Kenský strednotratiar dostal dištanc za podvody pri dopingových kontrolách

Kenský strednotratiar dostal dištanc za podvody pri dopingových kontrolách
Kenský strednotratiar Michael Saruni dostal dištanc na štyri roky za podvody pri dopingových kontrolách.
BRATISLAVA 7. februára  -  Semifinalista z OH v Tokiu sa kontrolným odberom vyhýbal prípadne na ne posielal inú osobu. Vyšetrovanie sa začalo už v roku 2022 a od januára 2023 mal Saruni dočasne pozastavenú činnosť, teraz sa dozvedel definitívnu výšku trestu. Súťažiť nesmie až do augusta 2027. Športovec počas výsluchu tvrdil, že nikto ho nikdy nežiadal o odovzdanie vzorky pre potreby antidopingovej analýzy.
Doping medzi atlétmi v Keni je stále veľkým problémom, za ostatných päť rokov dostalo sankcie približne 100 z nich, väčšina z nich boli vytrvalci. Len v utorok Kenská antidopingová agentúra (ADAK) informovala o treste za doping pre 44 športovcov, okrem atlétov v dopingovej sieti uviazli aj futbalisti či plavci. Najnižší z trestov bol zákaz činnosti na jeden rok, no boli medzi nimi aj doživotné zastavenie športovej činnosti.

Vlani v apríli v Keni spustili špeciálny plán na boj proti dopingu. "Prioritou bolo navýšiť kapacitu ADAK, aby sme mohli odobrať viac mimosúťažných vzoriek od športovcov," uviedla národná antidopingová agentúra. Kenský minister športu Ababu Namwamba informoval, že v krajine plánujú odobrať približne 3445 vzoriek od takmer 38-tisíc športovcov.

7.2.2024   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články