ZDRAVIE: V piatok skolabovalo z tepla 115 ľudí, vyvarujte sa behaniu na priamom slnku

ZDRAVIE: V piatok skolabovalo z tepla 115 ľudí, vyvarujte sa behaniu na priamom slnku
Ako informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, väčšina z nich bola po ošetrení transportovaná do nemocnice. Najstaršou pacientkou bola 94-ročná žena, najmladším pacientom len 6-ročné dieťa.
BRATISLAVA 2. júla – V piatok z tepla skolabovalo 115 ľudí.  „Za posledných 10 dní potrebovalo pomoc záchranárov v súvislosti s tropickými teplotami viac ako 800 ľudí,“ dodala Krčová.

Extrémne teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, aj pre mladého zdravého človeka. Samozrejme, tie najohrozenejšie skupiny sú deti, seniori, tehotné ženy a chronickí pacienti, najmä kardiaci a diabetici. „Platí, že počas horúčav by sme sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite a slnku, dodržiavať pitný režim a pri športe v exteriéri by sme nemali preceňovať sily a podceňovať počasie,“ konštatovala Krčová.
Kolaps z tepla spôsobuje najmä zanedbanie základnej prevencie. V horúčavách by sme preto mali nosiť ľahký odev, nezabudnúť na pokrývku hlavy, zbytočne sa nevystavovať slnečným lúčom od 11-tej do 15-tej hodiny a dbať na dostatočný pitný režim. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre tekutín, ideálne čistú vodu. Vhodná je aj minerálna voda, nie však ako primárny zdroj tekutín, ako aj bylinkové čaje, či riedené ovocné a zeleninové šťavy. „Pozor na kávu. Je močopudná. Za šálkou kávy by mal nasledovať pohár vody. Vyhýbať by sme sa mali aj presladeným nápojom a alkohol len s mierou,“ konštatovala Krčová.

V horúcich dňoch sa snažte vyvarovať behaniu na priamom slnku. ,,Bežci by mali svoj tréning odbehať ráno, kedy je vzduch ešte čistý a chladnejší. Odporúčam radšej spevnené cesty alebo les, pretože asfalt veľmi rýchlo nasáva teplo zo slnka a naopak dlho ho drží. V týchto dňoch - viac ako v iných - je tiež dôležitý pitný režim," povedal pre behame.sk bežecký guru Miloš Škorpil a pokračoval: ,,Vo veľmi horúcich dňoch sa naše telo nachádza v stave stresu, pretože pri vysokých teplotách musí vydávať oveľa viac energie na prirodzené chladenie prostredníctvom tvorby potu. Táto energia potom samozrejme chýba pri výkone. Dôsledkom toho je, že pre dosiahnutie rovnakej rýchlosti, ako v prijateľnej teplote (cca do 20 stupňov), musíme vyvinúť oveľa väčšie úsilie. Pri polmaratóne, keď je v tieni 28 - 35 stupňov, je potrebné k plánovanému výkonu pripočítať aspoň 10 minút. To sa samozrejme týka aj tréningu. Pri vysokých teplotách odporúčam používať pri tréningu športtester, aby ste mali svoje úsilie (srdce) pod kontrolou a nevystavovali sa zbytočnému riziku z kolapsu spôsobeného preťažením z prehriatia".

2.7.2022   /   Bežecká škola   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články