VIDEO: Cieľom slovenskej výpravy na HMS v Glasgowe je jedno umiestenie v elitnej osmičke a dve semifinálové účasti

VIDEO: Cieľom slovenskej výpravy na HMS v Glasgowe je jedno umiestenie v elitnej osmičke a dve semifinálové účasti
Získať jedno umiestnenie v elitnej osmičke a ďalšie dve semifinálové – s takým zámerom odcestuje na dve etapy deväťčlenná výprava slovenských atlétov na 19. halové majstrovstvá sveta do Glasgowa (1. – 3. marca). 
BRATISLAVA 27. februára - Slovenských reprezentantov v atletike čakajú v závere aktuálneho týždňa halové majstrovstvá sveta v škótskom GlasgoweUž v utorok do dejiska šampionátu odletel šprintér Ján Volko, pretože do bojov zasiahne ako prvý už v piatok. O deň neskôr sa za ním vydá aj zvyšok tímu: Viktória Forsterová, Monika Weigertová, Stanislava Škvarková aj členovia mužskej štafety na 4×400 m Matej Baluch, Šimon Bujna, Patrik Dömötör, Mário Hanic a Miroslav Marček.

Ambíciou vedenia slovenskej výpravy na svetovom šampionáte je zisk jedného umiestnenia v elitnej osmičke a dva postupy do semifinále. Splnenie tohto cieľa by znamenalo výrazné zlepšenie výsledkov z Belehradu 2022. "Myslím si, že je to v silách našej výpravy. Na prvý pohľad k tomu má najbližšie štafeta, ale verím, že chalani zabojujú aj o postup do šesťčlenného finále, pretože v tejto disciplíne nič nie je nemožné. Bude to dôležité aj s výhľadom na účasť na letných majstrovstvách Európy v Ríme. Majú teda dvojnásobnú motiváciu,“ ozrejmil koordinátor slovenskej reprezentácie Jozef Repčík podľa oficiálneho webu Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/20240226-hw-cdbad182-bbf7-4145-a48f-c8cf3d20078a
 
Najskúsenejším členom slovenskej výpravy bude Ján Volko. Pre 27-ročného slovenského šprintérskeho rekordéra v hale aj vonku to bude štvrtá účasť na HMS po Portlande 2016, Birminghame 2018 a Belehrade 2022. Tento rok svoju účasť na halových MS dlhšie zvažoval. Po januárovom zdravotnom výpadku v príprave pochyboval o svojej forme. Presvedčil ho až halový šampionát SR a finálový čas 6,61 sekundy. Odvtedy sa venoval výhradne tréningu na Glasgow. "Za dva týždne sa tri stratené ťažko doháňajú. Napriek tomu môžem byť spokojný s aktuálnou formou, výkonmi na tréningu aj s celkovým nastavením. Nebudem robiť žiadne prognózy, ale verím, že som pripravený dobre. Už to len ukázať priamo na šampionáte,“ uviedol na webe SAZ.
Úplným nováčikom na halovom svetovom šampionáte nebude ani Viktória Forsterová, hoci je najmladšia z celej výpravy. Dvadsaťjedenročnú slovenskú rekordérku na 60 m prekážok čaká v Škótsku kombinácia hladkej a prekážkovej šesťdesiatky. "Myslím si, že bežať obe bude pre mňa lepšie. Na šesťdesiatke si všetko vyskúšam, nasajem atmosféru, otestujem dráhu. Bude to teda dobrá previerka pred prekážkami, ale samozrejme, že s maximálnym úsilím absolvujem obidve disciplíny,“ povedala zverenkyňa trénerky Kataríny Adlerovej.

Atlétku roka 2023 na Slovensku hreje splnený limit na olympijské hry. Šancu na vyladenie formy pre OH v Paríži bude mať ešte aj na majstrovstvách Európy v Ríme. "Ak to v Glasgowe vyjde na nejaké dobré umiestnenie, tak sa budem samozrejme tešiť, ale ak nie, tak sa svet nezrúti. Ideme ďalej, ešte sú pred nami ďalšie vrcholné podujatia. Beriem halovú sezónu ako dobrý odrazový mostík do olympijského roka, ale ešte sa neskončila, ešte sa ide bojovať,“ dodala Forsterová.
27.2.2024   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SAZ / Ján Luky / Video: TA3

Ďalšie články