MS: Favorizovaný Nór J. T. Bö víťazom šprintu, všetci traja Slováci sa predstavia v stíhacích pretekoch

Majstrovstvá sveta 2019 v biatlone - Östersund (Švéd.) - sobota
ÖSTERSUND 9. marca - Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö získal zlatú medailu v sobotňajších rýchlostných pretekoch mužov na 10 km na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde (7. - 17. marca). Na druhom mieste so stratou 13,7 s na víťaza skončil Rus Alexander Loginov. Bronzovú medailu si vybojoval Francúz Quentin Fillon-Maillet, keď zaostal o 16,5 s za víťazným pretekárom. Na štart sa postavilo 104 biatlonistov.

Dvadsaťpäťročný J. T. Bö získal po jednej chybe v stoji a najrýchlejšom bežeckom výkone už svoju druhú zlatú medailu v šprinte na MS, prvé zlato mu na krk zavesili vo fínskom Kontiolahti 2015. Na svojom konte má aj striebro z rýchlostných pretekov na MS 2017 v Hochfilzene. Celkovo si olympijský víťaz zo ZOH 2018 v Pjongčangu J. T. Bö vybojoval na svetových šampionátoch už 11 medailí (5-4-2) vrátane zlata zo štvrtkovej miešanej štafety. Dvadsaťsedem ročný Loginov získal svoju druhú medailu zo svetových šampionátov, pred dvoma rokmi v Hochfilzene bol členom striebornej miešanej štafety. Dvadsaťšesťročný Fillon-Maillet si vybojoval svoju prvú individuálnu, celkovo však už piatu medailu zo MS. V štafetách má bilanciu 1-2-1.

Slovensko reprezentovala v pretekoch trojica pretekárov. Najviac sa darilo Tomášovi Hasillovi, ktorý po bezchybnej streľbe obsadil 39. miesto. Matej Kazár finišoval po jednom nepresnom výstrele na 49. priečke. Martinovi Otčenášovi minul na strelnici raz a v cieli mu patrila 54. pozícia. V nedeľňajších stíhacích pretekoch na 12,5 km sa tak predstavia všetci traja slovenskí reprezentanti, ktorí sa postavili na štart šprintu.
Obhajca veľkého glóbusu z ostatných siedmich rokov, fenomenálny Francúz Martin Fourcade na strelnici nezaváhal ani raz, no obsadil až 6. priečku. Celkovo sa však Francúzom darilo, keď sa až traja umiestnili v prvej šestke. Domáca nádej Sebastian Samuelsson pokazil streľbu v stoji, pri ktorej netrafil tri terče a obsadil až 29. miesto. Zlyhali aj talianski reprezentanti, Dominik Windisch finišoval na 27. pozícii, Lukas Hofer skončil až 52.

Na uplynulom svetovom šampionáte sa z triumfu v šprinte mužov tešil prekvapujúco Nemec Benedikt Doll. Na druhú miesto odsunul favorizovaného Nóra Johannesa Thingnesa Böa. Historicky najúspešnejším pretekárom na MS v disciplíne šprint je ďalší Nór, legendárny Ole Einar Björndalen so štyrmi titulmi (2003, 2005, 2007, 2009) a siedmimi medailami (4-1-2). Medzi krajinami je na čele poradia Nórsko, ktorého reprezentanti vybojovali už 10 zlatých kovov pri celkovej medailovej bilancii (10-10-8).

V doterajšom priebehu aktuálnej sezóny Svetového pohára sa odjazdilo sedem rýchlostných pretekov. Až v piatich z nich sa z víťazstva tešil fenomenálny Nór Johannes Thingnes Bö. Postupne si pripísal na svoje konto triumfy v slovinskej Pokljuke, rakúskom Hochfilzene, českom Novom Meste na Morave, nemeckom Ruhpoldingu a talianskej Anterselve. Nórovu dominanciu v šprinte narušili iba Rus Alexander Loginov v nemeckom Oberhofe a ďalší Nór Vetle Sjaastad Christiansen, ktorý uspel v posledných pretekoch pred MS v americkom Salt Lake City.

Piate miesto v rýchlostných pretekoch v Salt Lake City stačilo J. T. Böovi na potvrdenie zisku malého glóbusu v disciplíne šprint. Do konca sezóny čakali pretekárov po štarte v USA už iba dva šprinty (za víťazstvo sa udeľuje 60 bodov, pozn.) a J. T. Bö mal pred druhým Rusom Loginovom nedostihnuteľný 130-bodový náskok. Trojnásobný olympijský medailista J. T. Bö si vybojoval druhý malý glóbus v kariére. Prvýkrát sa z triumfu v celkovom poradí disciplíny tešil v uplynulej sezóne, keď ovládol bodovanie vo vytrvalostných pretekoch.

V nedeľu prídu v Östersunde na rad stíhacie preteky žien na 10 km (13.45 h) a mužov na 12,5 km (16.10 h).

Majstrovstvá sveta 2019 v biatlone - Östersund (Švéd.) - sobota:

Rýchlostné preteky mužov na 10 km: 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 24:37,6 min (1), 2. Alexander Loginov (Rus.) +13,7 s (0), 3. Quentin Fillon-Maillet (Fr.) +16,5 (0), 4. Dmitro Pidručnij (Ukr.) +16,8 (0), 5. Simon Desthieux (Fr.) +24,8 (0), 6. Martin Fourcade (Fr.) +32,5 (0), ... 39. Tomáš Hasilla +1:59,8 (0), 49. Matej Kazár +2:17,5 (1), 54. Martin Otčenáš (všetci SR) +2:32,7 (1)

Poradie vo Svetovom pohári (po 19 z 25 pretekov): 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 996 bodov, 2. Alexander Loginov (Rus.) 699, 3. Simon Desthieux 676, 4. Quentin Fillon-Maillet (obaja Fr.) 644, 5. Simon Eder (Rak.) 595, 6. Martin Fourcade (Fr.) 592, ... 61. Martin Otčenáš 33, 75. Matej Kazár 19, 90. Tomáš Hasilla (všetci SR) 10

Hodnotenie rýchlostných pretekov vo SP (po 8 z 9 pretekov): 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 454 bodov (istý zisk malého glóbusu), 2. Alexander Loginov (Rus.) 318, 3. Simon Desthieux (Fr.) 302, 4. Benedikt Doll (Nem.) 267, 5. Antonin Guigonnat (Fr.) 250, 6. Martin Fourcade (Fr.) 231, ... 63. Martin Otčenáš 17, 75. Matej Kazár 19, 85. Tomáš Hasilla (všetci SR) 2