Štvorstovkár Bujna začne halovú sezónu 22. januára v Luxemburgu

Štvorstovkár Bujna začne halovú sezónu 22. januára v Luxemburgu
Najlepší slovenský štvorstovkár Šimon Bujna začne halovú sezónu 2023 už 22. januára na bronzovom mítingu World Athletics Indoor Tour v Luxemburgu.
„Pôvodne sme plánovali premiérový štart už minulú sobotu v Ostrave, ale Šimona na decembrovom sústredení na Tenerife (trénoval s ním Patrik Dömötör – pozn. red.) zabrzdila korona a ani po návrate domov sme v samom závere roka nemali najlepšie podmienky na prípravu. V posledných dňoch sme sa sústredili na dotrénovanie niektorých restov, preto začíname neskôr a priamo ostrým štartom na 400 metrov,“ vysvetlil Bujnov kouč Radoslav Ivan.

Dvadsaťsedemročný štvorstovkár banskobystrickej Dukly si pred prvým súťažným štartom nedáva veľké ciele. „Poteší ma každý kvalitný výkon, ktorý sa mi v halovej sezóne podarí zabehnúť. Samozrejme, chcem zabojovať o miestenku na marcové ME v Istanbule, ale či to bude reálne, naznačia zrejme už moje prvé preteky v Luxemburgu. Teraz bude kľúčové zvládnuť všetko tak, aby som ostal zdravý,“ prízvukuje Šimon Bujna.
Podľa výsledku úvodnej štvorstovky v Luxemburgu sa bude odvíjať ďalší program Šimonovej halovej súťažnej sezóny 2023 s vrcholom na marcových ME v Istanbule.

Jeho príprava na halovú sezónu nebola zďaleka ideálna. Na tréningovom kempe na Tenerife ho trápila prvý týždeň korona („Nebol som schopný poriadne trénovať…“) a po návrate do Bratislavy nemal šancu naplno odbehať špeciálne rýchle tréningy, keďže v hale bolo pre jeho potreby príliš málo stupňov („Všetky dôležité tréningy som preto odbehal pomalšie, ako bolo potrebné“).

Okrem spomenutých dvoch komplikácií išlo všetko ostatné v Bujnovej príprave na halu 2023 bez problémov.

Šimon Bujna na predošlých dvoch halových ME nechýbal. V roku 2019 v Glasgowe štartoval ešte na 60 m, pričom sa dostal do semifinále a celkovo skončil 23. V roku 2021 v Toruni ho po vypadnutí v rozbehoch na 400 m klasifikovali na 38. priečke. Limit na istanbulské HME 2023 je 46,35 sekundy, čo je výkon kvalitnejší ako slovenský halový rekord 46,65 Dušana Malovca z roku 1983.

Európska atletika (EA) plánuje na štvorstovke 30 štartujúcich. Kvalifikačný proces na halové ME 2023 v istanbulskej hale Atakoy sa začal už 15. februára 2022 a skončí sa o polnoci 19. februára 2023. Bujnov halový osobák na 400 m z februára minulého roka v Prahe má hodnotu 47,17.

Ak by sa Šimon do Istanbulu nekvalifikoval v individuálnej štvorstovke, črtá sa ešte šanca pre slovenskú štafetu na 4 x 400 m. Pravdu povediac však nie je veľká, lebo štartovať môže len šesť kvartet – domáci Turci, tri najlepšie krajiny z európskych tabuliek 2022 plus ďalšie dve s najlepším súčtom štyroch jednotlivcov na 400 m v halovej sezóne 2023 k 20. februáru.

„Šanca dostať sa do tejto najlepšej európskej šestice je veľmi malá. Keby mohlo štartovať dvanásť štafiet, bolo by to oveľa reálnejšie,“ zdôraznil tréner Radoslav Ivan. „Keby si aj všetci chalani v hale zlepšili osobáky a prelomili 47-sekundovú hranicu a niekto z nich by dokonca pokoril aj slovenský halový rekord, z hľadiska možnosti kvalifikovať sa so štafetou do Istanbulu by to prakticky asi vôbec nič neznamenalo.“

Slováci sa v štafete na 4 x 400 m predstavili vlani na halových MS v Belehrade aj na ME pod holým nebom v Mníchove. Kvarteto v zložení Šimon Bujna, Patrik Dömötör, Matej Baluch, Miroslav Marček skončilo na v Belehrade 11. a o vyše 6 sekúnd časom 3:09,79 min zlepšilo 14-ročný rekord SR. V máji v Košiciach potom štvorica Patrik Dömötör, Martin Kučera, Oliver Murcko, Šimon Bujna po 22 rokoch posunula rekord SR pod holým nebom o 30 stotín na 3:05,72 min a na augustových ME skončilo Slovensko v zostave Marček, Dömötör, Kučera, Bujna na 15. mieste.

10.1.2023   /   Dráhové behy   /   Autor: www.atletika.sk   /    Foto: www.atletika.sk

Ďalšie články