Viktória Forsterová sa stala víťazkou domácej ankety Atlét roka 2023

Viktória Forsterová sa stala víťazkou domácej ankety Atlét roka 2023
Prekážkarská špecialistka Viktória Forsterová sa stala víťazkou domácej ankety Atlét roka 2023 pod hlavičkou Slovenského atletického zväzu (SAZ), cenu jej odovzdali vo štvrtok počas galavečera v Bratislave.
BRATISLAVA 9. novembra - Forsterová v ankete triumfovala pred šprintérom Jánom Volkom, tretia skončila bežkyňa na 800 m Gabriela Gajanová. Dvadsaťjedenročná Forsterová v roku 2023 ovládla aj kategóriu mládeže.
"Sezóna bola dlhá a náročná, ale zároveň aj krásna. Okúsila som v nej, aké to je byť na vrchole a takisto ako pekne spadnúť - s prepáčením - na "hubu". V halovej sezóne som si na majstrovstvách Slovenska vybojovala miestenku na HME v Istanbule, kde to, bohužiaľ, nedopadlo dobre. Hlavnú sezónu som odštartovala takým spomaleným štýlom. Ako zvyčajne mi chvíľu trvalo dostať sa do pretekového nastavenia, no dočkala som sa. Prišli osobáky a následne prvé vrcholné podujatie ME do 23 rokov v Espoo. Išla som do Fínska s odhodlaním podať čo najlepší výkon. Šampionát mi, žiaľ, nevyšiel, čo ma dlho mrzelo. Na mítingu P-T-S som nabrala veľké sebavedomie vďaka pokoreniu 55-ročného slovenského rekordu na 100 m a vyrovnaniu slovenského rekordu na 100 m prekážok. Takto nabudená som prišla na Svetovú univerziádu do Číny, kde som zažila najemotívnejšie chvíle v letnej sezóne a splnila som si niekoľko snov. 
Získala som striebro na stovke, čo ma pravdupovediac veľmi prekvapilo. Vzápätí prišlo zlato na 100 m prekážok a spolu s ním aj vysnívaná miestenka na moje prvé OH v kariére v roku 2024 v Paríži. Premiéra na veľkých MS v Budapešti mi priniesla veľké sklamanie. Ani teraz nechápem, prečo som spravila takú obrovskú chybu. Viem však, že táto sezóna bola úžasná, hoci som ňou prešla ako po horskej dráhe. Budúci rok bude náročný, čaká ma viacero vrcholných podujatí, ale najväčšie bude moja vysnívaná olympiáda. Verím, že do Paríža pôjdem s úsmevom a odhodlaním bojovať. Dúfam, že aj olympijský rok 2024 mi prinesie ďalšie pekné chvíle,“ vyhlásila víťazka, cituje ju tlačová správa SAZ. 
Medzi trénermi dospelých získala ocenenie Katarína Adlerová, ktorá vedie Forsterovú aj Danielu Ledeckú. Medzi mládežou za najlepších koučov dostala najviac trojica Naďa Bendová, Róbert Kresťanko a Andrej Benda. Za objav roka vyhlásili výškara Roberta Ruffíniho mladšieho, medzi veteránmi obhájil prvenstvo spred roka Milan Belianský. 

Do Siene slávy slovenskej atletiky vo štvrtok uviedli ďalšie dve významné osobnosti: bývalého chodca a najmä úspešného trénera Jozefa Malíka aj výborného vytrvalca a trojnásobného olympionika Róberta Štefka.
Výsledky ankety Atlét roka 2023:

DOSPELÍ

1. Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra, šprinty a prekážky) 664 bodov
2. Ján Volko (Naša atletika Bratislava, šprinty) 642
3. Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, 800 m) 606
4. Peter Fraňo (AK Mostáreň Brezno, trailové behy) 393
5. Dominik Černý (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, chôdza) 390
6. Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, dlhé behy) 238
7. Matej Baluch (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, 400 m prek.) 237
8. Daniela Ledecká (ŠK ŠOG Nitra, 400 m prek.) 189
9. Hana Burzalová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, chôdza) 177
10. Mária Katerinka Czaková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, chôdza) 154

MLÁDEŽ
1. Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra, šprinty a prekážky) 153
2. Robert Ruffíni ml. (Slávia UK Bratislava, výška) 132
3. Filip Federič (Naša atletika Bratislava, šprinty) 116

Objav roka: 1. Robert Ruffíni ml. (Slávia UK Bratislava, výška) 132, 2. Filip Federič (Naša atletika Bratislava, šprinty) 107, 3. Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, dlhé behy) 52 Veterán roka: 1. Milan Belianský (AK Veterán Bratislava, prekážky) 184, 2. Jarmila Longauerová (TJ Veterán klub Banská Bystrica, vrhačské disciplíny) 37, 3. Miroslav Bajner (AC Stavbár Nitra, žrď) 36
9.11.2023   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA

Ďalšie články