MSR v atletike pohľadom majstra Slovenska 2011: Behy mali „lepší rok“

MSR v atletike pohľadom majstra Slovenska 2011: Behy mali „lepší rok“
Nové Mesto nad Váhom sa počas prebiehajúceho víkendu (2. – 3. júla) stalo zrejme jedným z najrušnejších miest Slovenska. Zrejme ani nie tak pre atletický šampionát mužov a žien, ale skôr vďaka TOP Festu – hudobnej akcii, ktorá na neďalekej Zelenej vode prilákala davy nielen zo Slovenska. S vaším dovolením, my sa nebudeme príliš rozpisovať o vystúpeniach Chinaski, Polemicu, Kabátu alebo Čechomoru, ale dáme prednosť atletike, konkrétne behom na stredné a dlhé trate.

V prvom rade treba povedať, že žiadne veľké prekvapenia sa nekonali. Núdza o zaujímavé momenty však nebola. V behoch chýbal míliar Jozef Repčík, ktorý laboruje so zranenou pätou. Časy vo vytrvalostných behoch boli prevažne kvalitnejšie a dramatickejšie, ako napríklad na minuloročnom šampionáte v Nitre. Napokon – posúďte sami:

Pelikán potvrdil prognózy


Jozef Pelikán z bratislavského Interu dal prednosť behu na 1500 metrov pred osemstovkou, čo mohlo byť mierne prekvapenie. Sám však v tejto sezóne absolvoval už niekoľko štartov na 1500 metrov, napríklad na majstrovstvách Európy družstiev 2. ligy v Novom Sade v Srbsku, kde bežal tohtoročné slovenské maximum 3:45,85 min. V Novom Meste nad Váhom mu mal najviac konkurovať Jaroslav Szabo z Akademika Tu Košice, ktorý vcelku úspešne mixuje všetky stredné a dlhé trate od 800 m po 5000 m. Tento bežec obhajoval minuloročné prvenstvo na tejto trati (minuloročný čas 4:01,97 min). Počítať bolo treba aj s Petrom Ďurecom z Banskej Bystrice alebo Vladimírom Findrom zo Slávie UK Bratislava. Papierové prognózy zobrali za svoje. Od štartu sa nikto príliš netlačil do vedenia a rozhodovalo sa v poslednom kole, kedy začal Pelikán získavať náskok. Szabo z Košíc mu však odmietal víťazstvo darovať len tak a v závere videli diváci peknú stíhačku, ktorú však Szabo nedotiahol do úspešného konca. Pelikán vyhral časom 3:57,74 min, Szabo bol druhý časom 3:58,15 min. Je pozitívne, že i Ďurec (4:00,55 min) a Findra (4:00,75 min) sa dostali takmer pod hranicu štyroch minút, ktoré prakticky znamenajú rozdiel medzi dobrým a slabým výsledkom na tejto trati. Bol to vskutku pekný bežecký súboj.

Klocová testovala, konkurovali jej Novozámčanky

Medzi ženami pútalo na tejto trati prirodzene meno Lucie Klocovej – slovenskej reprezentantky a štvrtej ženy z minuloročných majstrovstiev Európy v Barcelone na 800 metrov. Podľa vlastných slov mala bežať voľne a záverečných približne 200 metrov zrýchliť do maxima a trénovať tak záver. A aby sme nezabudli – ešte k tomu mala pridať titul slovenskej šampiónky. Ako tak jej mohli konkurovať len Novozámčanky. Prvú polovicu trate sa Klocovej držala ako kliešť o dvanásť rokov mladšia Lucia Janečková z Nových Zámkov. Jej snaha udržať tempo však nepadla na úrodnú pôdu a onedlho s Klocovou stratila kontakt. Klocová v závere predviedla očakávaný špurt a čas 4:30,95 min, čím roztlieskala tribúnu na štadióne. Janečkovú ešte v poslednom kole predstihla ostrieľaná bežkyňa z toho istého klubu Jana Styková. Tá stratila na Klocovú 21 sekúnd, Janečková dobehla v čase 4:57,73 min tretia. Anabáza Lucie Klocovej pokračovala i v nedeľu behom na 800 metrov. I oblečenie, ktoré zvolila (dlhé rukávy, dlhé nohavice) dávalo znať, že to naša jednotka na tejto trati neberie nijako „smrteľne vážne“ a i osemstovka bude najmä o testovaní formy. V nedeľu panovalo psie počasie – vietor sa miešal s dažďom a bola aj zima. Klocovej voľné tempo nahrávalo druhej žene slovenských tabuliek Csille Fugliovej z Nových Zámkov, ktorá sa na tohtoročnej Zlatej tretre v Ostrave blysla osobným rekordom s hodnotou 2:07,66 min. A hoci tempo behu nebolo vysoké, vzájomný beh oboch týchto žien sa musel fanúšikom páčiť. Opäť sa rozhodovalo v samom závere a na poslednej stovke Klocová predviedla, že má i rýchle členky. Vyhrala časom 2:12,56 min a skompletizovala zlaté double v oboch strednotratiarských disciplínach. Csilla Fugliová finišovala s miernou stratou za 2:13,73 min.

Zlato po kúpeli

Prvé zlato v živote vybojoval na majstrovstvách Slovenska v mužskom steeplechase na 3 kilometre Jakub Valachovič. Prvý raz pritom figuroval v tabuľkách, ktoré boli chudobné na mená lepších bežcov (Vajs, Michalčík, Magyar, Dubašák alebo Lonský), ako číslo jeden a úlohu favorita chcel potvrdiť. Štart náročnej bežeckej disciplíny, ktorá na Slovensku nesie neoficiálny punc „najslabšej“, bol naplánovaný na 18:40 hod. Stanovený čas usporiadatelia do bodky (respektíve do sekundy a možno nejaké drobné) naplnili. Po štarte sa Valachovič dostal do trháku a nikto z riedkeho štartového poľa s ním nedržal kontakt. Okrem malackého bežca štartoval napríklad junior z Nitry Ján Dömény, ktorý mal v tabuľkách zbehnutý druhý najrýchlejší čas nad prekážkami a mal byť Valachovičov najväčší súper. Taktiež bežal aj ostrieľaný stípliar a niekoľkonásobný slovenský šampión posledných rokov Pavol Michalčík z Myjavy. I tu sa mená kandidátov na medailu potvrdili. Valachovič systémom štart cieľ neohrozene vybojoval zlato. Bez komplikácií to však nebolo a Malačan sa postaral i o zábavu:

„Hneď po štarte som sa vzdialil súperom hoci som čakal, že aspoň Nitran Jano Dömény sa ma bude snažiť držať. Na prvej vodnej prekážke som sa chcel predviesť a skočiť ju bez dotyku. Podarilo sa až na to, že vo vzduchu som neodhadol fyzikálne zákony, cez priekopu som preletel ako žaba a dopadol na ruky. Bolo to isto komické a počas vyhrabávania sa z vody som z hľadiska počul radostný detský smiech. Zrejme som v nejakom malom divákovi vzbudil záujem o túto disciplínu, čo by bolo pozitívne. Viem si predstaviť, že ten drobec potom netrpezlivo očakával či podobný kúsok predvediem ešte raz, no ďalšiu radosť som mu nedoprial,“
vysvetľoval Valachovič. Prvý kilometer prebehol vo voľnom tempe za 3:10 min a pokiaľ chcel útočiť na osobný rekord, musel zabrať. „Bolo to ťažké, zrýchlil som, no v závere už to stačilo len na 9:28 min, čo ma sklamalo,“ priznal Malačan. Pavol Michalčík, ktorý dobehol na tretej priečke v slabšom čase 10:08,19 min vravel: „V poslednej dobe som menej trénoval, keďže som sa ženil. Svadba prináša množstvo príprav, vybavovaní, na tréningy bolo málo času,“ priznal Michalčík. Svadba vôbec hrala v prípade sobotňajšieho stípla významnú úlohu, keďže aj druhý v poradí Ján Dömény len „odskočil“ zo svadobnej oslavy vlastnej sestry. Na stupne víťazov už vystupoval v kvádre a na oslavu sa veľmi náhlil so slovami: „Sestra ma zabije! Už teraz meškám!“ Bol to vôbec hektický deň pre mladého Štúrovčana, ktorý trénuje v Nitre a je hlavným kandidátom na zlato na blížiacich sa juniorských majstrovstvách Slovenska, ktoré sa konajú v Trnave 9. a 10. júla.

Maníkovej vytrvalostný trojboj

Ženský stípl patrí taktiež k slabučkým disciplínam. Najväčšie favoritky na zlato sa však zišli a tak sa diváci mohli tešiť aspoň na tuhú bitku medzi Dubničankou Ľubomírou Maníkovou (v tabuľkách prvá s výkonom 11:40, 88 min) a Katarínou Pokornou zo Slávie STU Bratislava (11:48,72 min). I tu sa potvrdili prognózy a Maníková si až do konca nemohla byť ničím istá. Predsa však mala v závere navrch a svoju súperku pokorila o necelých 5 sekúnd (11:34,44 min). S Ľubomírou Maníkovou sa spája ešte jedna obdivuhodná skutočnosť. Okrem zlata nad prekážkami vybojovala bronz v behu na 10 kilometrov, ktorý sa konal len necelú hodinu po dobehnutí stípla. A aby to nestačilo – na druhý deň ešte štartovala v päťkilometrovom behu, v ktorom taktiež siahala po bronzovej medaily, ale v závere jej ju uchmatla Lucia Janečková. Aj tak je porcia 18 súťažných kilometrov za víkend solídna a Maníková si zaslúži iste obdiv.

Show Magyara a Berešovej


Desať kilometrov – najdlhšia bežecká disciplína sa niesla v absolútnej nadvláde Novozámčana Imricha Magyara, ktorý už tento rok získal titul šampióna v polmaratóne. Aj dlhých 25 kôl zvládol v pohode, nik z najväčších súperov Juraj Vitko (Kysucké Nové Mesto), Jozef Urban (Demolex Bardejov) alebo Imrich Pástor (Obal servis Košice) mu jeho zlaté plány neskrížil. Pástor dokonca po niekoľkých kilometroch odstúpil. Magyar predviedol „one man show“ a v závere sa snažil bojovať o čo najlepší čas. Ten mal hodnotu 31:23,17 min, druhý bol Urban (31:48,26 min) a tretí Vitko (32:39,86 min). Oproti minulému roku, keď na titul stačilo Miroslavovi Vankovi zabehnúť čas 32:24 min, teraz víťaz bežal o minútu rýchlejšie. Organizátori umne spojili súťaž mužov a žien na 10 kilometrov dokopy. Nielen že ušetrili množstvo času, ale i pomohli líderke medzi ženami Kataríne Berešovej z Obal servisu Košice k lepšiemu výkonu. Tá sa totiž zaradila k mužom, ktorí držali tempo aké jej vyhovovalo, a táto spolupráca jej vyniesla tohtoročný najrýchlejší čas 35:09,47 min. Počas dobiehania bežcov nad štadiónom visela dúha, ktorá akoby symbolicky znamenala rozlúčku s pekným počasím. Nedeľa mala priniesť už len dážď a zimu.

Útok z druhého sledu

O ženskej osemstovke sme už písali. Táto trať patrí i v mužskom podaní k tomu kvalitnejšiemu, čo môže slovenská atletika ponúknuť – najmä pre dvojicu Pelikán a Repčík, ktorých osobné rekordy sú zabehnuté výrazne pod 1:50 min. Ani jeden z nich však neštartoval a tak bolo treba favoritov hľadať v druhom slede. Adept na zlato číslo jeden sa volal Dušan Páleník z Nitry, ktorý už v sobotu potvrdil formu ziskom zlata na najdlhšej šprintérskej dištancii, 400 m. Konkurovať mu mal jeho tradičný súper z AC Malacky Ján Beňa, ktorý v tejto sezóne držal v talóne takmer identický osobný rekord ako súper (Páleník 1:52,13 min, Beňa 1:52,45 min). Samotný beh bol však zviazaný taktikou a divák čakal v daždivom počasí na záverečných dvesto metrov. Pripomíname, že sa bežali dva behy – kvalitnejší A beh a B beh, pričom obsadzovanie sa uskutočňuje podľa tabuliek tohtoročných najlepších výkonov. Že takýto systém je zradný sa isto presvedčilo už niekoľko bežcov. Prvý beh, hoci obsadený lepšími bežcami, sa v Novom Meste nad Váhom rozbiehal veľmi pomaly a Dušan Páleník v závere našiel dosť síl na drvivý finiš. Na jeho čas 1:56,32 min len sťažka reagoval Beňa, ktorý dobiehal druhý za 1:58,23 min. A teraz k tej zrade – Jakub Kováč zo Slávie UK Bratislava nemusel byť žiadny génius, aby si spočítal, že je v jeho silách (osobný rekord 1:59,56 min) zabehnúť taký výkon, aby odstavil aspoň Beňu z druhej priečky. Stalo sa. Nič proti – súhlasíme, že bežci z prvého behu mohli bežať rýchlejšie, no evidentne je na majstrovstvách Slovenska nevýhoda, ak patríte k lepším bežcom. Hádam by bolo dramatickejšie a zaujímavejšie, ak by bežci so slabšími výkonmi štartovali prví a po nich by sa k slovu dostali favoriti. Takýto systém by nútil bežať naplno slabších a v tom prípade i silnejších. Inak sa pravidelne budeme dívať na to ako tituly z mužskej osemstovky získavajú bežci v podpriemerných časoch.

Päťka nesklamala

Mužských päť kilometrov opäť prinieslo pekné a dramatické divadlo. Po výstrele sa striedali vo vedení zlatí z predošlého dňa – Magyar (10 km) a Valachovič (3 km prekážok). No kto si stavil na jedného z týchto mužov, kruto sa prepočítal. Skutočné nebezpečenstvo predstavovali Jaroslav Szabo z Košíc, Juraj Vitko z Kysuckého Nového Mesta a tiež český bežec Aleš Miko, ktorý štartoval mimo súťaž. Práve Miko sa po troch kilometroch predral najprv pred Valachoviča a neskôr predstihol i Magyara. Ako tiene sa ho pritom držali Vitko, Szabo a taktiež Pástor, ktorý predošlý deň vzdal beh na 10 kilometrov. Magyar s problémami držal tempo, no Valachovič už zaostával a vypadol z medailových bojov. Záver bol vskutku úchvatný, keď v šprintérskom súboji len o 19 stotín porazil Szabo Juraja Vitka a zvíťazil časom 15:05,79 min. Aktívny Miko podľahol v ďalšom zaujímavom súboji o bronz Imrichovi Pástorovi a pre Magyara a Valachoviča zostali len nižšie priečky. Tohtoročná päťka bola omnoho rýchlejšia ako minuloročná v Nitre – tam stačilo Jurajovi Vitkovi na prvenstvo zabehnúť 15:37,61 min. Tento výkon by teraz postačoval len na siedmu priečku. I medzi ženami sa bolo na čo pozerať. Schyľovalo sa k dramatickému boju Dubničanky Janky Zatlúkalovej a Kataríny Berešovej. Zlato z minulého roku obhajovala druhá menovaná, ktorá v Nitre zvíťazila časom 17:28,58 min. Zatlúkalová však bola proti Berešovej obhajobe. Diváci opäť videli drámu, na konci ktorej chýbali zrejme Berešovej sily (čo po sobotňajšej desiatke nie je nič prekvapujúce), a Zatlúkalová si vybojovala zlato časom 17:15,04 min. Berešová zaostala za Zatlúkalovou o desať sekúnd, a len sekundu za tohtoročným osobným maximom. Tretia skončila Lucia Janečková ktorá v internom súboji zdolala Maníkovú (čas 18:48,22 min).

Resumé

Ak by sme povedali, že stredné a dlhé trate boli ozdobou tohtoročného šampionátu, nebola by to pravda. Viac totiž zaujal tuhý boj v ženskej diaľke medzi „Dukláčkami“ Janou Velďákovou a Renátou Medgyesovou, obrovská smola Dubničanky Merity Bytyqiovej, ktorej na 100 m prekážok chýbala stotina k splneniu limitu na ME do 23 rokov v Ostrave, očakávané kladivárske predstavenie Libora Charfreitaga a Martiny Hrašnovej, ako i sympatický výkon 15,35 m Ivany Krištofičovej a 18,77 m Daniela Vaneka v guli vzhľadom k počasiu, ktoré guliarov nadmieru sužovalo. Výkony šprintérov znehodnocoval najmä v nedeľu silný protivietor a zima. Výkony na stredných a dlhých tratiach však priniesli pekné súboje a (až na mužskú a ženskú osemstovku) výrazne lepšie výsledky ako na minuloročnom šampionáte v Nitre. Neoslavujme, ale verme, že sa i behy budú v budúcnosti tešiť väčšej kvalite, keďže v súčasnosti naberá behanie na atraktivite i medzi bežnou športujúcou populáciou.

JAKI
6.7.2011   /   Dráhové behy   /   Autor: Jaki   /    Foto: Foto:Marián Hollý, Ing. Pavol Čudrnák hospodár AO Slávia UK Bratislava

Fotogaléria

Ďalšie články