ME: Berešová v premiére 19., z rozbehov ďalej len Repčík

22. majstrovstvá Európy v atletike v Zürichu - súhrn slovenských vystúpení v utorok 12. augusta
  ZÜRICH 12. augusta - Sedem slovenských atlétov zasiahlo do bojov v úvodný deň 22. majstrovstiev Európy vo švajčiarskom Zürichu. Vo finále v behu žien na 10 000 m sa predstavila Katarína Berešová, ostatných šesť Slovákov z rekordnej 28-člennej výpravy súťažilo v rozbehoch a kvalifikáciách. Postup z nich si vybojoval jediný - osemstovkár Jozef Repčík.

Berešová, ktorá je špecialistkou na behy v teréne, debutovala na majstrovstvách Európy na dráhe na 10 000 a zaradila sa na konečné 19. miesto. Dvadsaťšesťročná členka TJ Obal servis Košice výkonom 33:28,60 zaostala o takmer 17 sekúnd za osobným rekordom z mája v Jičíne (33:11,66). Napriek tomu si zabehla druhý najlepší výkon kariéry. "Bol to taký môj štandard. Chcela som bežať rýchlejšie. Prvý kilometer bol veľmi pomalý. Potom som sa to snažila dobehnúť. Na druhom kilometri som bola ešte niekde vpredu, ale v druhej polovice pretekov už najlepšie zrýchlili a ušli mi. Celkovo si však myslím, že to bol veľmi pekný výkon,“ povedala Katarína Berešová.

V poslednom zo štyroch rozbehov na 800 m si Jozef Repčík skúsene od začiatku do konca strážil postupovú pozíciu. Napokon dobehol na 3. mieste a výkonom 1:47,90 si vybojoval stredajšie semifinále. Pre 28-ročného člena Slávie UK Bratislava Repčíka je to už štvrtá účasť na majstrovstvách Európy. Pred dvoma rokmi v Helsinkách skončil zatiaľ najvyššie - na 7. mieste. "Nebol som vystresovaný, lebo som vedel, že ak to niekto nakopne, z nášho rozbehu môže pokojne postúpiť aj sedem ľudí. Nemalo význam tlačiť sa do prvých dvoch predo mnou. Kontroloval som situáciu. V záverečnej rovinke som sa ešte obzrel, zozadu ma nedobiehali, takže nemalo význam ísť až na krv," uviedol Repčík.

Jana Velďáková nepostúpila z kvalifikácie do finále súťaže diaľkarok. Skúsená 33-ročná členka VŠC Dukla Banská Bystrica dosiahla iba priemerných 624 cm a celkovo sa zaradila na 17. priečku (jej zürišská kvalifikačná séria: 624 - 621 - prešľap). Na posledné dvanáste postupové miesto bolo potrebné skočiť 644 cm, pritom tohtoročný najlepší výkon J. Velďákovej je 655. Ak by sa k nemu čo len priblížila, v stredajšom finále by nechýbala. "Po prvom pokuse 624 cm som si myslela, že som skončila oveľa viac. V treťom pokuse som len nezmyselne prebehla cez doskočisko, neviem, kde sa stala chyba. Musela som urobiť nejakú chybu v rozbehu. Snažila som sa bojovať, chcela som skočiť oveľa viac,“ hodnotila J. Velďáková.

Strednotratiarka Lucia Klocová nepostúpila do finále behu na 1500 m. Výkonom 4:14,77 min obsadila 10. miesto v druhom rozbehu. V súčte oboch rozbehov skončila v 25-člennom štartovom poli šestnásta. Tridsaťročná zverenkyňa Pavla Slouku absolvovala prvé vrcholné podujatie po materskej dovolenke a narodení synčeka Adama. "Zabehla som celkom dobrý čas, myslela som si, že to bude horšie. Mala som dve kolízie, ale to sa dalo čakať. Keby tie kolízie neboli, asi by to bolo lepšie, ale na postup by to zrejme nestačilo," povedala Lucia Klocová po pretekoch, ktorá bola na ME v Zürichu vďaka voľnej karte od Európskej atletiky.

Z trojice debutantiek v slovenskom drese na ME si osobný rekord zlepšila iba jedna. Iveta Putalová obsadila v druhom zo štyroch rozbehov na 400 m šieste miesto a nekvalifikovala sa do semifinále. Výkon 53,25 s je však osobným maximom 26-ročnej členky Slávie UK Bratislava. Doterajší svoj "osobák" spred ôsmich dní z luxemburského Schifflange si zverenka Marcela Lopuchovského zlepšila o 40 stotín sekundy. "Dúfala som, že to bude osobný rekord, ale nie o toľko. Je to pre mňa prekvapenie. Verím, že sa budem naďalej zlepšovať a dostanem sa aj pod 53 sekúnd," uviedla Putalová, ktorú čaká na ME 2014 ešte štafetový beh na 4x 400 m.

Šprintérky Alexandra Bezeková a Lenka Kršáková nepostúpili do semifinále behu na 100 m. Bezeková obsadila v druhom rozbehu 7. miesto výkonom 11,87. Pretekárka Akademiku TU Košice sa nepriblížila k svojmu osobnému rekordu 11,55, vďaka ktorému sa dostala do Zürichu. Celkovo obsadila 34. priečku z 36 pretekárok, ktoré dobehli do cieľa. "Výkon 11,87 je dosť vzdialený od môjho osobného rekordu. Neviem, čo sa stalo. Počas rozcvičky bolo všetko super. Keď som však vybehla z blokov, cítila som, že to nie je bohviečo," povedala Bezeková. O rok staršia Kršáková (Spartak Dubnica) zabehla vo štvrtom rozbehu o niečo lepší výkon 11,74, ale stačilo jej to rovnako na posledné 7. miesto a celkovo 30. pozíciu. Jej osobný rekord má hodnotu 11,53. "Pokazila som štart a súperky mi ušli. Človek sa snaží, ide si to svoje, ale dnes som to trochu pokazila. S tými štartmi mávam problém," uviedla Kršáková.

Výsledky - Slováci - utorkový súhrn:

Finále:  ŽENY 10 000 m: 1. Paveyová (V. Brit.) 32:22,39 min, 2. Calvinová (Fr.) 32:23,58, 3. Trabyová (Fr.) 32:26,03, 4. Vastenburgová (Hol.) 32:27,37, 5. Moreirová (Portug.) 32:30,12, 6. Mockenhauptová (Nem.) 32:30,49, 7. Mazuronaková (Biel.) 32:31,15, 8. Brittonová (Ír.) 32:32,45,... 19. Berešová (SR) 33:28,60. Z rozbehov a kvalifikácií: MUŽI  800 m: 1. English (Ír.) 1:47,38, 2. Kuciapski (Poľ.) 1:47,45, 3. Bube (Dán.) 1:47,50,... 7. Repčík (SR) 1:47,90  ŽENY 100 m: 1. Soumaréová (Fr.) 11,03, 2. Schippersová (Hol.) 11,10, 3. Lalovová (Bul.) 11,17,... 30. Kršáková 11,74,... 34. Bezeková (obe SR) 11,87 - nepostúpili do semifinále  400 m: 1. Zemľaková (Ukr.) 51,16, 2. Ohuruoguová (V. Brit.) 51,40, 3. Terrerová (Šp.) 51,62,... 19. Putalová (SR) 53,25 – nepostúpila do semifinále  1500 m: 1. Hassanová (Hol.) 4:09,55, 2. Plisová (Poľ.) 4:10,33,