Slovenská mužská štafeta na 4 x 400 m zlepšila po 22 rokoch národný rekord a má šancu dostať sa na ME v Mníchove

Slovenská mužská štafeta na 4 x 400 m zlepšila po 22 rokoch národný rekord a má šancu dostať sa na ME v Mníchove
Slovenská reprezentačná štafeta na 4 x 400 metrov v zložení Patrik Dömötör (Slávia STU Bratislava), Martin Kučera (BK HNTN Bratislava), Oliver Murcko (Inter-SC Bratislava), Šimon Bujna (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) utvorila v Košiciach slovenský rekord časom 3:05,72 min.
Doterajšie takmer 22-ročné maximum 3:06,02 min kvarteta Radoslav Holúbek, Marcel Lopuchovský, Boris Vazovan, Štefan Balošák z 9. júla 2000 v Banskej Bystrici zlepšili ich nástupcovia presne o 30 stotín.

Slovenská štafeta mužov na 4 x 400 m bojuje o účasť na augustových ME v Mníchove. kde má právo štartovať 16 najlepších štafiet s najlepším súčtom dvoch výkonov dosiahnutých od 1. januára 2021 do 26. júla 2022.
Slováci v sobotu finišovali druhí tesne za Maďarskom (3:05,17, Máté, Wahl, Huller, Molnár) a pred slovenským B-tímom, ktorý v zostave s dvoma juniormi bežal tiež solídne. Miroslav Marček (Slávia STU Bratislava), Matej Baluch (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Franklin Henry (AŠK Slávia Trnava) a Roman Haraslín (Naša atletika Bratislava) dosiahli výkon 3:11,26 min.

„Na úvod sezóny je to parádny výkon. Som na chlapcov hrdý – na všetkých – z áčkovej aj béčkovej štafety. Slovenský rekord je dielo všetkých ôsmich, každý z chalanov na ňom má významný podiel,“ nadchýnal sa kouč štvrťkárskej štafety a osobný tréner dvoch jej členov (Kučera, Bujna) Radoslav Ivan, ktorý túžil po čase hlboko pod 3:08 min, čo chlapci výrazne splnili. „Vidím však ešte rezervy, preto si musím ešte sadnúť s osobnými trénermi a urobiť analýzu odovzdávok.“
Pôvodne mal bežať A-tím na treťom úseku s Miroslavom Marčekom, avšak večer pred pretekmi došlo k zmene a nahradil ho Oliver Murcko, ktorý sa po letnej univerzitnej sezóne v USA a splnení si študijných povinností na prestížnej Harvardovej univerzite už vrátil na Slovensko.

„Debatovali sme o zložení s Marčekovým trénerom Aďom Pavelkom a aj s Oliverom Murckom a došli sme k tomu, že využijeme jeho vybehanosť z americkej letnej univerzitnej sezóny, kde mu síce na konferenčnom šampionáte nevyšla individuálna štvorstovka, ale v štafete zabehol svoj úsek za 46,4. Ukázalo sa to ako dobré rozhodnutie,“ skonštatoval Radoslav Ivan.
Nasadením Murcka do „áčka“ sa z reprezentácie SR do 23 rokov stal iba B-tím Slovenska, keďže Marček už nespĺňa vekový limit a padla aj šanca na národný rekord v tejto vekovej kategórii, čo však vynahradil seniorský rekord.

Tréner Radoslav Ivan neoficiálne (ručne) odmeral aj medzičasy na jednotlivých úsekoch. Na prvom (najdlhšom i najťažšom) dosiahol Dömötör 47,47, Kučera zvládol svoj letmý úsek za 46,48, Murcko za 46,16 a Bujna „doletel“ do cieľa za výborných 45,29! Spolu to dávalo ručne meraných 3:05,40 min.
21.5.2022   /   Dráhové behy   /   Autor: Gabriel Bogdanyi/atletika.sk/SAZ   /    Foto: SAZ (vg)

Ďalšie články