Odrazte sa k lepším výkonom. Na kolobežke

Odrazte sa k lepším výkonom. Na kolobežke
Aj vy premýšľate, aký doplnkový šport by ste si vybrali k bežeckým tréningom? Na kolobežke efektívne trénujete silu a zaťažujete celý organizmus veľmi podobnou intenzitou, akú telo pozná z rýchleho behu.
Behanie je nemilosrdný šport. Kto chce behať dobre a rýchlo, chtiac nechtiac sa musí sústrediť primárne na túto športovú disciplínu. Zároveň je ale dôležité kompenzovať jednostrannú záťaž a hľadať vhodné doplnky, ktoré pomôžu tréning zefektívniť a pridať potrebnú rôznorodosť.

Jedným z takýchto doplňujúcich športov môže byť aj jazda na kolobežke. Možno budete prekvapení, ako veľmi vám môže pomôcť.

Šport, ktorý väčšine bežcov napadne ako prvý, keď príde reč na alternatívnu tréningovú záťaž, je cyklistika. Tu si však dajte dobrý pozor, pretože bicykel nie je pre bežcov práve najlepší doplnkový šport a vo väčšine prípadov pôsobí skôr kontraproduktívne. Pracujú iné svaly dolných končatín v inom rytme a prenos cyklistického výkonu a sily do behu je len veľmi obmedzený.

Ako sa na kolobežke jazdí

Kolobežka je však úplne iný príbeh. Bavíme sa, samozrejme, o športovej jazde na kolobežke s nafukovacími kolesami s rozmermi 12 až 28 palcov. Pre detské, freestylové a elektrické kolobežky nasledujúce riadky neplatia.

Na začiatok si poďme popísať, ako sa na kolobežke vlastne jazdí. Všetko sa začína náprahom odrazovej nohy, keď zdvihnete koleno k hrudi (podobne ako pri skipingu v bežeckej abecede). Následne pokrčíte nohu, ktorou stojíte na kolobežke, do drepu a odrazovou nohou sa prudko odpichnete od zeme cez špičku chodidla (rovnako ako pri odraze v bežeckom kroku). Pri intenzívnej dynamickej jazde je náprah sprevádzaný ešte výponom nohy, ktorou stojíte.
Poďme si to teda zhrnúť. Výpon, vykopnutie kolena, drep, prudký odraz. Všetko v rýchlom slede a tisíckrát za sebou. Táto séria cvikov je pre bežcov úplne geniálna, pretože bez zbytočného stresu a nadmernej záťaže posilňuje zadok, stehná, lýtka aj chodidlá. Skrátka všetky pre bežcov dôležité partie dolných končatín. A to sme úplne vynechali balančnú prácu stredu tela, ruky, ktoré klikujú s každým odrazom, a pre kolobežku typický, krásne rovný chrbát.

Aby všetko fungovalo, ako má, je potrebné zvládnuť správnu techniku odrazu aj výmeny nôh. Pri svižnej jazde totiž zvládnete maximálne 4 až 10 odrazov a treba nohy vystriedať. To sa dá urobiť buď pomalším prešliapnutím, alebo dynamickým preskočením okamžite po odraze. Ak zvládnete meniť nohy preskokom, tak sa okrem silového tréningu odrazu tešte aj na aeróbne poriadne intenzívnu nálož, keď srdcový tep letí rovnako vysoko ako pri tempovom behu.

Výsledok je, že jazdou na kolobežke efektívne trénujete silu vďaka výponom, drepom aj odrazom a pri dynamickej jazde navyše zaťažujete celý organizmus veľmi podobnou intenzitou, akú telo pozná z rýchleho behu.

Tento článok si dočítate v najnovšom
vydaní magazínu BEHAME.sk, ktorý
nájdete v každej dobrej PNSke.

16.9.2023   /   Bežecká škola   /   Autor: Vítek Kněžínek   /    Foto: Kolobežky Kostka

Ďalšie články