Suverénni Taliani zdvojnásobili svoj rekordný šampionát, Slováci na 23. mieste

Suverénni Taliani zdvojnásobili svoj rekordný šampionát, Slováci na 23. mieste
Majstrovstvá Európy v atletike v Ríme sa skončili obrovským úspechom Talianska.
BRATISLAVA 13. júna -  Domáci atléti získali 24 medailí, z toho bolo až 11 zlatých, 9 strieborných a 4 bronzové. Pre porovnanie druhé Francúzsko vybojovalo 18 cenných kovov, ale len štyri zlaté (4-5-7). Tretí v medailovom poradí boli športovci Veľkej Británie, ktorí brali 13 medailí a tiež štyri zlaté (4-4-5).

"Po prvý raz od roku 1934 Taliansko ovládlo medailovú bilanciu krajín na ME, dosiaľ boli naši športovci dvakrát štvrtí v Prahe 1978 a Splite 1990. Zisk 24 medailí znamená zdvojnásobenie doterajšieho najväčšieho počtu medailí zo Splitu spred 34 rokov. Vtedy to bolo 12 medailí a päť zlatých na našom konte. Aj čo sa týka bodovaných umiestnení, utvorili sme nový národný rekord s 232 bodmi," napísala Atletica Italiana na svojom webe.
Aj Slovensko sa zásluhou striebra Gabriely Gajanovej na 800 m dostalo do medailovej tabuľky krajín na 26. ME v Ríme. S bilanciou 0-1-0 figuruje na 23. mieste spolu s Maďarskom, Izraelom a Rumunskom. Aspoň jeden vzácny kov získalo 27 krajín. V hodnotení podľa bodov za finálové umiestnenia (1-8) je na prvých dvoch priečkach rovnaké poradie (Taliansko 232, Francúzsko 193), tretie skončilo Nemecko (163). Osem bodov za finálové umiestnenia Gabriely Gajanovej (7) a Viktórie Forsterovej (1) stačilo Slovensku na 30. miesto, bodovalo 35 krajín.

"Avizovali sme, že naším cieľom je jedno finálové umiestnenie do ôsmeho a dve do 12. miesta, k tomu päť semifinálových priečok do 24. miesta. Prevýšili sme to, lebo máme dve umiestnenia v prvej osmičke a najmä fantastické striebro Gabiky Gajanovej na 800 m, ktoré môžem hodnotiť len v superlatívoch. Samozrejme, aj ôsme miesto prekážkarky Viktórie Forsterovej je vynikajúci výsledok. Myslím si, že táto slovenská výprava na ME bola vcelku úspešná. A či sme čakali od Gajanovej medailu? V kútiku duše áno," uviedol šéftréner SAZ Radoslav Dubovský na fejsbúkovom profile SAZ.
13.6.2024   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články