Bežecký tréning a deti: Kedy začať, ako začať, ako pripraviť tréning

Bežecký tréning a deti: Kedy začať, ako začať, ako pripraviť tréning
Beháte. Keď sa vám narodí drobček, schováte ho do špeciálneho športového kočíka a beháte aj s ním. Lenže potom príde okamih, kedy vám z kočíka vyrastie, a vy začnete premýšľať, ako by ste s ním mohli behať aj naďalej - po svojich a po jeho. Deti behajú rady, ale aby radosť z behu hneď zase nestratili, je dobré dbať na niekoľko vecí.

Aký je najlepší vek na to, aby deti mohli behať s vami?

Najviac detí začne robiť svoje prvé váhavé bežecké krôčiky medzi deviatym a dvanástym mesiacom. V 14 - 15 mesiaci už vedia väčšinou behať celkom dobre. Ak by ste ich chceli vziať so sebou na váš bežecký okruh už teraz, tak s tým ešte počkajte. Existujú síce deti, ktoré už v 3 alebo 4 rokoch rodičia prihlásia na rôzne detské preteky, ale mali by ste si dobre rozmyslieť, či je vaše dieťa na to dosť zrelé. Je tu nebezpečenstvo, že keď sa dieťa preťaží, stratí chuť behať - a to predsa rozhodne nechcete! Dobrý vek pre začiatok vášho spoločného behania je cca 5 rokov, ale zozačiatku behajte s dieťaťom krátke trasy, maximálne cca 1 km.


Ako často by dieťa malo trénovať?

Ak vaše dieťa behanie baví, môžete s ním behať 1x - 2x týždenne. Detský organizmus sa zvýšeným nárokom musí prispôsobiť, a naopak - vy musíte prispôsobiť zaťaženie fyzickým možnostiam dieťaťa.

Ako dlhé trasy môžu behať deti?

Až do veku 8 rokov by deti mali behať 1, max 1,5 km v kuse, to zodpovedá času od piatich do desiatich minút. S navyšovaním by ste mali byť veľmi opatrní, a ak bude chcieť vaše dieťa zaradiť pauzu, rozhodne ho nenúťte pokračovať v behu!


Majú aj malé deti cit pre tempo?

Nie. Keď to preženieme, poznajú deti vlastne len dve rýchlosti: bežať na plný plyn alebo stáť. Už to vysvetľuje, prečo by ste nemali s deťmi behať dlhé trasy v kuse v rovnomernom tempe.

Čo keď vám dieťa pri behu náhle sčervená?

To je úplne normálne, deti majú vyššiu telesnú teplotu. K tomu disponujú menšou tvorbou potu ako dospelí a s tým je spojená aj menšia schopnosť odvádzať teplo prostredníctvom potenia celkovo. Detské telíčko pumpuje teda pri športovej činnosti viac krvi pod kožu, čo spôsobí tú pekne červenú farbu v tvári. Tiež vás nemusí znepokojovať, že deti nahlas dýchajú, viac než dospelí. Vzhľadom k horšej termoreguláciu prostredníctvom vodného hospodárenia by ste mali byť pri behaní s deťmi zvlášť opatrní v horúcich dňoch, a tiež myslieť na dostatočné doplňovanie tekutín.


Mali by deti robiť aj iné športy ako behanie?

V každom prípade áno, na to, aby sa venovali len jednej disciplíne, je ešte príliš skoro. U detí, ktoré sa zaoberajú rôznymi športovými aktivitami, sú motorické schopnosti ako pohyblivosť, rýchlosť alebo koordinácia často oveľa viac rozvinuté ako u rovnako starých nešportujúcich detí. Z lekárskeho hľadiska sa dá odporučiť ľahká atletika, pretože v rámci nej môžu deti vyskúšať celý rad rôznych disciplín.


Je zlé, keď má dieťa pri behu veľmi vysoký pulz?

Nie, ak to nie je spôsobené kardiovaskulárnym ochorením. Napriek tomu by ste mali dbať na to, aby deti nemali vysokú tepovú frekvenciu príliš dlho. Deti majú vyššiu pokojovú tepovú frekvenciu ako dospelí, v závislosti na veku je až 120 tepov / min. normálna hodnota, oproti 60 - 80 u dospelých. Adekvátne vyšší je pulz aj pri zaťažení - 200 tepov / min. nie je u detí žiadna vzácnosť.


V akom teréne by ste mali s deťmi behať?

Dospelí behajú preto, aby sa udržali fit a / alebo si vylepšili svoje osobáčky. Pri tom nehrá žiadnu dôležitú úlohu, či je trasa na tréning nejako zvlášť zaujímavá, alebo nie. Deti naproti tomu behajú pre radosť z pohybu a chcú na trase objavovať stále niečo nové. Pre nich je trasa okolo domu podstatne menej atraktívna ako keď sa s nimi, pretekáte v lese, v parku alebo lúkami. Ešte zaujímavejšie pre nich bude, keď si budú môcť občas vybehnúť nejaký kopček.


Aké tréningové formy sa odporúčajú pre tréning s deťmi?

Behanie sa najlepšie učí hrou. S drilom u detí ďaleko nedobehnete. Ani cielený intervalový tréning alebo tempové behy nie sú práve to pravé. Skúste zostavovať tréning čo najvariabilnešie. Meňte rýchlosť, behajte s deťmi slalom medzi stromami alebo behajte pozadu, po strane alebo napríklad po jednej nohe. Beh sa tiež dá spojiť s rôznymi ďalšími úlohami (na niektorom mieste treba musí dieťa zaspievať nejakú pesničku, niečo jednoduchého spočítať apod). Pri takejto forme "tréningu" často deti ani nepostrehnú, ako dlho sú na trase.


Kedy je správny čas pre prvé preteky?

Paušálne sa to povedať nedá. Detských pretekov na 400 alebo 500 m sa môžu deti zúčastniť už niekoľko týždňov po začiatku bežeckých tréningov. Všetky tie veci okolo pretekov, ako štartovné číslo, meranie času a vbiehanie do cieľa ich budú ešte viac motivovať a budú nadšené. Skôr ako ich prihlásite na nejaký dlhší beh, musíte vedieť, že to zvládnu, inak dôjde akurát tak k slzičkám a demotivácii. Ako už bolo povedané, tak asi do 8 rokov by deti rovnako dlhšie trasy ako 1,5 km nemali behať, ai pri pretekoch platí to, čo pri tréningu - teda že pauzy sú povolené a to, že to dieťa jednoducho "zabalí", nie je žiadna hanba.


Mal by som pri preteku bežať s ním?

Aj keď je to pri mnohých detských pretekoch povolené, radšej to nerobte. Môže sa totiž stať, že namiesto vášho dieťatka budete tempo určovať vy a ľahko sa vám prihodí, že dieťa jednoducho uženiete. Takže bude lepšie, keď budete fandiť niekde pozdĺž trate.

Na čo by ste mali dať pozor pri výbere topánok pre deti?

Zohnať detské bežecké topánky nie je tak ľahké. Keď už nájdete obchod, kde ich majú, dajte si s ich skúšaním načas. Detské nohy majú iný tvar ako nohy dospelého, sú plochejšie. Nedajte na to, že sa im páči farba, prípadne značka, a dôkladne vyskúšajte, či majú prsty v topánkach dosť miesta, či topánky nikde netlačia a na nohe skutočne sedia. Pretože deti rýchlo rastú, môže sa vám stať, že budú v niektorom roku potrebovať aj dva páry.

Prajeme vám veľa spoločne nabehaných kilometrov, ktoré budú príjemné pre vás aj pre vaše deti!

30.4.2014   /   Bežecká škola   /   Autor: Miloš Škorpil   /    Foto: rh

Ďalšie články