlo. Verím, že tréningovú drinu z Kene pretaví v kvalitný výkon,“ nádejal sa Pavel Kováč.
V štartovke polmaratónu v Berlíne je 6 vytrvalcov s osobákom pod 1 hodinu, traja najrýchlejší sú Keňania Mathew Kimeli (58:43), Daniel Ebenyo (59:04) a Bravin Kiprop (59:21). Vlani sa pod métu jednej hodiny dostali tiež traja vytrvalci, 24 dosiahlo čas 1:03:55 h (Ďurecov osobák) a lepší.

V zahraničí pobežia i ďalší poprední slovenskí bežci. Na polmaratóne v Prahe sa v nedeľu predstaví majsterka SR 2023 v maratóne, vlani najlepšia Slovenka na MMM, účastníčka ME 2017 v krose a Svetovej univerziády 2019 Veronika Páleníková (Bežecká akadémia M. Matanina) s osobným rekordom 1:16:42 h z roku 2019 na ČSOB BAM v Bratislave. Do stovežatej sa vybral i vlaňajší slovenský šampión v behu na 5000 m a vicemajster SR v polmaratóne Marek Lenčéš (Slávia STU Bratislava), ktorého osobák z Viedne 2022 má hodnotu 1:09:34.
4.4.2024   /   Cestné behy   /   Autor: SAZ/atletika.sk   /    Foto: Peter Kováč / SAZ

Ďalšie články