Niekdajšia svetová šampiónka Jerutová môže štartovať na OH v Paríži, CAS zamietol odvolanie Svetovej atletiky

Niekdajšia svetová šampiónka Jerutová môže štartovať na OH v Paríži, CAS zamietol odvolanie Svetovej atletiky
Niekdajšia svetová šampiónka v behu na 3000 m prekážok Norah Jerutová môže s definitívnou platnosťou súťažiť na olympijských hrách v Paríži.
LAUSANNE 26. júna - Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne totiž zamietol odvolanie Svetovej atletiky (WA) voči tomu, že rodáčka z Kene, ktorá reprezentuje Kazachstan, nedostala dištanc za nezrovnalosti v jej biologickom pase. WA pre ňu žiadala zákaz činnosti na štyri roky.
Niekdajšia svetová šampiónka v behu na 3000 m prekážok mala vlani od apríla do novembra zastavenú činnosť, pretože bola obvinená z dopingu, v jej biologickom pase sa totiž vyskytli nezrovnalosti. V lete nemala šancu v Budapešti obhajovať titul svetovej šampiónky z Eugene 2022. Disciplinárna komisia Svetovej atletiky vlani prípad detailne preskúmala a vyhodnotila, že neobvyklé výsledky jej krvných testov mohli spôsobiť vredy či nákaza ochorením COVID-19, v tele bežkyne totiž nenašli žiadne zakázané látky. Výsledkom bolo, že jej v novembri s okamžitou platnosťou uvoľnili činnosť. Jednotka pre integritu atletiky (AIU) sa však rozhodla preskúmať prípad a tan sa dostal pred CAS. Podľa AIU mohlo ísť o nepovolený krvný doping.
Športovkyňa sa obhajovala tvrdením, že trpí bolestivými vredmi v tráviacej sústave. Údajne sa u nej objavujú, keď je v strese. S uvedeným problémom vraj viackrát skončila v nemocnici. Podľa experta, ktorý svedčil v prospech Jerutovej, môže práve krvácajúce vredy vysvetliť výkyvy v testovaných vzorkách. Vzorku z roku 2020 podľa obhajoby mala ovplyvniť nákaza koronavírusom. Podľa disciplinárky všetky argument vyvolali "dostatočnú pochybnosť v prípade, takže by bolo nespravodlivé Jerutovú potrestať". V tele šortovkyne sa nenašli žiadne zakázané látky.

Prípad africkej vytrvalkyne s kazašským pasom poukazuje na zložitosť vyšetrovania dopingu v atletike. V tomto športovom odvetví sa pokúšajú eliminovať používanie nedovolených podporných látok u bežcov tzv. biologickým pasom, ktorý sa v priebehu času spolieha na údaje o krvi športovcov a to je aktuálne kľúčový nástroj na boj proti dopingu.

V roku 2017 podobnú tortúru podstúpil elitný slovenský chodec Matej Tóth, vtedy ako úradujúci olympijský šampión na 50 km. Niekoľko mesiacov sa aj s pomocou expertov bránil obvineniu z krvného dopingu, keďže v rokoch 2009 až 2016 mala jeho jedna vzorka z 24 odberov hodnotu tesne mimo vymedzeného rámca.

Jerutová sa ešte ako reprezentantka Kene stala v roku 2016 africkou šampiónkou v behu na 3000 m prekážok, v roku 2021 v rovnakej disciplíne ovládla prestížnu Diamantovú ligu. V lete 2021 vynechala OH v Tokiu, pretože čakala na povolenie reprezentovať Kazachstan, vo farbách ktorého súťaží od roku 2022.
26.6.2024   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články