Jubilejný 30. ročník cestného behu Skalica – Holíč – Hodonín nebude, Pelikánová a Hladík celkovými víťazmi BP SAZ 2021

Lucia Pelikánová a Marek Hladík sú predčasní víťazi 3. ročníka Bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu. Po zmene klasickej formy Národného behu Devín – Bratislava na virtuálnu sa nepobeží ani záverečný 10. diel BP SAZ, ktorým mal byť v sobotu 11. decembra z minulého roku preložený jubilejný 30. ročník medzinárodného cestného behu Skalica – Holíč – Hodonín.
„Na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie v Českej republike a na Slovensku a vzhľadom na prijaté opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19 sa česká a slovenská strana organizačného výboru pretekov dohodli na zrušení XXX. ročníka medzinárodného cestného behu Skalica – Holíč – Hodonín. V prípade priaznivej situácie sa podujatie uskutoční v roku 2022,“ oznámil Zdeněk Zalubil, zástupca slovenskej časti organizačného výboru.

Z 10 podujatí BP SAZ sa v roku 2021 uskutočnilo napokon osem, o jedno menej ako v roku 2020. Pandémia dovolila zorganizovať sedem slovenských šampionátov, pričom štyri z nich sa uskutočnili v rámci komerčných súťaží. M-SR na 10 km na ceste sa bežali ako súčasť Telekom Night Run v Bratislave, polmaratónsky bol súčasť ČSOB Bratislava Marathon, maratónci bojovali o medaily už tradične na MMM v Košiciach a bežci do vrchu v Horskom krose Pruské – Vršatec. Ďalšie tri kolá BP SAZ boli čisto šampionátové – 5000 m a 10 000 m na ovále a kros. Jediné komerčné podujatie bez „prilepených“ M-SR, ktoré sa podarilo v rámci BP SAZ zorganizovať, bolo 3. kolo nového seriálu Behaj lesmi v Štiavnických vrchoch.

Vytrvalkyňa banskobystrickej Dukly Lucia Pelikánová vyhrala BP SAZ premiérovo, Marek Hladík z BMSC Bratislava obhájil minuloročné prvenstvo. Zverenka Pavla Kováča absolvovala 6 z 8 súťaží a nazbierala 134 bodov, o 20 viac ako druhá v poradí Katarína Došek z AKM Tlmače. Tretia v konečnom účtovaní skončila Zuzana Polohová (Lesky´s Ruuners) so 77 bodmi. Hladík, ktorého na diaľku trénuje Kanaďan Reid Coolsaet, štartoval v pohári sedemkrát, šesť bodovaných výsledkov (to bolo maximum) mu dalo súčet 144 bodov (absolútne 166). Druhý v konečnom poradí bol Radovan Tomeček (Slávia STU Bratislava) so 119 bodmi, tretia priečka patrila so 112 bodmi víťazovi premiérového ročníka BP SAZ Tiborovi Sahajdovi. Víťazi oboch kategórií získajú prémiu 750 eur, ktoré môžu použiť na zabezpečenie športovej prípravy alebo na nákup bežeckého či atletického výstroja.
Pelikánová v tomto ročníku skončila päťkrát druhá a raz piata. Hladík sa vo všetkých 7 štartoch dostal do prvej trojky, vyhral raz – na M-SR v behu do vrchu. Štyri podujatia BP SAZ vyhral Sahajda, jedno Tomeček (Behaj lesmi) a aj Peter Ďurica (M-SR na 5000 m).

V roku 2019 sa v premiérovom ročníku BP SAZ podarilo usporiadať všetkých 15 plánovaných podujatí. Vlani, žiaľ, celý kalendár až dvakrát „rozbila“ koronavírusová pandémia. Najprv v jarnej prvej vlne, a potom aj na jeseň v druhej, keď organizátori po letnom uvoľnení opatrení zostavili nový kalendár so 16 podujatiami: Napokon sa podarilo zorganizovať 9 súťaží, o jednu viac ako v tomto roku.
Záujem o BP SAZ je medzi bežcami solídny. Hoci sa uskutočnilo len 8 podujatí, čo je približne polovica z „predcovidového“ 1. ročníka, do tohtoročného pohára sa zapojilo 80 žien a 196 mužov registrovaných v SAZ.

Plánovanie ďalšieho ročníka BP SAZ je momentálne – aj vzhľadom na vývoj situácie s ochorením COVID-19 – extrémne náročné. Vymyslieť termínovku na celý rok, keď nie je jasné ani len to, čo bude v najbližších dňoch, je takmer nemožné. S bežeckým pohárom však SAZ počíta aj v roku 2022, pričom minimálne všetky slovenské bežecké šampionáty by mali byť jeho súčasť.

BEŽECKÝ POHÁR SAZ 2021 – KONEČNÉ PORADIE

Kompletné výsledky

ŽENY

1. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 134 (6 štartov/6 bodovaných súťaží)
2. Katarína Došek (AKM Tlmače) 114 (6/6)
3. Zuzana Polohová (Lesky´s Runners) 77 (6/6)