Predvianočná nálada v hale Elán

Počas predvianočných sviatkov sa v bratislavskej atletickej hale Elán konala tradičná akcia Atletika mostom. Tieto preteky sú prioritne orientované pre telesne postihnutých športovcov, samostatné disciplíny však absolvujú aj atléti bez hendikepu.

V sobotu 18. decembra sa v hale Elán zišla i špička slovenských hendikepovaných atlétov, ktorí buď chodia alebo ašpirujú na paralympijské hry. Zo známejších mien možno spomenúť guliarov Mareka Margoča, Júliusa Hutku, Ivanu Krištofičovú, bežca Jozefa Ambróza, šprintérku Hanu Kolníkovú a diaľkarku Lenku Gajarskú. Títo pretekári pravidelne súťažia i medzi nepostihnutými atlétmi a dosahujú neraz dobré výsledky. Okrem Slovákov tu boli hendikepovaní pretekári z Chorvátska, Cypru alebo Čiernej Hory.

Z pretekárov, ktorí súťažili medzi nepostihnutými, prevládali zástupcovia bratislavských atletických oddielov. V behu na 60 m mužov sa o prvé dve miesta podelili Adrián Frindrich zo Slávie UK Bratislava (7, 17 s), ktorý zdolal svojho staršieho kolegu Romana Turčániho o stotinu sekundy. Šprintéri zo Slávie UK ovládli i beh na 200 metrov, kde obsadili prvé štyri miesta.

V behu na 800 metrov mužov zvíťazil v sólovom behu bežec Slávie UK Bratislava Jakub Bottlík, jeho výkon stačil na čas 2:07, 06 min. V behu na 1 500 metrov vyhral Peter Kováč z MŠK Žiar nad Hronom, ktorý v minulej sezóne vybojoval i cenné kovy v juniorskej kategórii v behoch na 800 resp. 1 500 metrov. Zaujímavosťou bolo, že tesne pred štartom na 1 500 metrov, absolvoval nesúťažne i beh na 800 metrov. Druhý dobehol na 1 500 metrovej trati Ján Matúš z AK Junior Holíč, v čase 4:21, 96 min. Ďalšou zaujímavosťou sobotňajšieho programu bola aj dvojitá porcia trate 1 500 metrov pre telesne hendikepovaného bežca Jozefa Ambróza, ktorý si celú trať zopakoval ešte raz s bežcami, ktorí netrpia telesným postihnutím.

Medzi   ženami na najkratších tratiach zvíťazila Martina Grigláková, ktorá ešte v minulej sezóne behávala za Sláviu UK Bratislava, ale po sezóne ohlásila prestup ku konkurentom zo Slávie STU. Na šesťdesiatke dosiahla výkon 8, 37 s a v behu na 200 metrov 27, 20 s. Bolo cítiť, že halová sezóna ešte len začína a viacerí pretekári sú v plnom tréningovom zaťažení a halové preteky absolvujú skôr v rámci tréningov. Na 1 500 metrovej trati vyhrala mladá pretekárka (roč. 97) Katarína Feriancová z MAC Rača. Zverenkyňa Dušana Štancela dosiahla čas 5:28, 72 min.

V skoku do diaľky sa v rámci prípravy medzi dievčatami predstavili i Kornélia Lohyňová zo Slávie UK Bratislava a Barbora Moravčíková z Vitalu. Obe na jeseň reprezentovali Slovensko v tejto disciplíne na medzištátnom stretnutí  žiactva v Hodoníne. V sobotu zvíťazila Lohyňová výkonom 475 cm, Moravčíková skončila druhá výkonom 463 cm.

22.12.2010 / Dráhové behy / Autor: AC MALACKY