Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Datle vás povzbudia. Aj k milovaniu

Datle vás povzbudia. Aj k milovaniu
Datle človek pestuje už vyše 5 tisíc rokov a vie prečo. Pre bežcov, prípadne iných vytrvalcov sú veľkou zásobárňou energie, ktorá sa len tak nepokazí a preto ich môžu mať stále pri sebe.
Datle sú cenené aj pre ich afrodiziakálne účinky. Moslimovia dokonca datlovú palmu považujú za strom života. V obchodoch väčšinou nájdeme sušené datle, ktoré možno v suchom prostredí skladovať dlhé mesiace. V uzavretej vzduchotesnej nádobe vydržia kvalitné datle až rok. Čerstvým datlám svedčí najlepšie chladné prostredie, v ktorom vydržia niekoľko týždňov.

Datle v čerstvom stave obsahujú asi 30% vody a 50% sacharidov. Sušené bobule majú menej ako 10% vody a pomer sacharidov presahuje 60%. Sú však aj zdrojom bielkovín, vitamínu B5, železa, draslíka, vápnika a ďalších látok. Sušené datle sú navyše koncentrovaným zdrojom niacínu, medi, horčíka a železa. Energetická hodnota sušených plodov je takmer 300 kcal v 100 g.

Datle - vplyv na zdravie a fyzickú kondíciu

Datle sú výborné pre doplnenie energie pri fyzických aktivitách, dlhších výletoch, cestách. Cukry v nich obsiahnuté dodajú potrebnú glukózu, bielkoviny vyrovnajú straty aminokyselín, malé množstvo tuku nám určite na váhe nepridá a zaistí dlhšie trvajúci prísun energie.

Datle sú výborným zdrojom draslíka, dôležitého pri udržiavaní rovnováhy elektrolytov v bunkách šírenia nervových vzruchov. Sušené plody navyše obsahujú železo napomáhajúce pri prenose kyslíka v krvi.

Turci pripravujú z čerstvých datlí nápoj, ktorý veľmi prospieva pri kŕčoch v žalúdku. Čerstvé datle sú prostriedok, ktorý utišuje dráždivosť a pomáha pri respiračných ochoreniach. Nezrelé plody datlí sa používajú pri hnačkách.

Datle sa oddávna používajú ako účinný uspávací prostriedok - obsahujú totiž nadpriemerne vysoké množstvo aminokyselín tryptofánu, ktorý sa v tele premieňa na spánkový hormón melatonín. Ľudoví liečitelia v nomádskych krajinách odporúčajú krátko pred uložením sa na spánok zjesť pár sladkých datlí.

  • Datle sú ideálnou desiatou pre duševne pracujúcich a študentov
  • Znižujú krvný tlak 
  • Obsahujú vápnik, ktorý prospieva kostiam a zubom 
  • Jedenie datlí prospieva aj našej koži a vlasom 
  • Datle síce nedávajú krídla, ale povzbudzujú pri poklese výkonu a únave a nevyčerpávajú pri tom zásoby vášho pečeňového glykogénu, tak ako káva či nápoje obsahujúce teín alebo kofeín 
  • Podľa výskumu izraelského profesora Michaela Avirama z Rambam Medical Center pri Izraelskom technologickom inštitúte (Technion) v Haife datle, aj napriek veľmi sladkej chuti nezvyšujú hladinu cukru v krvi a pomáhajú chrániť proti upchávaniu tepien (ateroskleróza).
Datle ako afrodiziakum pre mužov aj pre ženy

Datle sú považované za mierne afrodiziakum pre ženy aj mužov. Aktivujú sekréciu spermií. Odporúčajú sa k podpore mužnej sily, pre športujúcich, pre tehotné a dojčiace ženy (podporujú tvorbu mlieka).

Je vraj preukázané, že redukujú riziko vzniku srdcových chorôb a rakoviny. Ovocný cukor dodáva telu rýchlu energiu a zároveň je to veľmi ľahko a rýchlo stráviteľná časť potravy s vysokým obsahom vláknin, vitamínov a minerálov (hlavne draslíka, železa, B vitamínov).

Pre mňa sú datle základom výživy pri dlhých behoch a čím ďalej tým viac ich môžete nájsť v zložení športových doplnkov výživy označovaných ako raw, teda čisto z prírodných zdrojov.


12.4.2017 / Fit Hit / Autor: Miloš Škorpil /  Foto: Bigstock