V Nitre nielen o medaily, ale i o limity na svetový šampionát

V Nitre nielen o medaily, ale i o limity na svetový šampionát
Boli to diametrálne odlišné dva dni. Aspoň čo sa počasia týka. Horúcu sobotu vystriedala zamračená nedeľa, bolo i citeľne chladnejšie. Z pohľadu atletiky sa však udialo množstvo vecí, ktoré si zaslúžia našu pozornosť. Hovoríme o majstrovstvách Slovenska dorastu, ktorý sa uskutočnil uplynulý víkend (18. – 19. júna) v Nitre.

Šampionát priniesol veľký počet splnených limitov na svetový šampionát v atletike dorastencov. Chlapci a dievčatá, narodení v roku 1994 a 1995, bojovali statočne a môžeme konštatovať, že niektoré výsledky ozaj stoja za podrobnejší komentár. Čitateľ hádam ospravedlní, ak si pripomenieme ústredné postavy nitrianskeho víkendu.

Splnil limit! Zaplatí!


Na šampionát sú stanovené základné limity Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF), avšak domáca federácia, v tomto prípade Slovenský atletický zväz (SAZ), ešte určí prísnejšie kvóty. V praxi to znamená, že ak pretekár splní základný, tzv. C limit, môže cestovať na šampionát, ale všetky náklady s tým spojené, si hradí sám. Ak splní najprísnejší limit (A limit SAZ), všetky náklady mu hradí zväz. Keď splní B limit, uhrádza polovicu nákladov. Takto stanovenými podmienkami chce zväz finančne podporiť tých najperspektívnejších jedincov. Je však na zamyslenie, či je v poriadku, ak pretekári, ktorí splnia nominačné kritérium, majú platiť za to, že idú reprezentovať svoju krajinu. V praxi pôsobí takáto skutočnosť pre pretekárov alebo trénerov nemotivujúco. Na druhú stranu treba pripustiť, že pretekár má ešte šancu na preplatenie si nákladov, ak podá taký výkon, ktorý ho v celkovej klasifikácii posunie do 16. miesta. Dôvody na takéto kroky sú jasné – peniaze. Tých nie zrejme stále dosť, a žiaľ, atletike sa pri rozdávaní štátnych dotácií, zrejme na lepšie časy neblýska.

Šprinty prekvapivo úspešné


Nečakane vysoký počet šprintérov sa v Nitre prezentovalo dobrými výkonmi. Najkratšie trate šampionátu, 100 a 200 metrov, ovládli mládežnícki šprintéri zo Slávie UK Bratislava. Na stovke zvíťazil v sobotu Ondrej Lengyel (Slávia UK), ktorý preťal pomyselnú cieľovú pásku najrýchlejším tohtoročným dorasteneckým časom 11, 11 s. Za ním cieľoval ďalší pretekár Slávie UK, minuloročný šampión v žiackej kategórii Lukáš Meszároš, ktorý si tiež vybojoval postup na svetový šampionát. Ešte zaujímavejšie bolo finále na 200 metrov, ktoré vyhral Meszároš kvalitným časom 22, 50 s, druhý finišoval Samuel Jacko (Slávia UK) za 22, 77 s a tretí dobehol Erik Rigler zo Slávie ŠŠ Trenčín v čase 22, 83 s. Požadovaný limit IAAF 22, 85 s splnili všetci traja, no podľa pravidiel IAAF môžu ísť v jednej disciplíne na šampionát len dvaja najlepší pretekári – v tomto prípade teda Meszároš a Jacko. Trenčan Erik Rigler má teda smolu. K týmto pretekárom treba ešte zaradiť Mariána Mišoviča (opäť zo Slávie UK Bratislava), ktorý limit na 100 metrov splnil už v predstihu na medzištátnom stretnutí troch krajín v Maďarsku. Kvalitné výkony zaznamenáva Banskobystričanka Mária Vávrová, ktorá už pred majstrovstvami disponovala kvalitným výkonom 24, 98 s v behu na 200 metrov, ktorým prekonala i B limit na majstrovstvá sveta. V Nitre štartovala na oboch najkratších tratiach na 100 i 200 metrov, pričom na kratšej trati ašpirovala na zdolanie limitu. Žiaľ, o dve stotiny sekundy, sa jej to nepodarilo. Stala sa však víťazkou oboch týchto disciplín, najmä dvojstovku vyhrala jasne pred Emou Kalenskou zo Slávie PU Prešov, ktorá už pred majstrovstvami splnila o tri stotiny základný limit na majstrovstvá sveta. Vávrová v behu na 200 metrov dosiahla hodnotný výkon 25, 08 s, hoci za podpory silného vetra (vyše 3 metre za sekundu). Uspeli aj bežci, ktorí štartovali v behu na 400 metrov. Prekvapivou limitárkou sa po slovenskom šampionáte stala Viktória Záhradníčková zo Spartaka Dubnica nad Váhom. Čerstvá majsterka Slovenska na tejto trati a držiteľka C limitu na majstrovstvá sveta dosiahla kvalitný výkon 57, 52 s, ktorým môže zamiešať karty už i na slovenskej seniorskej úrovni. Domáci Nitrania mali veľkú radosť zo zlatého prekážkarského double Romana Olejníka. Ten v sobotu kraľoval v behu na 110 metrov prekážok a v nedeľu vyhral na prekážkarskej štvorstovke druhé zlato a zaistil si k tomu limit na majstrovstvá sveta, keď ho pokoril o 41 stotín. Nad prekážkami v tejto sezóne dominuje medzi dievčatami Dubničanka Lucia Mokrášová, ktorá aj v Nitre potvrdila veľkú formu. S prehľadom pokorila B limit na majstrovstvá sveta - a to dokonca dva razy – v kvalifikácii (14, 34 s) i vo finále (14, 30 s). Pretekárka, ktorá už má vo vrecku i „béčkový“ limit v sedemboji, priznala, že chcela skúsiť zaútočiť na najťažší A limit. I takto potvrdila post slovenskej jednotky v tejto disciplíne.

Baňovičová dva razy zlatá, Veszelka na Európsky pohár družstiev


Obvykle šprintérka, Malačanka Monika Baňovičová, sa v Nitre trochu prekvapujúco predstavila v skokanských disciplínach – v diaľke a trojskoku. Nepočínala si pritom vôbec márne. V sobotu zvíťazila v diaľkarskej súťaži, ktorá sa najmä pre vysoký počet štartujúcich skokaniek (29) a pre zvláštne rozhodnutie organizátorov zamiešať poradím pre blížiace sa štafetové behy, neúmerne predĺžila na takmer dve hodiny. Stojí zrejme za zváženie, či na Slovensku, podobne ako v Českej republike, nerobiť výber pretekárov na jednotlivé disciplíny. Skok do diaľky dorasteniek v Nitre prvú hodinu a pol nudil nielen divákov, ale hádam aj samotných pretekárov, ktorí museli robiť všetko možné aj nemožné, aby im svaly nevytuhli na neúnosnú mieru. Práve Baňovičová našla v sebe v poslednej sérii dostatok síl, aby zvíťazila pokusom za 554 cm. Do tej doby bola až tretia za Mokrášovou (545 cm) a Lenkou Poništovou zo Svitu (540 cm). Zaujímavejšie veci však predviedla Baňovičová v trojskoku, keď v treťom pokuse dosiahla osobný rekord 12, 23 m a kvalifikovala sa na svetový šampionát do Lille. V skokoch to bolo inak v Nitre biedne.  Tomáš Veszelka z Lučenca, ktorý predviedol pred týždňom na reprezentačnej akcii vo Vespréme monster výkon v trojskoku, (dosiahol vtedy 14, 87 m a splnil A limit na majstrovstvá sveta), na šampionáte neštartoval a na poslednú chvíľu ho nominovali do Nového Sadu. Zvlášť tristná bola situácia vo výškarskom sektore dorastencov, kde na súťaž nastúpili len štyria chlapci a na víťazstvo stačilo 180 cm Bratislavčanovi Ľubomírovi Zemanovi.

„Ácčkari“ – Kočárová, Spevák a Piliarová


Ani vrhy a hody neboli práve najoslnivejšie. Výnimkou, potvrdzujúcou pravidlo, sa stal výkon domácej diskárky Júlii Kočárovej, ktorá svoje náčinie hodila na métu 44, 35 m a splnila o vyše meter najprísnejší A limit na majstrovstvá sveta do Francúzska. V Nitre štartovali i chodci na 5 kilometrov. Medzi chlapcami pútal Patrik Spevák (AK Bacúch), ktorý už má vo vrecku A limit na svetový šampionát do Lille v disciplíne na 10 km, ako aj ďalší limitár z Dukly Banská Bystrica – Andrej Dolinský, ktorý má na rovnakej trati predčasne splnený C limit. Obaja pretekári spolu figurujú v jednej tréningovej skupine. Podľa predpokladov vyhral Spevák, o vyše dve minúty pred Dolinským, v čase 21:22, 42 min. Na ovále nitrianskeho štadióna kráčala aj ďalšia držiteľka A limitu v chôdzi na 5 kilometrov Nikola Piliarová z Dukly Banská Bystrica, ktorá zvíťazila časom 25:09, 06 min. Za najlepším výkonom z tohto roku (24:11 min z Dudiniec), zaostala takmer o minútu, no bezpečne získala zlato.

Sedemnásť sedemnásťročných


Až sedemnásť slovenských dorastencov teda splnilo aspoň základné nominačné kritérium pre účasť na svetovom šampionáte do sedemnásť rokov. Treba taktiež dodať, že aj ďalší adepti boli blízko limitom, no buď im chýbalo pár centimetrov alebo stotín sekundy. Šéftréner mládeže Milan Sulety však tvrdí, že so sedemnástimi atlétmi na majstrovstvách sveta Slovensko rátať nemôže. V „nabitom“ behu na 200 metrov, kde až traja chlapci splnili základný limit, môžu ísť na šampionát len dvaja. Aj ďalší pretekári, ktorí splnili C limit, možno zostanú doma, lebo ich odradí výška sumy, ktorú musia uhradiť za cestovné, ubytovanie a stravu počas majstrovstiev sveta. Sedemnásť limitárov je však veľmi pekné číslo a treba dúfať, že títo atléti budú matku všetkých športov s nadšením vyznávať i ďalej, aby sa nelichotivá situácia v seniorskej atletike (možno ste počuli o tom, že slovenskí muži a ženy vypadli na majstrovstvách Európy družstiev aj z druhej výkonnostnej ligy a o rok budú pôsobiť medzi najslabšími atletickými krajinami zo starého kontinentu...), hádam obrátila nádejnejším smerom.

22.6.2011   /   Dráhové behy   /   Autor: Jaki

Ďalšie články