TRIATLON-MS: Varga potvrdil olympijskú miestenku, vyhral plávanie

Brownlee vyhral preteky seriálu MS v Madride
MADRID 27. mája (SITA) - Slovenský reprezentant v triatlone Richard Varga potvrdil na pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v Madride zisk olympijskej miestenky do Londýna. V španielskej metropole finišoval pretekár J&T sport team Bratislava na bodovanom 22. mieste a keďže Izraelčan Dan Alterman skončil až päťdesiaty, v rebríčku "Nová krajina" (New Flag) zostal slovenský triatlonista najvyššie a môže sa tešiť na miestenku do Londýna. Varga zároveň ako prvý Slovák získal body do seriálu majstrovstiev sveta ITU v jeho štvorročnej histórii. Na podujatí tohto rangu štartoval len tretíkrát, v roku 2009 to bolo v rakúskom Kitzbüheli a v nemeckom Hamburgu. V Rakúsku obsadil bodované 37. miesto, ale z dôvodu prekročenia časového limitu body nezískal. V Nemecku prišiel do cieľa na nebodovanej 48. priečke.

Varga základ svojho nedeľňajšieho výsledku položil v plaveckej časti, v ktorej bol najrýchlejší. Opäť ukázal, že medzi triatlonistami je jedným z najlepších plavcov. Zverenec trénerského dua Gabriel Baran - Kristián Cupák v dva roky trvajúcej kvalifikácii na OH absolvoval 17 štartov vo Svetovom pohári, Kontinentálnom pohári a pretekoch seriálu majstrovstiev sveta. Pri presunoch na preteky päťkrát obletel zemeguľu. Po Pavlovi Šimkovi sa stal druhým Slovákom s miestenkou na olympijské hry. Slovenská triatlonová jednotka o svojich ambíciách na OH nechcela hovoriť. "Triatlon je nesmierne náročný šport, stať sa môže všeličo. Mám honor najlepšieho plavca medzi triatlonistami, chcel by som to potvrdiť aj v Londýne. Nechcite ale odo mňa ani tip na konkrétne umiestnenie. Olympiáda je obrovský výzva, chcem byť úspešný," povedal nedávno Varga. Preteky v Madride vyhral favorizovaný Brit Jonathan Brownlee.

Výsledky - preteky 4. kola MS v triatlone v Madride:

Muži: 1. Jonathan Brownlee (V. Brit.) 1:51:49 h, 2. Alexander Briuchanov 1:52:28, 3. Dmitrij Poľanskij (obaja Rus.) 1:52:54, ... 22. Richard Varga (SR) 1:55:27