Viktória Forster vo finále stovky šiesta, len tri stotinky od bronzu

Viktória Forster vo finále stovky šiesta, len tri stotinky od bronzu
Viktória Forster si došprintovala vo finále stovky na juniorských MS v kenskom Nairobi po 6. miesto a časom 11,54 sekundy vyrovnala vlastný slovenský rekord zo stredajšieho semifinále. 
Skvelé! Talentovaná Viktória Forster si došprintovala vo finále stovky na XVIII. juniorských MS v kenskom Nairobi po 6. miesto a časom 11,54 sekundy vyrovnala vlastný slovenský rekord zo stredajšieho semifinále. Zverenka Kataríny Adlerovej bola po Eve Gleskovej-Lehockej (8. vo finále na OH 1972 v Mníchove) len druhá Slovenska vo finále behu na 100 m na globálnom svetovom podujatí v histórii. 

Forster bežala opäť – podobne ako v semifinále – výborne. Z blokov vyrazila ako blesk, mala druhú najlepšiu štartovú reakciu (0,151). Až do posledných metrov sa držala na tretej priečke, no napokon na šachovnici sa pred ňu natlačili tri súperky a len o tri stotinky jej ušla medaila… Bronz si vybojovala Švajčiarka Gutschmidtová za 11,51 sekundy. „Verila som, že Viktória vo finále nepredá lacno kožu a zabojuje. Pred štartom bola dobre pripravená i dobre naladená,“ komentovala bezprostredne po pretekoch trénerka Katarína Adlerová. „Predviedla super štart i celý beh, nenašla som na ňom takto narýchlo žiadnu chybu. Chýbalo azda len kúštik športového šťastia v závere. Tri stotinky od medaily zamrzia, ale verím, že v budúcnosti sa Viktória medzi poprednými šprintérkami nestratí a vybojuje si medzi nimi miesto.“ 
 Zlato nezískala prekvapujúco Namíbijčanka Beatrice Masilingiová (11,39), ktorá skončila šiesta vo finále dvojstovky na OH 2020 v Tokiu, ale suverénne Tina Claytonová z Jamajky v osobnom rekorde 11,09. Pred Viktóriou, ktorá mala druhý najslabší osobný rekord z finalistiek, skončili ešte veľmi tesne Nigérijčanka Ofokuová (11,53) a Iličová zo Srbska (11,54). Vicemajsterka Európy z Tallinnu 2021 bola od nášho talentu zo ŠK ŠOG Nitra lepšia dokonca len o 4 tisíciny (11,533 – 11,537).

Finále sa uskutočnilo o 40 minút neskôr ako bolo plánované – pre silný dážď program na štadióne Kasarani prerušili, takže stovka sa bežala namiesto 17.30 h miestneho času až o 18.10 h. „Pre nás to až taký problém nebol, keďže preteky prerušili ešte pred rozcvičkou na finále,“ poznamenala Katarína Adlerová.

Šiesta priečka Viktórie Forster v Nairobi je celkovo 28. slovenské (štvrtá šiesta pozícia) umiestenie v prvej osmičke na juniorských MS v atletike v ére samostatnosti od roku 1993.

Pre Forster bol postup do finále stovky na MSJ a v ňom šieste miesto životný úspech. Medzi osmičku najlepších sa kvalifikovala doposiaľ len na EYOF 2019, kde skončila na 100 m šiesta a na 200 m štvrtá. Na júlových MEJ v Tallinne skončila svoju púť v semifinále, celkovo bola trinásta. Študentka Strednej športovej školy v Nitre je po Lenke Kršákovej (2010 – 22. miesto) len druhá Slovenka, ktorá štartovala v behu na 100 m na juniorských MS.

Po štvrtkovom finále na 100 m sa však misia Viktórie Forster v Nairobi nekončí. V piatok predpoludním absolvuje ešte rozbehy na 100 m prekážok od 8.15 h SELČ (v Keni je o hodinu viac). Pôvodne plánovanú dvojstovku napokon vynechá.

19.8.2021   /   Dráhové behy   /   Autor: Gabriel Bogdanyi/atletika.sk/SAZ   /    Foto: Atletika.sk/SAZ

Ďalšie články