Postrehy šéftrénera SAZ Martina Pupiša z inšpekčnej cesty do dejiska MS 2022

Postrehy šéftrénera SAZ Martina Pupiša z inšpekčnej cesty do dejiska MS 2022
Vyzerá to tak, že organizátori budúcoročných atletických majstrovstiev sveta v Eugene (15. – 24. júla) sa snažia pripraviť opäť zaujímavý a atraktívny koncept s dôrazom na synergiu všetkých disciplín, čo je dobré znamenie.
V posledných rokoch sa totiž atletika sa vydala podľa mňa zlým smerom, keď začala disciplíny selektovať podľa atraktivity – niektoré vnímala ako zaujímavé, iné nie.

Z môjho pohľadu bolo veľmi dôležité vidieť, na čo sa musíme v Eugene pripraviť. Atypický bude koncept ubytovania účastníkov šampionátu: organizátori využijú síce krásny univerzitný areál, ale, samozrejme, kvalitou je vzdialený od toho, na čo si atléti zvykli na posledných šampionátoch, keď bývali v päť, v horšom prípade štvorhviezdičkových hoteloch. Z toho porovnania z toho, čo je u nás, ubytovanie bude na úrovni našich internátov, pričom izby sú ešte výrazne menšie.

Samozrejme, športovci sú zvyknutí na rôznu kvalitu. Aj na olympijských hrách bývajú skromne, ale v niektorých prípadoch ubytovanie so spoločnými sociálnymi zariadeniami môže byť poriadne prekvapenie. Na druhej strane koncept spoločnej šampionátovej atletickej dediny so spoločnou fanúšikovskou zónou môže priniesť nový pohľad na organizáciu takéhoto podujatia.

Prekvapila ma možnosť, že športovci nebudú vždy bývať tam, kde bude ubytovaný realizačný tím, čo môže spôsobiť určité problémy. Preto sa niektoré výpravy zaujímali o možnosť zabezpečiť si ubytovanie mimo oficiálnej atletickej dediny.

Ako mierna komplikácia sa ukazuje preprava priamo do dejiska MS v Eugene, keďže priletieť do mesta je možné len s viacerými prestupmi, pričom miestne letisko nedisponuje klasickým imigračným oddelením.

Nanovo prebudovaný štadión Hayward Field je naozaj fascinujúci a každý, kto má rád atletiku, musí byť nadšený hneď, ako tento športový stánok uvidí. Celé zázemie je špičkové, takže aj atmosféra a výkony na štadióne by mali byť výborné. Príjemne vyzerá aj chodecký okruh, naopak maratónsky, 14-kilometrový, je dosť kopcovitý.
Tréningové zázemie na miestnych stredných školách je pripravené veľmi dobre, pričom v podstate v každej škole, ktorú sme mali možnosť vidieť, bolo pri pohľade na krásne športoviská zjavné, aké dôležité sú pre americký vzdelávací systém pohybové aktivity študentov ako súčasť prípravy na zdravý život celej inteligencie v krajine. U nás je neraz spochybňovaný systém vzdelávania, ale ešte nikdy nik neprišiel s reálnym návrhom, ako zlepšiť vzdelávanie a zdravie populácie aj vďaka kvalitnému športovému zázemiu pre študentov, na čo dopláca celý náš šport.

S našimi reprezentantmi, kandidátmi štartu na MS, si budeme musieť prejsť spôsob aklimatizácie (momentálne je časový posun 9-hodín): okrem samotného Eugene je v hre viacero možností. Určité obavy môžu vzniknúť aj ohľadne počasia, keďže dejisko šampionátu charakterizuje studené a daždivé počasie, ale podľa miestnych bolo tohtoročné leto údajne mimoriadne horúce.

Eugene je pravé atletické mesto, čo cítiť na každom kroku, takže je sa na čo tešiť. Okrem legendárneho bežca Steva Prefontaina, ktorý utvoril rekordy USA na všetkých tratiach od 2000 do 10 000 m a tragicky zomrel v roku 1975, tu majú všetci v úcte absolventa miestnej univerzity (University of Oregon) Ashtona Eatona, dvojnásobného olympijského víťaza a majstra sveta v desaťboji.

Pre väčšinu z nás, ktorí sme sa zúčastnili na tradičnej obhliadke dejiska šampionátu (site vist), ostáva otáznikom zatiaľ systém proticovidových opatrení. Aj počas našej návštevy Eugene bol zjavný veľký dôraz na bezpečnosť. Hoci Američania pustia do svojej krajiny len zaočkovaných, každý musí mať aj negatívny PCR test a okrem toho sme boli pretestovaní aj po príchode do hotela.

Keďže prvý raz sa MS a ME uskutočnia v jednom roku, je možné, že niektorí európski atléti práve pre prísne proticovidové opatrenia šampionát v Eugene vynechajú a sústredia sa na ME v Mníchove. Ani nemecké pravidlá však aktuálne nie sú o nič priaznivejšie… Samozrejme, do oboch šampionátov ostáva viac ako pol roka, takže azda sa situácia priblíži k normálu a nebudeme musieť riešiť, čo ten alebo onen šampionát vynechať.

Smerom k MS nás čakajú najväčšie výzvy najmä z pohľadu časového posunu, aklimatizácie a vyrovnania sa s proticovidovými opatreniami v USA. Samozrejme, bude potrebné citlivo naplánovať všetky podujatia, keďže najskôr sa na prelome júna a júla uskutoční je Svetová univerziáda v čínskom Čcheng-tu (26. 6. – 7. 7.), potom nasledujú MS v americkom Eugene (15. – 24. 7.) a tretím kontinentom s vrcholným podujatím budú majstrovstvá Európy v Mníchove (15. – 21. 8.). Aj preto bude určite potrebné zvažovať a selektovať.
10.11.2021   /   Bleskovky   /   Autor: Martin Pupiš/Gabriel Bogdanyi/atletika.sk/SAZ   /    Foto: SAZ

Ďalšie články