Gajanová napodobnila Forsterovú, ako siedma Slovenka sa kvalifikovala do Paríža

Gajanová napodobnila Forsterovú, ako siedma Slovenka sa kvalifikovala do Paríža
Slovenská osemstovkárka Gabriela Gajanová sa stala druhou slovenskou atlétkou, ktorá splnila ostrý limit na OH 2024 do Paríža.
BRATISLAVA 5. septembra - Dvadsaťtriročná členka AK ZTS Martin si zlepšila osobný rekord v behu na 800 m a obsadila šieste miesto na mítingu so strieborným štatútom Svetovej atletiky vo švajčiarskej Bellinzone.

Rodáčka z Liptovského Mikuláša zabehla čas 1:58,78 min, čím o 1,08 sekundy prekonala jej predošlé maximum z júna tohto roka na mítingu zo seriálu Diamantovej ligy v Paríži. S prehľadom splnila olympijský limit 1:59,30 min. Tretíkrát v kariére sa dostala pod dve minúty a dosiahla tretí najlepší výkon na osemstovke žien v slovenskej histórii. O 41 stotín sekundy zaostala za národným rekordom Gabriely Sedlákovej z roku 1987 (1:58,37 min) a o 27 stotín za druhým najlepším časom Lucie Klocovej (1:58,51 min).
"Z výkonu mám naozaj veľkú radosť, bol to kvalitný a veľmi rýchly beh. Snažila som sa držať sa za hlavnou skupinkou, v záverečných metroch ešte zabojovať a dostať zo seba úplne všetko. Mám obrovská radosť, že z toho vzišiel takýto výkon. Úprimne, neočakávala som čas pod 1:59 min a o to viac sa teším. Som nesmierne vďačná za to, že to takto vyšlo a že mám aj limit na olympijské hry," uviedla zverenkyňa švajčiarskeho trénera Louisa Heyera podľa webu atletika.sk. Na olympiáde sa predstaví po druhý raz, štartovala aj pre dvomi rokmi v Tokiu.

Šiestu priečku obsadila v Bellinzone aj Daniela Ledecká na prekážkovej štvorstovke žien s časom 56,94 s, čo bol jej druhý najlepší výkon v tejto sezóne. Zvíťazila úradujúca majsterka sveta Femke Bolová z Holandska (52,79 s). "Pocitovo sa mi bežalo dobre. Avšak, od tretej prekážky som spravila priveľa technických chýb. Celkovo však hodnotím moje vystúpenie pozitívne," vyhlásila Ledecká, ktorá zabehla lepší čas v tomto roku len na Svetovej univerziáde v čínskom Čcheng-tu (56,71 s).

Gajanová napodobnila Viktóriu Forsterovú, ktorá splnila limit na budúcoročnú olympiádu v disciplíne 100 m prekážok žien. Okrem nich si vybojovali miestenku do Paríža aj piati slovenskí reprezentanti v športovej streľbe - Marián Kovačócy a Zuzana Rehák Štefečeková v trape, Vanesa Hocková s Dankou Bartekovou v skeete a Patrik Jány vo vzduchovej puške 10 m.
4.9.2023   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SAZ/ DL

Ďalšie články