Podľa Pogányho majú Slováci dobré podmienky. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale peňazí je dosť, hovorí úspešný tréner

Podľa Pogányho majú Slováci dobré podmienky. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale peňazí je dosť, hovorí úspešný tréner
Slovenská výprava na júlových majstrovstvách sveta v atletike v americkom Eugene bude mať zrejme iba piatich športovcov - istú účasť majú zatiaľ chodci Miroslav Úradník, Dominik Černý, Hana Burzalová a Ema Hačundová a prekážkárka Daniela Ledecká.
BRATISLAVA 4. júla - S momentálne zranenými reprezentantmi Jánom Volkom, Emmou Zapletalovou a ďalšími by ich mohlo byť dvakrát viac, no stále je to málo oproti Česku či Maďarsku. Úspešný tréner Michal Pogány pôsobil pri národných výberoch všetkých troch krajín a myslí si, že Slováci majú dostatočne dobré podmienky na to, aby dosiahli viac úspechov.

"Myslím si, že aj u nás je to nastavené dobre a slovenskí atléti majú vytvorené také podmienky, aké má málokto v Európe. Aj ja často čítam kritiku, že to nie nastavené správne. A že všetci čakajú len výkony. Iste, čakajú sa výkony, to je jasné. A ľudia ich čakajú absolútne adekvátne k tomu, koľko peňazí sa do atletiky investuje. Pretože mnohí športovci trávia mnoho času v zahraničí. Na sústredeniach v Turecku, na Kanárskych ostrovoch, v Čiernej hore a neviem kde všade. Takže nech sa na mňa nikto na Slovensku nehnevá, ale peňazí je dosť. Preto si myslím, že atletika na Slovensku ide hore a pôjde hore," povedal Pogány pre oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ).
Pogány v súčasnosti pôsobí v atletickom tíme v maďarskom Györi, kde má na starosti deti od 15 do 18 rokov. Nedávno pracoval pri maďarskej reprezentácii ako tréner mužov aj žien v skoku do výšky. Zaznamenal, že atletika je v krajine stále populárnejšia: "Myslím si, že atletika je v Maďarsku na veľkom vzostupe. Pribúdajú štadióny a majú na to veľa peňazí. Tu idú do tohto športu naozaj obrovské investície. A myslím si, že sa im to už postupne aj vracia. A keďže už na budúci rok tu budú majstrovstvá sveta, tak pre nich je to obrovská reklama: No a v podstate aj veľká pomôcka k tomu, ako získať budúcich atlétov pre tak krásny šport, akým atletika rozhodne je."

Pogány trénoval v roku 2019 slovenskú trojskokanku Zuzanu Ďurkechovú, ktorá sa na majstrovstvách Európy do 23 rokov vo švédskom Gävle prebojovala do finále. Dlhé roky pôsobil ako tréner v Dunajskej Strede, kde viedol Renátu Medgyesovú či diaľkara Árona Szmudu. Najväčšie úspechy dosiahol s českou trojskokankou Šárkou Kašpárkovou, ktorá pod jeho vedením získala bronzovú medailu na OH 1996 v americkej Atlante a o rok neskôr sa stala majsterkou sveta v gréckych Aténach. V Maďarsku podľa neho vyrastá niekoľko sľubných atlétov, ktorí by v budúcnosti mohli byť úspešní.

"Talentov je, samozrejme, viac. Momentálne tu majú napríklad tri nádejné výškarky. Mená zatiaľ hovoriť nebudem, pretože ešte nikomu nič nehovoria. Ale potom je tu aj jeden veľmi výrazný talent v sedemboji Kriszt Sarolta, toto meno si už môžete zapamätať. A majú aj veľa nádejných vrhačov, tu cítiť ich tradíciu. Samozrejme, majú aj veľa šprintérov, pretože tu sú na to naozaj dobrí odborníci. Nedávno išla stovku Boglárka Takácsová za 11,37. Zlepšuje sa aj prekážkarka Luca Kozáková, aktuálne sa dostala na 12,70. Teraz trošku haprujú skoky, ale možno budúce veľké mená budú aj na stredných tratiach. Osobne si myslím, že majú hneď niekoľko vyvolených, ktorí môžu už čoskoro dosahovať veľké výkony," zhodnotil Pogány.

4.7.2022   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články