VIDEO: Zrekonštruovaný štadión Dukly na banskobystrických Štiavničkách je už k dispozícii športovcom

VIDEO: Zrekonštruovaný štadión Dukly na banskobystrických Štiavničkách je už k dispozícii športovcom
Od utorka 5. októbra je oficiálne ukončená rekonštrukcia Štadióna SNP na Štiavničkách v Banskej Bystrici. Do rúk športovcov ho už odovzdal minister obrany SR. Informoval o tom Rezort obrany.
BRATISLAVA 5. októbra -  Moderné športovisko, ktorého prestavba si vyžiadala investície vo výške 14 106 287,60 eur, zodpovedá súčasným technickým normám a tiež štandardom Svetovej atletiky (WA) pre medzinárodné a národné súťaže a certifikácie Európskej futbalovej únie (UEFA) pre futbalové štadióny kategórie 3.

"Som nesmierne rád, že po všetkej drine a úspechoch, ktoré dosahujú reprezentanti vojenského športového centra pre rezort a celé Slovensko, im môžeme na oplátku poskytnúť kvalitnejšie podmienky pre prípravu v podobe moderného atletického a futbalového štadióna,“ povedal minister obrany SR s tým, že štadión bude po rekonštrukcii slúžiť taktiež regionálnym športovým klubom, ktoré o to prejavia záujem. Okrem toho bude zmodernizované športovisko už budúci rok súčasťou Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF). "Verím, že priaznivci športu budú prichádzať na štadión radi a odchádzať budú s nezabudnuteľným športovým zážitkom,“ dodal.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/20211005-hw-8d19e83c-3086-461d-8ac7-21f571783808
Zrekonštruovaný štadión disponuje oproti pôvodnému plánu väčším počtom športovísk a tiež novovybudovaným tréningovým štadiónom, ktorý sprístupnili už v apríli 2021. Rekonštrukciou prešla aj tribúna, pričom aj jej úprava si vyžiadala navýšenie finančných prostriedkov vyčlenených na rekonštrukciu. Dôvodom bolo zvýšenie kapacity z pôvodne plánovaných 4-tisíc na celkových viac ako 7-tisíc sedačiek a 30 miest pre imobilné osoby, s tým spojené bolo dobudovanie nevyhnutného sociálneho zázemia v prospech komfortu divákov.

Na zmene projektu trvalo súčasné vedenie rezortu tak, aby štadión dosahoval požadované parametre na organizáciu medzinárodných atletických a futbalových podujatí. "Trval som na zmene projektu, aby sme mohli veľkosťou športových podujatí konkurovať európskym krajinám. Predošlý projekt rátal iba so 4 000 miestami na sedenie, čo je kapacita ihriska vo väčšej obci, nie v krajskom meste s tak bohatou športovou históriou, akú má Banská Bystrica. Aj keď sme museli navýšiť financie, športovci a verejnosť si zaslúžia štadión hodný tohto storočia,” doplnil minister.

Ako priblížil Roman Benčík, končiaci riaditeľ VŠC Dukla Banská Bystrica, rekonštrukcia výrazne zlepší podmienky športovcov Dukly, predovšetkým pre atlétov, ale aj pre potreby kondičnej prípravy ostatných zaradených športovcov. "Nie je samozrejmosť, že sa športu dostáva takejto pozornosti a podpory zo strany zriaďovateľa, preto chcem v mene športovcov poďakovať rezortu obrany,“ povedal Benčík. Projekt rekonštrukcie bol financovaný z kapitálových výdavkov Ministerstva obrany SR.Rekonštrukciu realizovalo na základe verejného obstarávania združenie AŠ VŠC Dukla Banská Bystrica, ktoré tvoria spoločnosti SPORT Construction a.s., ŠPORTFINAL s.r.o. a Metrostav a.s. Podmienkou bolo preukázanie skúseností s výstavbou atletických štadiónov medzinárodného významu, pričom podkladom pre rekonštrukciu boli štandardy WA týkajúce sa výstavby atletických štadiónov s možnosťou organizovania medzinárodných podujatí.

Atletický Štadión SNP bol slávnostne otvorený 22. augusta 1959 pri príležitosti 15. výročia SNP. Jeho rekonštrukciu začali symbolicky pri príležitosti 75. výročia SNP, po 60 rokoch od jeho otvorenia. Štadión SNP je majetkom Slovenskej republiky v správe VŠC Dukla Banská Bystrica.
5.10.2021   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA / TA3

Fotogaléria

Ďalšie články