Prvou Slovenkou na HME 2023 bude osemstovkárka Gajanová, jej cieľom je postup aspoň do semifinále

Prvou Slovenkou na HME 2023 bude osemstovkárka Gajanová, jej cieľom je postup aspoň do semifinále
Gabriela Gajanová bude vo štvrtok podvečer prvou slovenskou reprezentantkou, ktorá sa predstaví na halových majstrovstvách Európy v Istanbule. 
BRATISLAVA 2. marca - Šampionát v Turecku sa začal vo štvrtok a potrvá do nedele, okrem Gajanovej budú o čo najlepšie výsledky bojovať aj Viktória Forsterová a Ján Volko. Pre 23-ročná Liptáčku bude štart v Istanbule prvý reprezentačný od OH v Tokiu z leta 2021. Oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ) upozornil, že Gajanová chcela plnohodnotnú sezónu absolvovať už pred dvoma rokmi, no plány jej vtedy a aj vlani prekazil covid. "Na seniorských vrcholoch som sa ešte nikdy nedostala ďalej z rozbehov, potešilo by ma, keby sa to teraz podarilo," povedal pred odletom do Turecka.

Vlani chýbala na svetovom aj kontinentálnom šampionáte, preto si možnosť štartovať na HME v Istanbule váži o to viac. "Som rada, že tento rok mi zdravie konečne vydržalo a nominovala som sa na istanbulský šampionát. Minulý rok bol pre mňa veľmi náročný - najmä z psychickej stránky. Stále som si len zvykala na nový systém tréningu a dlho sa to neprejavovalo na výkonoch v pretekoch. Forma prišla až v druhej polovici sezóny. Priznám sa, prežívala som ťažké obdobie. Obetovala som tomu veľa: sústredenia v zahraničí, cestovanie za trénerom do Švajčiarska, iný spôsob prípravy. Preto ma veľmi mrzelo, že som sa nekvalifikovala na MS ani ME. Možno však práve to ma motivovalo ešte viac. Naposledy som reprezentovala Slovensko na olympiáde v Tokiu 2021, takže teraz si ďalšiu možnosť vážim o to viac,“ cituje Gajanovú web SAZ. Tá sa v minulosti pripravoval s trénerom Pavlom Sloukom, teraz je súčasťou medzinárodnej tréningovej skupiny Louisa Heyera.
 

"Išla som do niečoho úplne nového, dlho som si zvykala, ale obohatilo ma to mentálne aj športovo. Som veľmi spokojná. Naučila som sa viac spoliehať sama na seba. Veľa vecí sa deje na diaľku a je len na mne, ako si zabezpečím plnenie všetkých plánov. Závisí odo mňa, koľko tomu obetujem, ako si všetko vybavím, koľko odtrénujem. Nikto nado mnou nestojí. Musím dobre počúvať svoje telo, ako sa cítim na tréningu aj mimo neho. Som oveľa samostatnejšia. Zmien bolo veľa, rozhodla som sa venovať naplno atletike, preto som najskôr prerušila, a potom ukončila štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Takto mi to vyhovuje, pretože veľa času mi zaberá cestovanie. S trénerom Heyerom sa stretávame na sústredeniach v zahraničí, napríklad v Portugalsku alebo v Juhoafrickej republike. Často za ním dochádzam do Švajčiarska. On na Slovensku ešte nebol," opísala Gajanová novú spoluprácu.

A aký cieľ bude mať v Istanbule? "Na seniorských vrcholoch som sa ešte nikdy nedostala ďalej z rozbehov. Veľmi by ma potešilo, keby sa to teraz podarilo… Prvý krok bude postúpiť z rozbehov. Budem veľmi rada, ak sa mi to podarí. Urobím všetko pre to, aby bol výsledok čo najlepší, a aby som bola spokojná s tým, ako som reprezentovala Slovensko. Hala je pre mňa stále nová, inak sa v nej rozmýšľa a všetko sa deje akosi rýchlejšie ako vonku. Človek musí rýchlo reagovať, dávať si pozor na zákruty, aby predbiehal iba na rovinke, ktorá je kratšia. Musím sa riadiť pocitmi," prezradila.

Gajanovú rozbeh na 800 m čaká vo štvrtok o 19.48 h miestneho času, teda o 17.48 h SEČ. Predstaví sa v druhom rozbehu a jej súperkami budú reprezentantky z Rumunska, Nórska, Španielska, Švajčiarska a Slovinska.
2.3.2023   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA

Ďalšie články