Talentovaná Slezáková sa zatiaľ pripravuje len doma, v halovej sezóne bude súťažiť iba z plného tréningu

Talentovaná Slezáková sa zatiaľ pripravuje len doma, v halovej sezóne bude súťažiť iba z plného tréningu
Ocenenie Prekvapenie roka v ankete Atlét roka 2022 síce získala trnavská štvorstovkárka Lenka Gymerská, nečakane strieborná na EYOF v Banskej Bystrici, ale výborné výkony v celej sezóne predvádzal aj ďalší objav roka – Rebecca Slezáková.
Sedemnásťročná Malačanka v roku 2022 príjemne prekvapila dvoma piatymi priečkami na júlových MS do 18 rokov v Jeruzaleme. V hale zlepšila dorastenecký rekord SR na 60 m prekážok (8,63), vonku pridala tri historické zápisy v tejto vekovej kategórii na 100 m prekážok (13,60, 13,49, 13,44). Atletickej sezóne 2022 môže dať pokojne prívlastok – životná.

Rebecca, ktorú pripravuje kouč Petr Filip – v ankete Atlét roka 2022 získal ocenenie mládežnícky tréner roka – začala prípravu na atletický rok 2023 tak ako väčšina popredných slovenských pretekárov – v októbri na reprezentačnom sústredení na Štrbskom Plese. Spoločnosť jej robila tréningová partnerka, šprintérka Tereza Beňová, finalistka stovky i dvojstovky na EYOF 2022 a semifinalistka behu na 100 m na jeruzalemských ME do 18 rokov.

„Pre Rebeccu i Terezu bol veľký zážitok stretnutie s bývalým svetovým rekordérom, olympijským víťazom, majstrom sveta i Európy v desaťboji Romanom Šebrlem. Získali ďalšiu veľkú motiváciu,“ tvrdí Slezákovej tréner Petr Filip.

Talentovaná Malačanka sa potom pripravovala už iba v domácich podmienkach. „Zimné sústredenie niekde v teple si nechávame ako rezervu do ďalšej časti kariéry,“ dodáva kouč.

Sedemnásťročná Slzáková plánuje aj štarty v halovej sezóne. „Absolvuje ich však iba z plného tréningu v rámci spestrenia monotónnej zimnej prípravy. Budú slúžiť ako test pred hlavnou letnou sezónou,“ vysvetľuje Petr Filip.
 Rebecca Slezáková získala vo vlaňajšej halovej sezóne šesť slovenských majstrovských titulov – na 200 m, 60 m prekážok a v päťboji dorasteniek, na 200 m a 60 m prekážok v kategórii junioriek a dokonca aj medi ženami na 400 m.

Pre Filipovu nádejnú zverenku je však v roku 2023 kľúčové leto s vrcholom na európskom juniorskom šampionáte na začiatku augusta (7. – 10. 8.) v Jeruzaleme, kde sa uskutočnili v tomto roku pre ňu úspešné ME do 18 rokov.

Rebeccu ku kráľovnej športov priviedla pred šiestimi rokmi kamarátka zo školy. Jej obrovská devíza je už od začiatku kariéry všestrannosť. Výborne šprintuje, prekážky ako by jej ani nestáli v ceste, skvele skáče do výšky i diaľky, tisícku zabehne pod 3:20 min a predvlani na slovenskom krosovom šampionáte skončila v súťaži dorasteniek deviata!

Svoju univerzalitu dokázala aj na tohtoročných majstrovstvách Slovenska vo viacbojoch v Nitre, kde v sedemboji nazbierala solídnych 5115 bodov. Okrem toho splnila limit na ME „18“ až v piatich disciplínach – 100 m, 200 m, 400 m, 100 m prekážok a 400 m prekážok. Najprenikavejšie výkony však predviedla na prekážkach: v európskych tabuľkách 2022 do 18 rokov je na stovke (13,44) ôsma a na štvorstovke (59,29) dokonca šiesta!

Rebecca Slezáková, ktorá sa v atletickom napredovaní (no nie iba v ňom) môže spoľahnúť na podporu rodičov, vyniká pracovitosťou na tréningoch, bojovnosťou na súťažiach a aj schopnosťou skoncentrovať sa v kľúčových okamihoch.

V ktorej disciplíne vidí budúcnosť všestrannej Rebeccy kouč Petr Filip? „Pokračujeme vo všestrannej atletickej príprave. Perspektívne však predpokladám, že jej hlavná disciplína by mohla byť beh na 400 m prekážok, ale možný je aj prechod na 800 metrov. Ale netrúfam si teraz predpovedať, čo bude o tri či štyri roky. Pre Rebeccu bude dôležité správne nastavenie, dostatočná motivácia a primerané ciele,“ skonštatoval v Slezákovej profile v prvom čísle Slovenskej atletiky 2022 tréner Petr Filip.

3.1.2023   /   Dráhové behy   /   Autor: SAZ / GB   /    Foto: SAZ / Petr Filip

Ďalšie články