Volkovi sťažila výkony na HME v Istanbule viróza, Gajanová si cení slovenský rekord

Volkovi sťažila výkony na HME v Istanbule viróza, Gajanová si cení slovenský rekord
Najlepší slovenský šprintér Ján Volko napriek zdravotnému problému bojoval o titul v behu na 60 metrov na halových majstrovstvách Európy v tureckom Istanbule. 
BRATISLAVA 7. marca - S konečným piatym miestom je spokojný, mrzí ho len dosiahnutý čas 6,57 sekundy, s ktorým len o dve stotiny zaostal za osobným rekordom. Jeho trénerka Naďa Bendová potvrdila, že 26-ročného Bratislavčana dva dni pred štartom na HME 2023 postihla viróza.

"Jankove slabšie štartové reakcie zrejme vyplynuli z toho, že nervová sústava bola vyčerpaná, aby mohla fungovať rýchlejšie," vysvetlila Bendová po návrate slovenskej výpravy z Turecka, citoval ju web atletika.sk. "Teraz bude najdôležitejšie udržať zdravotný stav a neurobiť nejakú nevedomú chybu. V takom prípade sa dostaneme znova na úroveň osobných rekordov," myslí si trénerka halového majstra Európy na šesťdesiatke z roku 2019.

Držiteľ kompletnej medailovej zbierky z HME vyjadril spokojnosť so svojím výkonom, aj keď štvrtý cenný kov na tomto podujatí nepridal. "Viac ako to, že som zostal bez medaily, ma mrzí horší štart. Práve tam možno hľadať tisíciny, ktoré mi k nej chýbali. Čas by bol určite kvalitnejší. Európska špička v šprinte je však dnes niekde úplne inde ako pred pár rokmi. Môžem byť spokojný," uviedol štvrtý na stovke z vlaňajšieho finále mužskej stovky na ME v Mníchove.


Podľa vedúcej slovenskej výpravy v Istanbule je Volkovo účinkovanie v Istanbule porovnateľné s tým v Mníchove, keďže na šesťdesiatke sa predstavila takmer celá európska šprintérska špička. "Tieto halové majstrovstvá Európy sa vyrovnali európskemu šampionátu vonku. V Istanbule sa zišli všetci najlepší šprintéri z nášho kontinentu. Výsledok je teda porovnateľný s tým, čo Janko dosiahol v Mníchove," skonštatovala Naďa Bendová.

Osemstovkárka Gabriela Gajanová síce v Istanbule neprenikla do finále, ale o 15 stotín sekundy prekonala slovenský halový rekord na 800 m žien, ktorý stanovila Gabriela Sedláková pred 36 rokmi (2:01,85 min). "Možno mi to ešte stále celkom nedochádza, ale začínam si uvedomovať, že rekord mal vyššiu hodnotu. Byť finalistkou majstrovstiev Európy by bolo krásne, ale aj tak som dosiahla najhodnotnejší výsledok vo svojej kariére. Môžem byť hrdá na to, ako som zabojovala. Ešte stále mám z toho zmiešané pocity, najmä keď som včera sledovala finále a vravela som si, že som tam mohla byť," povedala 23-ročná Liptáčka.

Členka AK ZŤS Martin nepopiera, že sa pokúsi aj o prekonanie Sedlákovej slovenského rekordu na osemstovke vonku z roku 1987, ktorý má hodnotu 1:58,37 min. "Budem rada, keď najskôr prekonám hranicu dvoch minút a potom sa môžem pokúšať o rekord. Nikdy som takto rýchlo nebežala a asi to nebude zadarmo. Z prípravy aj celej halovej sezóny mám však veľmi dobrý pocit. Verím, že ak zdravie vydrží, tak budem pripravená aj na takýto výkon," dodala Gajanová
7.3.2023   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články