Niekdajšia svetová šampiónka Jerutová sa bude pred CAS brániť iba 5 týždňov pred začiatkom OH

Niekdajšia svetová šampiónka Jerutová sa bude pred CAS brániť iba 5 týždňov pred začiatkom OH
Niekdajšia svetová šampiónka v behu na 3000 m prekážok Norah Jerutová iba päť týždňov pred začiatkom olympijských hier v Paríži absolvuje výsluch vo veci možného dopingu.
LAUSANNE 17. apríla - Dvadsaťosemročná rodáčka z Kene, ktorá reprezentuje Kazachstan, predstúpi pred Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne 17. júna, aby sa bránila odvolaniu Svetovej atletiky (WA). Očakáva sa, že CAS vynesie verdikt ešte pred súťažami na 3000 m prekážok pod piatimi kruhmi, ktoré sa v Paríži uskutočnia od 6. do 8. augusta.
Jerutová mala vlani od apríla do novembra zastavenú činnosť, pretože bola obvinená z dopingu, v jej biologickom pase sa totiž vyskytli nezrovnalosti. V lete nemala šancu v Budapešti obhajovať titul svetovej šampiónky z Eugene 2022.

Disciplinárna komisia WA vlani prípad detailne preskúmala a vyhodnotila, že neobvyklé výsledky jej krvných testov mohli spôsobiť vredy či nákaza ochorením COVID-19, v tele bežkyne totiž nenašli žiadne zakázané látky. Výsledkom bolo, že jej v novembri s okamžitou platnosťou uvoľnili činnosť. Jednotka pre integritu atletiky (AIU) sa však rozhodla preskúmať prípad a tan sa dostal pred CAS. Podľa AIU mohlo ísť o nepovolený krvný doping.
Športovkyňa sa obhajovala tvrdením, že trpí bolestivými vredmi v tráviacej sústave. Údajne sa u nej objavujú, keď je v strese. S uvedeným problémom vraj viackrát skončila v nemocnici. Podľa experta, ktorý svedčil v prospech Jerutovej, môže práve krvácajúce vredy vysvetliť výkyvy v testovaných vzorkách. Vzorku z roku 2020 podľa obhajoby mala ovplyvniť nákaza koronavírusom. Podľa disciplinárky všetky argument vyvolali "dostatočnú pochybnosť v prípade, takže by bolo nespravodlivé Jerutovú potrestať".

Prípad africkej vytrvalkyne s kazašským pasom poukazuje na zložitosť vyšetrovania dopingu v atletike. V tomto športovom odvetví sa pokúšajú eliminovať používanie nedovolených podporných látok u bežcov tzv. biologickým pasom, ktorý sa v priebehu času spolieha na údaje o krvi športovcov a to je aktuálne kľúčový nástroj na boj proti dopingu.

V roku 2017 podobnú tortúru podstúpil elitný slovenský chodec Matej Tóth, vtedy ako úradujúci olympijský šampión na 50 km. Niekoľko mesiacov sa aj s pomocou expertov bránil obvineniu z krvného dopingu, keďže v rokoch 2009 až 2016 mala jeho jedna vzorka z 24 odberov hodnotu tesne mimo vymedzeného rámca.

Jerutová sa ešte ako reprezentantka Kene stala v roku 2016 africkou šampiónkou v behu na 3000 m prekážok, v roku 2021 v rovnakej disciplíne ovládla prestížnu Diamantovú ligu. V lete 2021 vynechala OH v Tokiu, pretože čakala na povolenie reprezentovať Kazachstan, vo farbách ktorého súťaží od roku 2022.
17.4.2024   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články