Slovenská štafeta na 4 x 400 m sa na halové MS pripravovala v hale Elán v Bratislave pod dohľadom kouča Pavelku

Slovenská štafeta na 4 x 400 m sa na halové MS pripravovala v hale Elán v Bratislave pod dohľadom kouča Pavelku
Slovenská atletika bude mať druhý raz sebou zastúpenie na halových majstrovstvách sveta v mužskej štafete na 4 x 400 metrov.
V nedeľu 3. marca sa na novučičkom povrchu 200-metrového oválu v Glasgow aréne predstaví štvorica z pätice nominovaných – Matej Baluch, Šimon Bujna, Patrik Dömötör, Mário Hanic, Miroslav Marček.

Svetová atletika (World Athletics) v tejto disciplíne nestanovila účastnícky limit. SAZ však podmienil účasť štafety mužov na 4 x 400 m tým, že priemer individuálnych výkonov štvorice najlepších musí byť 47,90 sekundy a lepší. Slovenskí štvorstovkári sa v halovej sezóne 2024 činili, štart na svetovom šampionáte bol pre nich veľká motivácia. Štyria z piatich najlepších si zlepšili osobné rekordy a priemer ich výkonov sa dostal až na métu 47,195, teda výrazne prekonali nominačnú požiadavku SAZ.

V deň, keď Svetová atletika potvrdila definitívne štart Slovákov na HMS 2024 na 4 x 400 m, začala naša štafeta v Bratislave v hale Elán prípravu na glasgowský šampionát. Štvorica Baluch, Dömötör, Marček, Hanic trénovala pod dohľadom nového šéftrénera mládeže SAZ Adriána Pavelku do piatku.

„Pripravovali sme sa vždy dopoludnia, keď bola hala najmenej vyťažená. Na kempe, žiaľ, chýbal Šimon Bujna, ktorý sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov – pobolievalo ho hrdlo, potreboval sa doliečiť,“ vysvetľoval Adrián Pavelka, ktorý je aj osobný tréner Miroslava Marčeka a Mária Hanica. „Zamerali sme sa najmä na zdokonaľovanie odovzdávok, práve z tohto pohľadu bolo pre nás toto sústredenie veľmi dôležité. Ukázalo sa, kto a na ktorom úseku bude najužitočnejší. Zároveň sme utužovali i partiu, po tréningoch sme ešte debatovali na spoločnom obede.“

Adrián Pavelka mal pred kempom predstavu, v akom zložení a v akom poradí naši štvrťkári v Glasgowe pobežia. Sústredenie ho utvrdilo v tom, že jeho predstava bola správna. „Snažili sme sa zistiť, v ako, najoptimálnejšom poradí by mohli chalani bežať na svetovom šampionáte. Nevznikalo iba na základe dosiahnutých osobných rekordov, ale aj podľa toho, ako dokážu jednotliví chalani prijať či odovzdať štafetový kolík,“ zdôraznil Pavelka, ktorý bude na HMS pôsobiť vo funkcii technického vedúceho výpravy a zároveň kouča zodpovedného za štafetu na 4 x 400 m.

Ako by mala teda vyzerať slovenská zostava v Glasgowe v rozbehoch mužov na 4 x 400 m, ktoré sa uskutočnia v nedeľu 3. marca o 12.10 h SEČ? „Štafetu bude rozbiehať Bujna, keďže má najviac medzinárodných skúseností i skúseností so zbiehaním. Myslím si, že sa naňho môžem spoľahnúť aj pri štarte z blokov. Nasledovať bude Dömötör, ktorý je momentálne najrýchlejší. Verím, že dokáže zamiešať poradím. Kolík odovzdá Marčekovi, ktorý vie kolík výborne prevziať aj odovzdať. Keďže je z rovnakej – mojej – tréningovej skupiny ako finišman Hanic, majú odovzdávku odskúšanú, venujú sa jej na tréningoch pravidelne,“ prezradil tréner Pavelka.

Na predošlých halových MS v Belehrade skončili Slováci na 4 x 400 m v zostave Bujna, Dömötör, Baluch, Marček na 11. mieste z 13 kvartet v slovenskom rekorde 3:09,79 min, pričom od ôsmej priečky ich delilo iba 68 stotín. Slovensko postavilo štvorstovkársku štafetu aj na juniorských MS 2022 v Cali, kde Michalko, Grajcarík, Haraslín, Henry obsadilo 16. miesto (z 21) v juniorskom rekorde SR 3:12,43 min. Štvrťkári sa v štafete predstavili aj na ME 2022 v Mníchove, kam sa z renkingu kvalifikovalo 16 krajín. Štvoricu Marček, Dömötör, Kučera, Bujna napokon klasifikovalo na 15. priečke výkonom 3:06,98 min.
23.2.2024   /   Dráhové behy   /   Autor: SAZ/atletika.sk   /    Foto: SAZ

Ďalšie články