Na Diamantovej lige v Paríži padli dva svetové rekordy v rozpätí necelej hodiny

Na Diamantovej lige v Paríži padli dva svetové rekordy v rozpätí necelej hodiny
Hneď dva svetové rekordy videli v nedeľu diváci na mítingu atletickej Diamantovej ligy v Paríži.
PARÍŽ 8. júla - Najprv vo výške žien skončila Ukrajinka Jaroslava Mahučichová na prvý pokus 210 cm a o centimeter pokorila 37-ročné maximum Bulharky Stefky Kostadinovovej. O necelú hodinu neskôr Keňanka Faith Kipyegonová posunula vlastný rekord na 1500 metrov z vlaňajška výkonom 3:49,01 minúty o sedem stotín sekundy.

Mahučichová už mala istotu nedeľňajšieho triumfu, keď pokorila 203 centimetrov a úradujúca halová svetová šampiónka Nicola Olyslagersová z Austrália na tejto výšky neuspela. Ukrajinka potom preletela aj ponad latku vo výške 207 cm a na prvý pokus pokorila aj 210 cm. "Keď som na toto podujatie cestovala, tak som cítila, že môžem zdolať 207 a možno aj 210 cm. Konečne som svoju vlasť zapísala do histórie svetovej atletiky," uviedla 22-ročná hlavná favoritka na olympijské zlato. OH práve v Paríži sa začnú o necelé tri týždne.
Mahučichová sa po novom svetovom rekorde nevyhla ani otázkam o vojne v jej vlasti, ktorú ešte vo februári 2022 rozpútali na ukrajinskom území Rusi s pomocou Bielorusov. Uviedla, že športovci na podujatia bojujú za svoju vojnou sužovanú krajinu. "Chceme každému vo svete ukázať, že pokračujeme v boji. Chceme upozorňovať na to, že vojna na Ukrajine sa zatiaľ, bohužiaľ, ešte neskončila. Budeme bojovať na každom poli, aby sme ukázali, že Ukrajina je najsilnejšia," poznamenala.

Faith Kipyegonová predchádzajúce svetové maximum na 1500 m dosiahla v Ríme a teraz ho pokorila v Paríži. Pred mítingom Diamantovej ligy si verila. "Vedela som, že je možné dosiahnuť svetový rekord, pretože doma v Keni som behala rýchlo. Prišla som do Paríža odbehať to, na čo mám natrénované. Chcela som vidieť, v akej som forme pred obhajobou zlata na olympijských hrách," prezradila.

V Paríži sa v nedeľu bežalo mimoriadne rýchlo, keďže aj ďalších deväť účastníčok súťaže si zlepšilo osobné maximá. Tridsaťročná Keňanka nebude pod piatimi kruhmi obhajovať iba prvenstvo z Tokia, ale pokúsi sa o zisk tretieho olympijského zlata, keďže ho získala aj v Riu de Janeiro 2016.
8.7.2024   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články