Ján Volko sa na úvod halovej sezóny pripravuje v Maďarsku

Ján Volko sa na úvod halovej sezóny pripravuje v Maďarsku
Elitný slovenský šprintér Ján Volko po sústredení v Juhoafrickej republike strávil doma necelé dva týždne. 
BRATISLAVA 2. januára - Halová sezóna sa totiž rýchlo blíži a 26-ročný Bratislavčan sa na ňu bude pripravovať v maďarskej Nyíregyháze v modernom atletickom komplexe. "Janko by mal v Maďarsku, ak do toho nič nepríde, trénovať dva týždne do 15. januára. Prvých sedem dní bude mať aj viacero sparingpartnerov z Našej atletiky - Tomáša Košíka, Jakuba Bendu, Tomáša Grajcaríka, Romana Haraslína, Filipa Federiča, Emku Bednovú, Mišku Ufnárovú či Agátku Cellerovú. Uvidíme, koľkým z nich študijné povinnosti umožnia, aby s Jankom ostali aj v druhom týždni,“ cituje Volkovu trénerku Naďu Bendovú oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Pred štartom prvej časti súťažnej sezóny sa Volko už nechystá na sústredenie v teple. "Nyíregyháza bola pre nás z logistického hľadiska lepšie riešenie. Do tepla trebárs na Lanzarote by zrejme išiel bez sparingov, lenže tí sú preňho veľmi dôležití. Bez nich by ani tréningy v teple nemali zmysel," vysvetlila Bendová, ktorá Volka pripravuje spolu s Róbertom Kresťankom.

Príprava slovenského rekordéra bola zatiaľ bezproblémová. "Mentálne je nastavený výborne, má obrovskú chuť do tréningu. Atletika ho opäť baví, výsledky z tohtoročnej letnej sezóny, najmä na európskom šampionáte v Mníchove ho vzpružili,“ prezradila pre altetika.sk jeho trénerka, podľa ktorej dosahuje v tréningoch výborné časy porovnateľné s výkonmi v najúspešnejších sezónach. "Čo je však dôležité, behá ich s menším úsilím, zďaleka nie je unavený či zničený. Zďaleka na ne nemusí načrieť až na dno svojich síl," doplnila.

V ostatných rokoch Volka sužovali aj zranenia. "Snažíme sa im predchádzať, preto sú náplňou prípravy aj rôzne protokoly na silu - na spevnenie achiloviek i hamstringov. Na túto časť prípravy dozerá nový člen nášho tímu, kondičný kouč Tomáš Mihálik, ktorý pre Janka cielene vypracoval špeciálny program na achilovky aj hamstringy. Potrebujeme ho udržať zdravého, preto sme sa rozhodli posilniť najslabší článok celého reťazca. Na tréningoch robí veľa nových vecí a aj vďaka tomu nie sú monotónne ako v minulosti," informovala Bendová.

Po návrate z Maďarska v polovici januára bude Volko trénovať už len v domácom prostredí. Prvý štart má naplánovaný na 29. januára, kedy sa v bratislavskej hale Elán uskutoční rovnomenný míting a tam ho čaká šesťdesiatka. Neskôr by mal súťažiť v českej Ostrave (2.2.), vo Francúzsku v Paríži (11.2.) aj Liévine (15.2.). Nasledovať bude národný halový šampionát (18.2.).

"Do halových ME v Istanbule 3. až 5. marca by sme chceli čo najskôr po domácom šampionáte absolvovať dvojštart, črtá sa míting v Birminghame 25. 2., zrejme v kombinácii s nejakými pretekmi v Nemecku,“ dodala trénerka Bendová.


2.1.2023   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA

Ďalšie články