Fialková má vysoké ambície, J. T. Bö možno vynechá viacero pretekov

Preview k biatlonovej sezóne 2019/2020
Tradičnou ouvertúrou budú preteky vo švédskom Östersunde, tentokrát však už bez šesťnásobnej olympijskej medailistky Anastasie Kuzminovej či držiteľky 15 cenných kovov zo svetových šampionátov Nemky Laury Dahlmeierovej, ktoré ukončili kariéru. Slovenskí fanúšikovia tohto populárneho zimného športu budú pozorne sledovať najmä výkony 27-ročnej Paulíny Fialkovej, ktorá v minulej sezóne obsadila v celkovom poradí šieste miesto.

Paulína Fialková sa spolu so sestrou Ivonou pripravovala na novú sezónu vo Švajčiarsku, no podľa jej slov sa reálna výkonnosť ukáže až po úvodnom kole Svetového pohára. V ostatnom ročníku dosiahla poltucet pódiových umiestnení, na čo by rada nadviazala. "Samozrejme, mám vysoké očakávania, ale zároveň pôjdem do sezóny s rešpektom a pokorou," vyjadrila sa Fialková na nedávnej tlačovej konferencii. K ešte lepším výkonom by jej mala dopomôcť aj nová pažba na jej puške, ktorá umožňuje lepšiu stabilitu pri streľbe.
Obhajkyňou veľkého krištáľového glóbusu bude Talianka Dorothea Wiererová, ktorá získala o 22 bodov viac než jej krajanka Lisa Vittozziová. Pre obe budú vrcholom sezóny domáce majstrovstvá sveta v Anterselve. "Samozrejme, bude na mňa vyvíjaný tlak. Každý chce v domácom prostredí obstáť čo najlepšie, ale najdôležitejšie je to, aby som bola zdravá, motivovaná, užívala si to a sústredila si na hlavný cieľ. Tým vždy bolo umiestnenie v TOP 5 celkového poradia, čo sa mi v minulosti celkom darilo. Je tu veľa rýchlych dievčat, ale myslím si, že najvzrušujúcejšia časť pretekov je streľba," skonštatovala Wiererová pre web biathlonworld.com.

Predošlá sezóna bola mimoriadne vyrovnaná, veď v celkovom poradí sa prvé štyri pretekárky vtesnali do 49 bodov. Okrem spomenutého talianskeho dua, P. Fialkovej či Nórky Marte Olsbuovej-Röiselandovej patrí do okruhu favoritiek aj Švédka Hanna Öbergová. Na OH 2018 v Pjongčangu ovládla vytrvalostné preteky a v minulej sezóne získala malý krištáľový glóbus za preteky s hromadným štartom. "Moja najnižšia úroveň je teraz pomerne vysoká. Nebolo veľa pretekov, s ktorými som nebola spokojná. Podávala som konzistentné výkony, na čo som najviac pyšná," uviedla Öbergová, cituje ju biathlonworld.com.
V mužskej časti zabojuje o druhý triumf vo Svetovom pohári za sebou Nór Johannes Thingnes Bö. V predošlom ročníku deklasoval konkurenciu, keď získal o 408 bodov viac než druhý Rus Alexander Loginov. "Bola to moja najlepšia sezóna, bol by som hlúpy, keby som povedal, že nebola perfektná," zhodnotil. Podľa viacerých médií sa však Bö vyjadril, že s manželkou Heddou čakajú prírastok do rodiny, čo by mohlo spôsobiť vynechanie hneď niekoľkých kôl Svetového pohára na začiatku budúceho roka. To by mohol využiť Martin Fourcade, ktorý v minulej sezóne dosiahol iba dve individuálne víťazstva a hneď päťkrát skončil tesne mimo pódia.

Sezóna 2020 bude aj v znamení niekoľkých zmien. Tie najväčšie sa týkajú kalendára Svetového pohára, v ktorom sa síce nezmenil počet pretekov (68), ale upravilo sa ich rozdelenie. Z pôvodných deviatich stíhacích pretekov sa odjazdí len šesť, vďaka čomu pribudlo viac štafiet. Tým pádom sa viac pretekov bude počítať do hodnotenia národov, no zároveň to znamená, že počet individuálnych pretekov sa znížil z 26 na 24. Mierne sa upravili aj tzv. "prize money". Napríklad, zlatý medailista z MS získa 25-tisíc eur a za víťazstvo v pretekoch SP 15-tisíc eur.
29.11.2019   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP