HME: Finálové brány pre SR zakliate, najbližšie bol Repčík

Z trojice slovenských reprezentantov, ktorí sa v sobotu podvečer predstavili v semifinálových súťažiach na 32. halových majstrovstvách Európy v atletike, sa do finálových bojov nekvalifikoval ani jeden
GÖTEBORG 2. marca - Z trojice slovenských reprezentantov, ktorí sa v sobotu podvečer predstavili v semifinálových súťažiach na 32. halových majstrovstvách Európy v atletike, sa do finálových bojov nekvalifikoval ani jeden. Najbližšie k tomu bol osemstovkár Jozef Repčík, skončil celkovo deviaty, od finále ho delilo len 32 stotín. Dubnický strednotratiar obsadil v II. semifinále behu mužov na 800 m 5. miesto časom 1:50,28 min, keď mu na tretiu priečku zaručujúcu postup chýbalo 32 stotín. Deviata priečka je pre Repčíka doterajšie maximum na halových ME a zároveň aj najlepšie slovenské umiestenie v Göteborgu.

Zverenec Marcela Lopuchovského bol pri vbiehaní do posledného 200-metrového okruhu ešte na postupovej tretej pozícii, ale v závere mu došli sily. „Pokazil som to, mal som ísť zozadu, v závere zrýchliť - ako som si to plánoval. Cítil som sa však pri sile, preto ma to hnalo dopredu. Namiesto 800 metrov som vo vonkajšej dráhe nabehal o 20 metrov viac. Tým som sa pripravil o dôležité sily v závere. Moja chyba! Veľmi ma to mrzí, na finále som mal. Deviate miesto je menej, ako som chcel,“ uviedol Jozef Repčík.

Pre Paulu Habovštiakovú bol úspech už postup do semifinále. V ňom v druhom behu skončila šiesta druhým najlepším časom kariéry 2:06,37 min a celkovo obsadila 12. miesto.
Dvadsaťštyriročná Habovštiaková, ktorú trénuje holandský kouč Eugene van Kruchten, držala krok s oveľa skúsenejšími súperkami do záverečného kola (medzičas na 600 m 1:32,99), no potom jej už evidentne dochádzali sily a začala zaostávať.

Bola to moja prvá osemstovka v sezóne, kde sa menilo tempo a dosť sa strkalo. Nevedela som sa s tým popasovať. Musím sa ešte veľa učiť. Bežala som zo všetkých síl, na viac som nemala. Musím ešte tvrdo trénovať,“ povedala Habovštiaková reprezentujúca Sláviu UK Bratislava.

Jej göteborské vystúpenie však bolo nad očakávanie. Zo všetkých prihlásených osemstovkáriek mala pred šampionátom druhý najslabší výkon. V rozbehu však zabojovala a svoje maximum si zlepšila o 1,53 s na 2:04,93 min, čím sa v slovenských dlhodobých tabuľkách dostala na druhú priečku za Sedlákovú (2:01,85) a už pred Luciu Klocovú (2:05,93). Pre 24-ročnú študentku práva na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave bol už to veľký úspech a celkové 12. miesto je výsledok nad plán.

Nesklamal ani ďalší debutant na HME šprintér Adam Závacký (Slávia STU Bratislava). V II. semifinále na 60 m obsadil 6. miesto časom 6,75 sekundy, čo však na postup do finále nestačilo. Z oboch semifinálových behov sa do bojov o medaily medzi osem najlepších kvalifikovali len prví traja šprintéri. Zverenca trénera Kristiána Cupáka klasifikovali na konečnom 13. mieste, keď dosiahol zhodný výkon ako dvanásty Švajčiar Fongué.

Dvadsaťštyriročný Závacký, ktorý v zimnej sezóne 2012/2013 štartoval vo Svetovom pohári a aaj na MS v posádke slovenských štvorbobov, bol po 34 rokoch ďalší slovenský šprintér v semifinále halových ME v atletike. Naposledy bojoval o finále v roku 1979 vo Viedni Ján Chebeň, ktorý vtedy dobehol vo svojom semifinále šiesty za 6,86.

"Technicky to bolo lepšie ako v rozbehu, ale chýbala mi sila, akú som cítil na slovenskom šampionáte. Je jasné, že na takéto podujatie potrebujem oveľa viac špeciálneho šprintérskeho tréningu. Som rád, že som tu bol a videl som, kde sa nachádzajú najlepší. Slovenský šprintér v semifinále majstrovstiev Európy v hale je však úspech," uviedol Závacký.

Výsledky Slovákov v semifinále - sobotné popoludnie:

MUŽI
60 m, semifinále - II. (do finále postúpili prví traja): 1. Dasaolu (V. Brit.) 6,52, 2. Vicaut (Fr.) 6,60, 3. Rose (Švéd.) 6,63, 4. Reus (Nem.) 6,66, 5. Fongué (Švajč.) 6,75, 6. Adama Závacký (SR) 6,75 (celkovo 13. miesto), 7. Brednev (Rus.) 6,75, 8. Collio (Tal.) 6,89.
800 m, semifinále - II. (do finále postúpili prví traja): 1. Mohammed (V. Brit.) 1:49,89, 2. Bybyk (Ukr.) 1:49,92, 3. Marco 1:49,96, 4. Roldán (obaja Šp.) 1:50,27, 5. Jozef Repčík (SR) 1:50,28 (celkovo 9. miesto), 6. Kupers (Hol.) 1:50,29.

ŽENY
800 m, semifinále - II. (do finále postúpili prvé tri): 1. Kotulská (Rus.) 2:03,05, 2. Lupuová (Ukr.) 2:03,26, 3. Everardová (Ír.) 2:03,40, 4. Masná (ČR) 2:03,40, 5. Hinriksdóttirová (Isl.) 2:04,72, 6. Paula Habovštiaková (SR) 2:06,37 (celkovo 12. miesto).